LONGBOW LAMINAT RECURV de 122# la 28"

Aici sunt pastrate arcurile mai deosebite construite de membrii forumului...
Locked
eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: LONGBOW LAMINAT RECURV de 122# la 28"

Post by eduardbilanin » 27 Jun 2008, 14:29

Multumesc.Dupa recuperare am sa ma revansez sa arat ce poate arcul asta.Inca 1-2 saptamini si voi aparea pe topic cu un full-draw si o inregistrare video.

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: LONGBOW LAMINAT RECURV de 122# la 28"

Post by eduardbilanin » 06 Jul 2008, 12:43

Salut.Asa cum am promis in putinul timp pe care l-am avut la dispozitie de la ultimul topic m-am straduit sa va arat un full-draw cu acest arc.Nu sunt refacut in totalitate si ma resimt cu coastele astea care ma inebunesc,dar........promisiunea este promisiune si trebuie onorata.Ar fi fost bine sa va arat si arcul la treaba trimitind sageti catre tinta dar ma tem ca abilitatile de ochire nu le pot reface asa usor,va mai dura un pic.
In prima fotografie este arcul cu un brace -height marit un pic asa cum am promis lui Robin.Din pacate asa cum se poate observa brace-height-ul s-a micsorat din nou in imaginile video deoarece coarda s-a intins din nou.Nu stiu din ce am sa fac coarda pentru arcul ce va urma,(cel de 200#),caci dupa cum observ dacronul nu poate stabiliza aceste greutati mari ale arcurilor.Cred ca va urma la proba fast-flight-ul.Sa speram ca nu va ceda ca si elongatie si acesta :oops: Copilul meu este cel care il tine in mina:

Image

In urmatoarea filmare este arcul la full -draw fara sageata:

Image

Iar in ultima filmare este arcul la full draw cu o sageata de 75cm.Estimez pe undeva pe la 130# aceasta intindere:

Image

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: LONGBOW LAMINAT RECURV de 122# la 28"

Post by eduardbilanin » 06 Jul 2008, 22:09

Si eu as fi curios,cita viteza ar imprima sagetii la un full-draw de la ureche,cu o sageata standard de 350 grains .Dar........cine stie cind vom putea face proba asta?

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: LONGBOW LAMINAT RECURV de 122# la 28"

Post by scorillo » 07 Jul 2008, 00:43

Cred ca ar trebui o coarda mai scurta, ar castiga si cateva livre in plus.
Altminteri apreciez forma faina a arcului, are o linie foarte frumoasa.

Se vede ca e tare, nu joaca, sunt curios daca as putea sa-l intind. De la tastatura ar parea usor, dar dupa ce am vazut videoul cu tine incep sa am indoieli ca o sa reusesc, mai ales ca sunt total neantrenat.

Felicitari, ce sa mai, e un arc foarte reusit, acu sa-l vedem si cu sageti ce stie.

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: LONGBOW LAMINAT RECURV de 122# la 28"

Post by eduardbilanin » 07 Jul 2008, 09:00

Salut Eugen.Asa cum se poate vedea in poza cu copilul tinind arcul,distanta de la coarda la crosa ar fi una acceptabila(copilul este substantial mai inalt decit mine,deci si segmentul antebratului este mai lung la el),dar...........frate........arcul asta a intins coarda, de 22 de stranduri ,un fenomen ciudat de altfel.Ce dracu ,doar este dacron!!!!!!!!!!Nu stiu ce sa zic :shock: ?

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: LONGBOW LAMINAT RECURV de 122# la 28"

Post by eduardbilanin » 26 Jul 2008, 14:25

Un full draw la o tragere de distanta(flight-shooting):

Image

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: LONGBOW LAMINAT RECURV de 122# la 28"

Post by Greenarrow » 26 Jul 2008, 15:04

Foarte frumos arcul.La ce distanta s-a dus sageata?

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: LONGBOW LAMINAT RECURV de 122# la 28"

Post by eduardbilanin » 26 Jul 2008, 15:18

Cam 270m.Cu vintul in fata.

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: LONGBOW LAMINAT RECURV de 122# la 28"

Post by eduardbilanin » 26 Jul 2008, 22:57

Ok .Se poate inchide topicul.Mi-a facut placere. ;)

Locked