Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 28"

Aici sunt pastrate arcurile mai deosebite construite de membrii forumului...
Locked
eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 32"

Post by eduardbilanin » 24 Jul 2008, 23:23

Am reusit sa decupez arcul de la fade-outuri pina la virf unde scade la 20mm latime.Nu ma intrebati cum caci m-am chinuit foarte tare.Pun niste foto cu arcul decupat.Mai am de taiat fereastra si sa finishez intregul ansamblu,sa umblu la miner etc,etc,durere!!!!

Image

Image



Image

Image

Image

Deocamdata asta e.Ne auzim pe parcurs.

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 32"

Post by eduardbilanin » 25 Jul 2008, 14:20

Astazi am finisat limbile .Miine intentionez sa termin minerul,dar.............am o dilema:daca il voi face cu fereastra de tragere s-ar putea sa nu il pot folosi in nici un concurs.Ce spuneti?Cum sa il fac?

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 32"

Post by scorillo » 25 Jul 2008, 14:26

Hahahahahaha!

Ce mai dilema!

Pai sigur, daca nu ii faci fereastra or sa te primeasca toti pe la concursuri cu bratele deschise, sa tragi cu sageti ca stalpu de telegraf in tintele lor!

Eu sunt de parere sa-l faci HH 100%, cu fereastra.

Oricum tu la concursuri vei participa fie cu tinta ta personala, fie pentru demonstratii.

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 32"

Post by eduardbilanin » 25 Jul 2008, 16:07

Eugen,HH face arcuri cu miner straight,dished,sau locator(cu fereastra adica),deci face toate modelele.Ma mai gindesc cum am sa-l fac .Miine degrosez minerul si dupa aia am sa vad cum il fac.Mai e o problema la care m-am gindit acum.Fereastra nu o sa-i slabeasca rigiditatea minerului la taria asta,?Hm dileme peste dileme,cu arcurile tari.

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 32"

Post by Greenarrow » 25 Jul 2008, 18:00

Salutare,parerea mea ar fi sa-l faceti un longbow cat mai autentic,asta e parerea mea si pt ca-mi plac longbow-urile.Acum ce sa zic.....conteaza sa-si pastreze taria si sa nu se rupa.Succes in continuare.

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 32"

Post by eduardbilanin » 26 Jul 2008, 14:23

Astazi aproape am terminat de finisat minerul si limbile.Am optat pentru un miner "dished",dar am lasat loc si pentru un eventual "locator"(fereastra de tragere),in caz ca am sa ma razgindesc.Am sa optez dupa punerea arcului pe batul de tillering si dupa ce am sa vad cum se comporta cu tensiunile ce le induce in miner.Mai am sa fac rost de textolit pentru a face nockurile arcului caci ii voi pune FF,deoarece am vazut ca dacronul nu face fata la tariile astea.Ne mai auzim pe masura ce avansez:

Image

Image

Image

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 32"

Post by eduardbilanin » 26 Jul 2008, 21:47

Osmiu,mersi,dar e mai mare daraua decit ocaua.Lasa ca gasesc eu o bucatica zilele astea.Mersi oricum si apreciez.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 32"

Post by akila » 26 Jul 2008, 22:04

Arata super arcul.....e ca un monstru daca pot spune asa......bafta in continuare.....eu l-as lasa asa fara fereastra de tragere...e cumva mai sigur, plus ca poti participa si la concursuri de traditional :d ....nu exista nici o restrictie in privinta fortei arcului....mai greu e cu scosul sagetilor din tinta... :d ....dar sincer cred ca e mai sigur asa, cu manerul intreg.....la arcurile astea tari nu poti sti niciodata la ce sa te astepti...

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 32"

Post by eduardbilanin » 26 Jul 2008, 23:00

Asa gindesc si eu.Sa vedem cum se va comporta pe parcurs.Ma uit la el si nu-mi vine sa cred cit este de gros.Dar.........asta e!!

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 32"

Post by eduardbilanin » 07 Aug 2008, 12:57

Astazi am terminat de facut arcul.Miine intentionez sa-l pun pe batul de tillering.Am sa pun poze cu el .

Locked