Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 28"

Aici sunt pastrate arcurile mai deosebite construite de membrii forumului...
Locked
User avatar
edwaits
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:152
Joined:12 Sep 2007, 18:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:35
Location:Timisoara
Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 32"

Post by edwaits » 17 Jun 2008, 21:59

mult succes!............sper sa fie un arc exceptional
kazuki tomokawa

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 32"

Post by eduardbilanin » 18 Jun 2008, 10:11

Daca va rezista si daca va trece testul elongatiilor(in special la cea de 32-33") va fi un arc exceptional.Oricum sunt doar citeva in lume de taria asta.3 sunt facute de HH Archery,unul de DIY Archery,si unul de PIP BICKERSTAFFE,cu care Mark Stretton a intrat in Cartea Recordurilor,(ale celor din urma sunt insa ELB,muuuuuuult mai greu de realizat).Or mai fi si altele(probabil, foarte putine),dar facute de anonimi (ca si mine),si care vor ramine fara ecou.Oricum ,la taria asta va fi o exceptie,sigur. :lol:

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 32"

Post by akila » 18 Jun 2008, 10:42

Edi doar din fasiile alea vei face arcul ....plus fibra bine-inteles..????

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 32"

Post by eduardbilanin » 18 Jun 2008, 12:21

Florin,promit sa ne intilnim oricum ca sa testam viteza arcului.Si eu as fi curios,dar.........va trece ceva timp pina o sa ajung sa trag cu el(daca o sa pot bineinteles,200# este o bariera aproape de netrecut,eu sper insa un 160# intr-un timp mult mai scurt,in sfirsit eu imi iau calul si apoi fac rost de haturi :lol: ).
Akila......da ,alea sunt toate fisiile care vor intra in compozitia arcului.Insumeaza undeva intre 16,5-17,5mm grosime toate 4.L-am rugat pe Craig sa-mi faca fisiile special debitate atit ca grosime cit si ca tappering pentru a atinge 160#la 28" si pentru a putea atinge elongatia de 32-33" ca sa poata fi dus la 200#.Era singurul care a mai facut asa ceva si deci la sfatul bunului meu prieten Marlon Torres(care este recordman-ul SUA la flightshooting,sectiunea ELB), si care are deja un HH de aceleasi dimensiuni ca acesta pe care incerc sa il fac,am apelat la Craig.Aceste nu numai ca mi-a trimis laminatele dar m-a si ghidat in privinta constructiei arcului(dimensiuni,latimi,grosimi,etc.).Un om deosebit , un adevarat profesionist si gentleman.In proiectul initial Craig mi-a indicat o grosime a fibrei de .090" pe backing si.060 pe belly.Nu am de unde sa fac rost de grosimile astea caci ar trebui o fibra de .040+una de .050+una de .060.Florin nu mai comanda prea curind fibra asa ca am apelat la rezerva lui si imi va trimite 3 fibre de .050".Asa ca voi devia putin proiectul si voi pune 0.100" pe backing(deci 2 fibre) si .050" pe belly( deci o fibra).
Deasemeni in plus fata de indicatia originala a lui Craig voi folosi cea mai subtire fisie de bambus pentru a adauga-o sub fade-out alaturi de fibra.Craig lipeste toate fisiile pe miner si doar fibra de sticla pe fade-out.Eu voi improviza insa in maniera mai sus amintita pentru a suplimenta grosimea lipsa a fibrei de sticla de pe belly.Cam asta este deocamdata.Astept fibra si........mai discutam pe parcurs.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 32"

Post by akila » 18 Jun 2008, 20:37

Apropo de Mark Stretton.....il vazusem undeva intr-o poza ....si avea un Elb de 200#....care nu era laminat...era un self-bow in toata regula din tisa bine-inteles....lemnul asta este fantastic...e dar de la Dumnezeu....cam ce sentiment tre sa ai sa intinzi un self-bow de 200#....si sa mai stai si cu frica-n san ca ar putea exploda in mana ta... :mrgreen:

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 32"

Post by eduardbilanin » 18 Jun 2008, 23:24

Da Akila .Ai dreptate.Selfbow-urile sunt extrem de periculoase.Am o experienta neplacuta cu unul.Am un prieten in oras(sculptor) care a facut un selfbow,dar nu a tinut seama de tillering,etc.I-am spus ca nu este bine,dar a insistat ca arcul este in regula si foarte greu ,si m-i l-a dat sa il incerc.El estimase un 60kg forta iar eu, mi-am pus mintea cu el.Am tras ca de 60kg(bineinteles ca nu avea chiar atit.Rezultatul .....mi-a explodat literalmente in mina si o frintura din bratul de sus a trecut milimetric de capul copilului meu care era undeva la 5 m in spatele meu un pic lateral.
Asa ca .........atentie!!!La primul longbow,care l-am facut stiti ca am povestit ca fade-outul bratului nu a fost facut corespunzator unde l-am comandat.Rezultatul a fost hinge-ul care a dus la ruperea lui.Apoi l-am refacut,a mers,l-am postat in versiunea sa finala cu fibra de sticla neagra pe burta,etc.Ceea ce vroiam sa spun este ca din cauza fibrei de sticla a fost impiedicat sa explodeze la elongatie in momentul ruperii.Acuma.........la 200# .....nu stiu exact cum va face la un eventual esec.Asa ca decit sa am un esec urmat de o explozie a laminatelor si a fibrei prin apropierea mea prefer sa reziste din prima.Vom vedea.Este ceva inedit si sunt curios ce se va intimpla la asemenea tarie.

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 32"

Post by Sharpshooter » 30 Jun 2008, 13:45

OFFTOPIC Apropos de cele spuse de Edi mai devreme saptamana trecuta am avut neplacerea de a fi de fata la ruperea unui arc , olimpic laminat, si pot spune ca laminarea s-a comportat ca o protectie impiedicand aschiile sa sara in toate partile . Ce mai pot spune este ca atunci cand s-a rupt am auzit un pocnet ca de impuscatura (ca un pocnet de bici ) si desi eram la distanta de 50 m. Interesant este ca lminarile au ramas relativ intacte doar s-au dezlipit , insa miezul s-a facut praf ; daca nu erau laminarile ma gandesc ca zburau aschiile peste tot.
ON TOPIC Edi ce se mai aude cu arcul?
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 32"

Post by Sharpshooter » 30 Jun 2008, 14:46

Man berea o bem impreuna daca vrei arcul era Korean si inca unul bunicel dar era de incepatori si de putere relativ mica . Proprietarul dorind sa compenseze lipsa de putere a intins mai mult decat era permis observand ca pe final arcul se intareste , numai ca .... a rezistat cateva sedinte de tragere dupa care... s-a rupt un brat. Problema se va rezolva cu un seet de brate noi, arcul era take down olimpic.
Ideea era sa aveti grija ca se poate intampla oricui si e este chiar periculos....
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 32"

Post by eduardbilanin » 30 Jun 2008, 23:35

Salut Robin.Am trasat minerul si urmeaza sa-l decupez azi-miine..Apoi urmeaza lipirea laminatelor pe matrita si prezentarea formei brute a sandwich-ului.Sunt insa foarte aglomerat caci trebuie sa termin reparatia motocicletei ca sa ajung si la campionatul de motociclism viteza de la BRNO din luna august.Sper sa mai fac la arc cite ceva pina plec.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 32"

Post by akila » 01 Jul 2008, 09:22

eduardbilanin wrote:Da Akila .Ai dreptate.Selfbow-urile sunt extrem de periculoase.Am o experienta neplacuta cu unul.Am un prieten in oras(sculptor) care a facut un selfbow,dar nu a tinut seama de tillering,etc.I-am spus ca nu este bine,dar a insistat ca arcul este in regula si foarte greu ,si m-i l-a dat sa il incerc.El estimase un 60kg forta iar eu, mi-am pus mintea cu el.Am tras ca de 60kg(bineinteles ca nu avea chiar atit.Rezultatul .....mi-a explodat literalmente in mina si o frintura din bratul de sus a trecut milimetric de capul copilului meu care era undeva la 5 m in spatele meu un pic lateral.
Asa ca .........atentie!!!La primul longbow,care l-am facut stiti ca am povestit ca fade-outul bratului nu a fost facut corespunzator unde l-am comandat.Rezultatul a fost hinge-ul care a dus la ruperea lui.Apoi l-am refacut,a mers,l-am postat in versiunea sa finala cu fibra de sticla neagra pe burta,etc.Ceea ce vroiam sa spun este ca din cauza fibrei de sticla a fost impiedicat sa explodeze la elongatie in momentul ruperii.Acuma.........la 200# .....nu stiu exact cum va face la un eventual esec.Asa ca decit sa am un esec urmat de o explozie a laminatelor si a fibrei prin apropierea mea prefer sa reziste din prima.Vom vedea.Este ceva inedit si sunt curios ce se va intimpla la asemenea tarie.
Edi...eu pana nu vad un arc la full draw pe un dispozitiv de tillering, nici nu ma gandesc sa il intind vreun pic....si atentite la betele de tillering...alea cu crestaturi....cand stai deasupra batului respectiv si intinzi coarda.....daca doamne fereste se rupe arcul in momentul ala, iti vine fix in cap...cu riscul de a ma repeta, le sugerez tuturor sa-si faca un dispozitiv cu scripete...dureaza jumatate de ora...si e sfant..hai norok la toata lumea, si astept nerabdator arcul Edi...

Locked