Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 28"

Aici sunt pastrate arcurile mai deosebite construite de membrii forumului...
Locked
eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 32"

Post by eduardbilanin » 03 Jul 2008, 15:41

Pentru cei ce sunt in continuare interesati de acest proiect,astazi am reusit sa-mi fac un pic de timp liber si sa decupez minerul pentru arc.Este un miner scurt cu fade-outuri lungi,in total de 40cm.Handle-ul propriu-zis are doar 10cm lungime(pastrind linia originala Howard Hill).Imi place sa cred ca am facut o treaba bunicica desi finalurile de fade-out nu sunt finisate.Acolo ele trebuie sa aiba grosimea unei foi de hirtie de caiet,si chiar mai subtire(asa incit sa se poata vedea lumina prin ea).Nu le-am finisat pentru a nu se ondula pina la efectuarea lipiturii in acea zona.

Image

Image

Image

Daca exista ceva comentarii ,va rog exprimati-va liberi :lol:

Ne auzim in curind cind va voi prezenta sandwich-ul arcului lipit si gata de copt.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 32"

Post by akila » 03 Jul 2008, 15:51

Arata bine manerul ala....poti sa-mi spui te rog cu ce scula tai??? daca nu e secret profesional... :lol:

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 32"

Post by eduardbilanin » 03 Jul 2008, 16:20

Akila........asa cum si tu lucrezi este totul facut manual.Nici un fel de scula nu este folosita in afara de raspil ,smirghel,si o lama de cutter care ma ajuta sa rectific fade-outurile.
Last edited by eduardbilanin on 03 Jul 2008, 16:21, edited 1 time in total.

andreih
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 32"

Post by andreih » 03 Jul 2008, 16:20

pe mine m-ar interesa ce soi de lemn e....
si cu ce o sa-l aduci la subtirimea unei foi de hartie, impresionant sa aduci la asa dimensiune...

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 32"

Post by eduardbilanin » 03 Jul 2008, 16:24

Cu o lama de cutter prin treceri succesive si minutioase,si nu la grosimea unei foi de hirtie,ci chiar ca sa poata patrunde ,difuz bineinteles,lumina prin fade-outuri..Eu fac totul manual,asa cum am mentionat deja.Daca l-as face la masini l-as termina probabil in 2-3 ore+lipitul bineinteles care mi-ar lua doar el 10-12 ore.Iar soiul de lemn(al minerului,nu?)este frasin,am mentionat deja intr-un post de dinaintea acestuia.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 32"

Post by akila » 03 Jul 2008, 16:44

Deci asta e super tare faza....nu m-am gandit vreodata ca faci manerul ala folosind sculele pe care le-ai mentionat....aici nu e loc de greseala.....manerul ala trebuie sa iasa perfect, altfel nu iese nimic....ce sa zic....no coments...nu cred ca as avea rabdare sa fac un maner de ala doar la raspa si cutter....felicitarile mele...pentru cine nu stie.....fade-urile alea se fac cu o masina speciala de slefuit...un tambur pneumatic care are smirghel pe el,,..scula aia e special pentru asa ceva.......fara scule este un adevarat chin sa faci un maner de asta sa iasa perfect....

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 32"

Post by dady » 03 Jul 2008, 17:24

presupun ca pe partea cu fadeout-urile ai fibra de la lemn intreaga... altfel ar fi mari sanse sa se rupa usor... se vede ca e de munca la asa ceva dar daca-ti place presupun ca nici nu-ti dai seama cand ai terminat ;)

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 32"

Post by eduardbilanin » 03 Jul 2008, 17:41

Da.Fibra este pe lung.Nu s-ar putea altfel.Akila.........tu cum lucrezi?Nu tot manual?Si cum iti ies arcurile?Nu cumva excelente?Concluzia?Tot ce este manual (in sensul de mestesugarie) iar arcurile fac parte din aceasta categorie,este recomandabil sa se faca manual si fara graba.Iese un unicat la final.Niciodata nu vor semana 2 arcuri manual facute intre ele.Si asta este Foarte Important.UNICITATEA.Parerea mea,bineinteles.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 32"

Post by akila » 03 Jul 2008, 18:07

da asa e.....lucrez totul manual....dar la un maner de asta tre sa fii super precis....sa iasa egal peste tot ..etc...oricum felicitari...

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 32"

Post by scorillo » 03 Jul 2008, 21:34

E beton manerul ala, Edi ai rabdare frate, nu joaca.
Astept cu nerabdare sa vad arcul. Lopata o aduc eu.:D

Locked