LONGBOW LAMINAT RECURV de 122# la 28"

Aici sunt pastrate arcurile mai deosebite construite de membrii forumului...
Locked
akila
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: LONGBOW LAMINAT RECURV

Post by akila » 19 Mar 2008, 19:50

Bravo...doar atat pot sa spun....am mai vazut si la altii arcuri laminate..numai ca nu stiu ce au toti de fac manerul ala atat de gros si prea lung uneori, ca arata ca naiba...in schimb al tau are o linie super...imi place manerul foarte mult..e la fix...nici prea gros nici prea subtire....e super...barvo...ca sa fac o paranteza....singurele mele scule de lucru sunt:securea(asta dupa ce despic lemnul si ii dau asa o forma patrata cumva), raspila, sublerul,si smirghleul de diferite granulatii...cam asta r fi ...ahh sa nu uit si cutitoaia....va garantez ca nu mai ai nevoie de mers la sala, dupa ce freci cu raspa vreo 5mm de lemn pe toata lungimea arcului :lol: .....vroiam sa te intreb ceva....nu ai facut capetele prea reflex din cauza ca nu erai sigur daca o sa reziste materialele la stresul la care ar fi fost supuse??? sau asa ai vrut tu...???

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: LONGBOW LAMINAT RECURV

Post by eduardbilanin » 19 Mar 2008, 22:41

Salut Akila,

Multumesc de aprecieri.La intrebarea ta iti raspund ca intr-adevar am facut recurbarea un pic mai lina caci nu as vrea sa stresez materialul intr-atit sa se rupa.Raporturile intre lungimea bratului,latimea lui si grosime nu sunt din cele mai fericite.Oricum am spus de la inceput ca este un experiment.In mod normal la o asemenea forma ar fi trebuit un tapering al laminatelor,dar...........cu raspilul si cu mina nu prea merge.Este vorba de zecimi de mm,totusi.In al doilea rind frasinul nu este cea mai stralucita alegere pentru asemenea tarie.De pe la 85-90# in sus se foloseste bambus (atentie,nu orice bambus este bun pentru arc,si mai ales trebuie temperat,adica calit,iar asta .......este un secret)iar cei care fac arcuri mai tari de 100# ii numeri pe degete in lume.Asa ca cei ce fac arcuri tari isi aleg cu grija materialele pentru backing si pentru belly.Intelegi ce vreau sa spun:pe backing se pune material rezistent la elongatie si pe belly rezistent la compresie.Ori sa pui frasin si pe spate si pe burta :roll: .Dar...........traim in Romania si facem si noi ce putem si cu ce avem,iar daca ne iese........cu atit mai bine.
Eu sper sa reziste.Este sensibil mai tare decit predecesorul sau.Sa vedem daca va rezista in zona recurbarii.
Miine incerc sa fac nockurile.........daca imi trece basica de la palma stinga :cry: .Apoi incerc sa-l incordez si sa fac un full draw.Si cine stie..........poate va rezista,si-mi va spulbera toate asteptarile(pesimiste).De ce naiba,nu fac eu arcuri normale la care nu trebuie sa stai cu stres tot timpul,nu stiu.Probabil pentru ca ......astea-mi plac :P

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: LONGBOW LAMINAT RECURV

Post by eduardbilanin » 20 Mar 2008, 17:59

Mda.Dar daca nu ar fi stringeri de inima nu ar fi adrenalina,si eu sunt........un pic dependent de ea.Sa speram totusi ca nu se rupe,ar fi pacat de materiale.Miine lipesc nockurile,astazi le-am croit.Apoi.......vom vedea.

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: LONGBOW LAMINAT RECURV

Post by eduardbilanin » 24 Mar 2008, 15:58

OK.Gata........am terminat de lipit si de finisat nockurile.Acum astept coarda care o va face Eugen.........hai cu coarda Eugen!!!!!!!!!!!! :P .Am postat ceva poze cu arcul gata terminat.Mai am sa-l finisez cu smirghel fin,sa-i dau un finish si apoi sa-l lucrez putin inainte de a pune coarda pe el pentru a evita fenomenul de set.Ne mai auzim cu noutati cind imi vine coarda.

Image

Image

Image

Image

Image

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: LONGBOW LAMINAT RECURV

Post by akila » 24 Mar 2008, 18:40

Salut..super treaba...i-a sa vad daca ghicesc...lemnul la capete este cumva zebra wood???

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: LONGBOW LAMINAT RECURV

Post by eduardbilanin » 24 Mar 2008, 20:49

Nu Akila este bubinga wood.Zebra wood este mai deschis la culoare.Este ce mi-a mai ramas de la minerul de la longbow-ul ce l-am facut inainte.Daca am avea si noi ceva esente exotice la indemina ce arcuri frumoase am face.Asa trebuie sa ne cirpim si noi cu ce avem.Iar de incordat nu este nici o problema.Daca va rezista asta este problema.Vom vedea.Ceva pariuri? :lol: ?

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: LONGBOW LAMINAT RECURV

Post by akila » 24 Mar 2008, 22:15

NU-mi plac pariurile....totusi am incredere in frasin ..e prietenul meu cel mai bun..o sa pun o vorba buna pentru tine sa nu te dezamageasca... :lol: ...merci de informatie....asa e zebra e mai deschisa la culoare...fain lemn e Zebra wood asta....am vazut pe la baietii astia prin afara...arata super//

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: LONGBOW LAMINAT RECURV

Post by eduardbilanin » 01 Apr 2008, 21:07

Salut.Inca ma simt rau dar.........primind coarda am fost curios sa vad ce se intimpla cu taria si cu rezistenta,si nu in ultimul rind cu aspectul arcului pe care tocmai il terminasem.

Ideea ar cam fi urmatoarea.Materialul de coarda care a rezistat cu brio la arcul meu cel vechi de 105#,la acest arc a colapsat.Desi a fost facut din 34 de stranduri cind l-am pus pe arc .......s-a lipit de crosa.Elongatia a fost peste limitele materialului.Acuma.......ca tot pusesem coarda,asa cu era,am hotarit sa-l pun pe batul de tillering si sa-i masor greutatea cu cintarul trimis de Eugen ce poate ajunge la 225 de livre.L-am pus pe Gigi sa traga de cintar,bineinteles cu o pirghie facuta din o sfoara groasa infasurata pe un drug de fier,impingindu-se cu picioarele in contra ca sa poata trage.Cintarul mi-a aratat 122# la 70cm intindere.Acuma........ca nu am avut o coarda care sa fie pusa la un brace-height normal,cit credeti ca ar avea jucaria de fapt la aceeasi elongatie.?Va trebui sa confectionez sau sa cumpar o coarda de la Florin deoarece nu imi permit sa fac eforturi construind-o.
Ma oftic asa de tare de accidentul asta deoarece cred in sfirsit ca mi-am facut un arc care sa-mi satisfaca oarecum nevoile.De fapt la 120# fac 10 serii de cite 10 repetari,cu cintarul dinamometric.Asa ca.........mor de oftica.
Astept comentarii si promit ca atunci cind voi avea coarda voi pune poze la full-draw(dupa ce ma fac bine) si o poza cu arcul masurat(in speta cu scala cintarului.)

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: LONGBOW LAMINAT RECURV

Post by akila » 01 Apr 2008, 21:47

Sal Edi....super treaba cu arcul....pai oricum cu arcul la brace height o sa mai creasca un pic taria..nu as putea spune exact cu cat...din ce a fost facuta coarda de s-a intins atat de mult???

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: LONGBOW LAMINAT RECURV

Post by eduardbilanin » 02 Apr 2008, 08:44

Salut Akila.Nu stiu,Eugen ar fi in masura sa stie.Cert este ca la vechiul meu arc de Flagella,materialul s-a comportat admirabil.ce pot zice.Se pare ca dupa o anumita tarie........nu mai face fata.

Locked