Longbow laminat

Aici sunt pastrate arcurile mai deosebite construite de membrii forumului...
Locked

Se va rupe arcul lui Eduard?

da, se va rupe
1
11%
nu, nu se va rupe
8
89%
nu se va putea intinde
0
No votes
 
Total votes: 9

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: longbow laminat

Post by eduardbilanin » 23 Feb 2008, 14:15

Nu era un ton sarcastic, iar pariul era unul fictiv bineinteles,doar ca sa dea mai multa culoare postului,nu stiu daca ai remarcat. Eu lucrurile le rezolv altfel decit prin sarcasm,de exemplu intr-o faza incipienta le spun pe nume.Nu ma ascund dupa vorbe,nu dau inapoi,sunt om de onoare si stiu sa string mina cuiva chiar daca pierd.Ma astept asadar ca si cei care interactioneaza cu mine sa dea dovada de aceleasi calitati sau sa-si vada de treaba.
Asa ca sa nu ne abatem de la fondul problemelor care se dezbat aici:construit de arcuri sau tras cu arcul.Sa pastram o atitudine demna,iar divergentele de orice natura sau frustrarile ,sa ni le exprimam in intimitatea noastra,sau in particular mano a mano.Deocamdata arcul pe care l-am construit si cu care te-ai prins la pariu functioneaza,a tras un numar considerabil de sageti,si deci extrapolind ideea am cistigat.Ceea ce nu mi-a placut a fost lamentarea,pe care am incercat sa o critic cit mai finut cu putinta.
In mod normal ,in lumea mea,un fapt ca asta l-as fi pedepsit cu brutalitate,dar asta nu este lumea mea,eu sunt doar musafir aici,si respect oamenii pasnici care convietuiesc pe acest forum.Dar asta nu inseamna ca ,trebuie sa faci atita caz si sa te plingi de sarcasmul tonului meu,care crede-ma ,nu ar fi decit virful icebergului.In concluzie daca nu-ti sunt simpatic,sau placut auzului sau ochilor prin ceea ce vezi in persoana mea,nu ai decit sa muti canalul si sa te uiti la alt program,dar te rog frumos nu incerca sa interactionezi cu mine luindu-ma de sus,caci nu ma prea pricep la atitudini din astea.Stiu de altfel sa citesc si printre rinduri,si pot observa cine este entuziasmat de acest post sau nu.

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: longbow laminat

Post by eduardbilanin » 23 Feb 2008, 14:23

Salut Akila.Intr-adevar ar mai fi trebuit cred vreo 2 cm,intre crosa si coarda.Dar am testat arcul cu coarda de la longbow-ul lui Gigi.Mie unul imi plac distantele mai scurte intre coarda si crosa,pentru ca-mi da senzatia ca sageata este condusa mai mult timp.Ai dreptate la longbow aceasta distanta se masoara tinind degetul mare in sus cu pumnul strins.Iti multumesc inca o data ca ai fost alaturi de mine,mai ales ca din punctul meu de vedere,esti unul dintre cei care stiu ce vorbesc in materie de arcuri.Si asta nu este numai parerea mea :lol: .Orice sfat si remarca din partea ta ,deci este binevenita ,oricind,cunoscator fin fiind deci, ale dedesubturilor acestor taine.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: longbow laminat

Post by akila » 23 Feb 2008, 14:29

Sa nu exageram...nu ma consider un cunoscator...sunt doar un incepator care se intereseaza cat de mult poate depsre acest mestesug, mai ales depsre arcurile traditionale...traditional in viziunea mea fiind arcurile din lemn... asta nu inseamna ca nu stiu sa apreciez un lucru de calitate indiferent din ce este el facut...multumesc oricum pentru aprecieri...dar cunoscator m-oi putea numi dupa vreo 10 ani de facut arcuri si dupa ce nu oi mai tine minte nr. lor...deocamdata le tin minte.. :lol:

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: longbow laminat

Post by eduardbilanin » 23 Feb 2008, 20:58

Imposibil.Nu are forta de 150#,si am si mentionat lucrul asta mai sus un pic.De tolba nu am nevoie caci arcul nu a atins parametrii la care se punea problema de o eventuala premiere.
In alta ordine de idei am sa mai postez odata arcul intins la full draw,dar........va trebui sa mai asteptati putin caci viitorul sau proprietar doreste sa-i fac si fereastra de tragere.Asa ca o sa aveti okazia sa-l mai vedeti pentru ultima data pe forum ,finishat,si la full draw(dar nu inteleg cum nu se vede lucrul asta,ma rog,asta inseamna ca ori nu sunt crezut eu pe cuvint,ori nici macar clipul nu este crezut pe vazute),deci ma veti vedea pe mine personal facind lucrul asta.

Ps.Nu vad unde spune Akila ca nu am intins arcul la full draw?El a spus doar ca nu a putut deschide clipul in care se putea vedea acest lucru,dar dupa ce l-a deschis mi-a raspuns in acest sens.

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: longbow laminat

Post by eduardbilanin » 23 Feb 2008, 21:49

M-as bucura din suflet si sunt sigur ca-ti va iesi caci esti pasionat.Dar..........te rog lasa longbow-ul specialitatea mea. :lol:

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: longbow laminat

Post by akila » 23 Feb 2008, 22:05

EM AM vazut doar ca distanta eram cam mica de la maner la coarda.....acuma ca sa fiu corect intr-unul din clipurile respective, am avut si eu zenzatia ca arcul parca nu a fost intins la full draw...dar pe celalalt clip se vede mai bine arcul intins la maxim...acuma Edi stii cum e...intr-un clip de asta nu prea ai cum sa-ti dai seama de cum arata arcul la full draw..ca totul se intampla destul de repede...Cel mai bine ar fi o poza tine sau cu prietenul tau cu arcul la full draw...sa il intinda cineva si cand a ajuns la maxim..poc...pozuta si gata.....si bine-inteles ar fi super niste poze cand e finisat si cu fereastra de tragere, iar in poze sa vedem si niste detalii asa cu varful arcului, maner,etc....daca nu cerem prea mult :lol:

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: longbow laminat

Post by eduardbilanin » 23 Feb 2008, 22:34

Oki-Doki,dupa ce am sa tai fereastra de tragere in arc si am sa-l finishez,mai pun un set de poze :lol:

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: longbow laminat

Post by eduardbilanin » 24 Feb 2008, 16:09

Da domnilor,cum as putea sa-mi dezamagesc comunitatea?Dupa ce am sa finishez arcul si am sa-i termin fereastra de tragere,il voi prezenta in toata splendoarea.Si pentru un plus de adrenalina..........am sa-i fac o coarda de fast-flight.Cunoscatorii stiu deja ca doar arcurile super-bine facute si cu caracteristici deosebite rezista la aceasta coarda :twisted: Ei........ce ziceti?Am plusat suficient? :lol:

Miine ma apuc de treaba,zilele astea a fost cam cald si m-am dat cu motorul.Plec si acum sa-mi bag putina adrenalina in vene.250-290Km\h :twisted:

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: longbow laminat

Post by eduardbilanin » 25 Feb 2008, 10:12

Plusul de viteza nu il da faptul ca,virgula,coarda este mai usoara ,ci fenomenul de elongatie al corzii in momentul armarii si tragerii efective. In acest sens,practic toata energia inmagazinata in limbile arcului este transmisa integral sagetii Daca in cazul Dacronului B 50,elongatia este de 2,6%,la Fastflight elongatia este de 1% sau mai putin.Din cauza asta,pe de alta parte, este foarte periculos sa folosesti la un arc netestat cu mai putin de 1000-2000 de trageri efective cu Dacron B50,o coarda de Fastflight din cauza tensiunilor enorme pe care le induce in limbile arcului acest tip de material(si coarda ,in cazul nostru).Energia cinetica inmagazinata in coarda in momentul armarii si tragerii efective este transmisa aproape integral limbilor arcului,inducind in acestea tensiuni enorme.in cazul Dacronului acesta este mai Iertator(forgiveness)cum spun americanii din cauza capacitatii sale mai mari de elongatie,care cauzeaza implicit o disipare a energiei inmagazinate in coarda, mult mai mare.
In cazul Longbow-urilor in general Este Interzisa Folosirea Fastflightului,desi sunt foarte putini manufacturieri care folosesc acest tip de coarda la arcurile lor de o constructie superioara.

Pe cei interesati sa se edifice in cazul acestui aspect ii invit sa citeasca aici:www.archery-interchange.com/forum/tradi ... gbows.html

Din aceasta cauza am spus ca plusez pentru un plus de adrenalina(de care sunt dependent) :twisted:

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: longbow laminat

Post by eduardbilanin » 25 Feb 2008, 14:35

Am studiat astazi mai bine,ca sa nu spun vreo prostie,desi stiam ca stiu lucrul asta.Coarda arcului(ca regula generala) nu trebuie sa fie mai scurta decit cu 3,5" decit lungimea arcului(nock-to-nock).Coarda cu care am facut proba coincide deci cu aceasta valoare.Distanta masurata cu degetul aratator in sus este specifica longbow-urilor traditionale din lemn(doar),nu celor armate cu fibra de sticla.DE Retinut!!!!!!!!!!!!!!

Locked