LONGBOW LAMINAT RECURV de 122# la 28"

Aici sunt pastrate arcurile mai deosebite construite de membrii forumului...
Locked
eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului
LONGBOW LAMINAT RECURV de 122# la 28"

Post by eduardbilanin » 08 Mar 2008, 10:13

Incep constructia longbow-ului laminat recurv cu modificarea matritei deja folosite pentru precedentul longbow simplu.Dupa cum se poate observa in cele 2 fotografii am fost nevoit sa astup o gaura ramasa cu rumegus si aracet caci curbura trecea chiar tangential slabind structura.

Image

Image

Nenorocirea gindirii mele este ca urmaresc intotdeauna atingerea unei tarii mari a arcului.Am calculat pe undeva pe la 13-14 mm grosimea limbilor.Daca ii mai faceam si deflex,cred ca nu ar fi rezistat.Deflexul-reflex presupune suplete,iar la arcurile astea mai taricele,supletea nu este punctul lor forte.In schimb va avea un miner foarte lung 50-55cm pentru a suplimenta taria limbilor.
Dealtfel nu cred ca am sa fac niciodata arcuri normale.Idealurile mele sunt arcurile produse de Howard Hill Archery.Ma incinta prin simplitatea lor:miner scurt,forme simple,tarie,viteza.Dar.........sunt facute cu materiale deosebite:bambus temperat,etc.Desi sunt simple, sunt foarte eficiente.In viitor cred ca nu voi mai face decit asa ceva.Chiar si asta care il fac acum este doar un mic experiment.

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: LONGBOW LAMINAT RECURV

Post by eduardbilanin » 14 Mar 2008, 22:24

Salutare,
Imi pare rau dar nu am mai postat nimic caci nu am mai avut rabdare sa fac si poze si sa si lucrez.Pot sa spun ca astazi am terminat de lipit arcul .Cred insa ca am cam sarit calu`.Asa la o prima apreciere arata cam ca un schiu de fond,cam 13,5mm grosime.Minerul l-am facut din stejar si l-am finisat cu fade-outuri de mare arta.......feather-thin cum spune amerecanu`.
Ce mai incolo-incoace,vorbarie multa-saracie multa.Miine va voi pune pozele cu arcul scos din matrita......... :lol:

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: LONGBOW LAMINAT RECURV

Post by eduardbilanin » 16 Mar 2008, 08:58

Pai de ce........sa o lasi moale?.Stiu ca ai ceva proiecte.Asteptai doar rasina sa te apuci de ele.Ce s-a intimplat?

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: LONGBOW LAMINAT RECURV

Post by eduardbilanin » 17 Mar 2008, 22:35

Salutare,

Astazi,dupa ce au trecut cele 48 de ore de la lipirea propriu zisa am inceput sa incep decuparea arcului.Pentru inceput am efectuat planeitatea laturilor in vederea trasarii liniilor de decupare a formei sale.Ce am uitat sa mentionez este ca am facut lipirea dintr-o singura bucata.Si au fost nu mai putin de.............12 elemente de lipit.Au iesit perfect ca si linie,fara deplasari mari laterale.
Am pastrat o poza cu minerul gata de decupat.Imi pare rau ca nu am pus o poza si cu el decupat.Au iesit niste fade-outuri.......mama-mama!!!!

Image

Aici se poate vedea o poza la cald cu laminatul inca pe matrita;

Image

Si aici dupa efectuarea planeitatii laterale:

Image

Voi reveni cu poze pe masura ce voi avansa cu lucrarea.

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: LONGBOW LAMINAT RECURV

Post by eduardbilanin » 18 Mar 2008, 09:18

Orice adeziv necesita tratament termic dupa lipire pentru a fi 100% ok.Smecheria este cit sail lasi la copt si mai ales la ce temperatura.Si nu in ultimul rind cum sa faci ca sa nu crapi lemnul in timpul tratamentului.

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: LONGBOW LAMINAT RECURV

Post by anasazzy » 18 Mar 2008, 21:05

super .si cam ce forta estimezi ca va avea ? ca arata destul de grosut si sint curios ce monstrulet va iesi :lol: :lol: ...........marian
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: LONGBOW LAMINAT RECURV

Post by eduardbilanin » 18 Mar 2008, 21:51

Nu imi pot da seama caci inca nu este finisat.Dupa finisare se mai pierde din material si doar la final se poate cintari.Oricum mai greu decit predecesorul lui.

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: LONGBOW LAMINAT RECURV

Post by scorillo » 18 Mar 2008, 22:47

Suspans... Suspans...
Astept sa vad cu iese arcul al doilea cu multa nerabdare.
As crede ca recurbarea bratelor le va face sa lucreze mai mult spre partea superioara, dar ramane de vazut daca chiar asa va fi.
In orice caz, arata bine.

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: LONGBOW LAMINAT RECURV

Post by eduardbilanin » 19 Mar 2008, 08:56

Salut Eugen,

Da ai perfecta dreptate,sigur vor lucra bratele inspre partea superioara.Insa imi este cam frica ,deoarece sandwich-ul a iesit cam gros.......13,5mm.Nu stiu daca va rezista frasinul la compresia fantastica de pe burta(mai ales in partea superioara unde va fi canalizata mai toata energia acumulata in brate). Sa nu uitam ca nu are tapering pe laminat ci este doar tillerit trapezoidal cu laminatele paraleleAcuma..........sa vedem........incercarea moarte n-are(dar distruge materialele :lol: ).Sa speram ca va rezista.Daca va rezista estimez pe undeva pe la 120#.

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: LONGBOW LAMINAT RECURV

Post by eduardbilanin » 19 Mar 2008, 17:44

Acum 1/2 de ora am terminat de decupat si finisat arcul.Nu imi mai ramine decit sa in fac nockurile care vor fi executate din corn de vita.Miine cred ca le voi face si lipi.Sunt rupt de oboseala.De ce? Simplu:tot arcul a fost executat doar cu un bomfaier,un raspil scurt si smirghel(deci manufactura 100%) :shock: .Va las sa vedeti citeva poze cu arcul aproape terminat:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Locked