Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 28"

Aici sunt pastrate arcurile mai deosebite construite de membrii forumului...
Locked
eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 32"

Post by eduardbilanin » 30 Sep 2008, 13:54

Rectific in urma masuratorii pe batul de tillering taria arcului: 192-197# la 28".Poze,curind.

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 32"

Post by eduardbilanin » 30 Sep 2008, 16:09

L-am intins pina la 32" dar acolo nu mai aveam scala.Oricum nu este exact 226# la 32",este mult mai mult.Daca la 160# la 28" are @200 la 32"....... In cazul arcurilor foarte tari(caci asta intra intr-o alta sfera de clasificare)chestiunea se schimba.Arcul are o tarie de tragere de aprox 14# pe inch.

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 32"

Post by anasazzy » 30 Sep 2008, 19:18

mamăăăăăăăăăăăă,frate ai de tras de fiare nu gluma ,si cind ma gindesc ca eu abia ma descurc cu 26 kg. la o suta trebuie sa intind cu un vinci arcul :d :d :d esti tare , abia astept sa vad full draw
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 32"

Post by eduardbilanin » 30 Sep 2008, 21:24

Sa ne intelegem,ca nu as vrea sa para aici ca sunt vreun zmeu.Arcul asta nu pot sa-l intind mai mult de 40-45 cm.La full-draw nu-l poate duce .......dupa parerea mea nimeni.In cartea recordurilor este mentionat doar 200# si alea la 32 nu la 28" ,cit are arcul asta.Dar.........ma antrenez,si cine stie?

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 32"

Post by eduardbilanin » 30 Sep 2008, 23:05

Poze cu arcul pe tillering tree:

Image

Image

Image

Aici se poate vedea forma de COMPAS perfecta a arcului:

Image

Din pacate macaroana o detin englezii prin Mark Stretton si Simon Stanley. Americanii nu prea au un cuvint de spus in privinta asta. Iar sa le iei macaroana englezilor este foarte greu daca nu imposibil. Cam atit a fost si cu arcul asta. Nu-mi ramine decit sa salut toti membrii forumului si sa ma retrag ,asa cum deasemeni am promis. Numai bine la toata lumea in continuare! :-h

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 28"

Post by akila » 01 Oct 2008, 01:18

super treaba edi....pacat ca nu s-a putut face o poza in care sa se vada tot arcul la full draw.....oricum se vede ca se indoaie fain....sa stii ca nu am uitat promisiunea facuta....si o sa fac pana la urma arcul ala.....am obiceiul sa ma tin de cuvant....doar ca va mai intarzia putin acel proiect.....incerc sa fac rost de lemn de o calitate mai buna....asa ca eu sper sa ne mai vizitezi asa din cand in cand.....cine stie .....poate o sa ai o surpriza placuta.... ;) :d ...numai bine , si felicitari pentru o treaba facuta excelent...

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 28"

Post by eduardbilanin » 05 Oct 2008, 16:58

O revenire la topic,caci mai era de spus ceva.Neoficial este un fel de record,un arc atit de scurt cu o tarie atit de mare la 28" echivaleaza cu un warbow englezesc ce ar avea la 32" pe undeva pe la 215#.Din punctul meu de vedere topicul poate fi inchis..........Bracarea arcului:

Image

Arcul la full draw:

Image

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 28"

Post by anasazzy » 05 Oct 2008, 18:51

si mie :d
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

Locked