Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 28"

Aici sunt pastrate arcurile mai deosebite construite de membrii forumului...
Locked
eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului
Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 28"

Post by eduardbilanin » 17 Jun 2008, 01:12

Cu okazia discutiilor din seara aceata am deosebita placere sa anunt inceperea constructiei unui arc , un longbow laminat, dupa indicatiile domnului Craig Ekin,actualul masterbowyer al atelierului (celebru de altfel)Howard Hill Archery.
Deoarece acesta din urma este (ca sa zic asa) preferatul meu din lumea arcariei,am hotarit ca acest arc sa fie ultimul pe care il voi face pentru mine personal,deoarece este o bariera aproape de netrecut pentru multi practicanti cu arcul tare din lume si bineinteles si pentru mine.Sper ca dupa ce ma voi reface integral dupa accidentul in care mi-am fracturat coastele ,sa ajung in maxim un an sa pot trage cu el.Pot spera asta deoarece la 28 de inch va avea o tarie de 160 de livre,o greutate mai apropiata de puterile mele decit cea de 200.Datorita bambusului trimis de Craig care este tratat prin temperare,si datorita faptului ca acesta are tappering ,arcul va putea fi intins pina la 32-33 inch,ceea ce este destul de mult avind in vedere taria lui la aceasta elongatie si faptul ca este un longbow.Deasemeni mentionez ,ca grosimea laminatelor de bambus a fost calculata de acelasi Craig Ekin,ca si grosimea fibrei de sticla ce va fi folosita pentru backingul si belly-ul acestui arc.
Arcul va avea o lungime de 183cm overall si 179cm nock to nock.Numai grosimea laminatelor insumeaza aproximativ 17 mm,ceea ce este foarte mult.Adaugam o grosime totala a fibrei de sticla aprox. 4mm si obtinem .......un monstru.Multumesc deasemeni lui Florin care si-a rupt din rezerva lui de fibra de sticla 3 bucati ,dindu-mi-le pentru a putea duce la bun sfirsit acest proiect.
Miine voi posta si poze cu laminatele de bambus,si promit un build-along ca la carte pentru acest proiect.
Last edited by eduardbilanin on 30 Sep 2008, 23:24, edited 3 times in total.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 32"

Post by akila » 17 Jun 2008, 09:58

Bafta EDi.....sper sa fie un succes....nu am uitat de self-bow-ul de 120#......

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 32"

Post by Sharpshooter » 17 Jun 2008, 13:35

EDI, merge un pariu ceva??? hahaha.... Bafta cu noul proiect..
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 32"

Post by eduardbilanin » 17 Jun 2008, 14:21

Multumesc tuturor celor ce sunt alaturi de mine.Robin......nu fac nici un pariu dar promit ca prima oara cind ne intilnim sa ne delectam cu o naveta de bere.Punem jumi-juma.Daca iese arcul asta eu dau si micii :lol: .Florin iti multumesc pentru grija corzii .Sa stii ca......chiar imi faceam griji in privinta ei.Intr-adevar va fi o provocare sa facem o coarda pentru el.Akila stiam ca nu vei uita despre selfbow.Abia astept sa-l termini.

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 32"

Post by eduardbilanin » 17 Jun 2008, 15:50

Asa cum am promis ieri,revin astazi cu ceva fotografii in care voi expune materialul laminat din care va fi executat arcul,acesta fiind bambus.Asa cum bine se stie ,bambusul este singurul material care rezista in laminatie la tarii foarte mari,acesta fiind denumit si"fibra de carbon a naturii".Deasemeni voi prezenta si materialul brut din care va fi executat minerul arcului,acesta fiind frasin.Am avut de ales dintre frasin si stejar,insa datorita faptului ca nu am gasit stejar perfect uscat am ales sa folosesc frasin deoarece spre deosebire de stejar frasinul nu mai lucreaza in timp asupra fibrei sale.Este drept ca stejarul este folosit ca miner la multe arcuri,chiar si asiatice,dar eu am ales optiunea asta ,deoarece bucata ce am gasit-o era perfect uscata(in parametrii bineinteles),fara noduri,si la indemina.

Image

Image

Image

Aici se poate observa diferenta de grosime,dintre arcul de 122# si laminatele de bambus ce urmeaza sa le folosesc pentru executarea Longbow-ului:

Image

Iar aici este o poza cu materialul din care va fi confectionat minerul arcului:

Image

Voi adauga pe parcursul build-alongului toate etapele construirii acestui arc,inclusiv dimensiuni,forma finala,etc.

Acum nu mai am de asteptat decit fibra de la Florin pentru a demara in continuare.

viezure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 32"

Post by viezure » 17 Jun 2008, 16:41

salut,

materialul arat impecabil si arcul va iesi cu siguranta excelent singurul lucru care nu se incadreaza in peisaj este atitudinea lui Howard Hill fata de leul vanat (sta cu picorul pe el cu lipsa de respect-un mare vanator dar un om redus etic si emotional) :mrgreen:
bafta in continuare,

numai bine,

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 32"

Post by eduardbilanin » 17 Jun 2008, 16:50

Fiecare cu atitudine lui.Oricum el este mort acum, asa ca putin conteaza ce atitudine a avut.Ca si noi toti de altfel.In orice caz a fost un geniu in materie,si asta conteaza.

viezure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 32"

Post by viezure » 17 Jun 2008, 16:55

adevarat ce spui Edi era asa offtopic ptr ca si eu vanez si nu imi plac astfel de oemeni;scuze ca am poluat topicul tau ;)

numai bine,

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 32"

Post by eduardbilanin » 17 Jun 2008, 16:59

Nu trebuie sa te scuzi.Nici mie nu imi place sa omor gratuit.Am fost vinator si m-am lasat de vreo 10 ani.Dar erau alte vremuri,alte obiceiuri,alt curent.Erau poze standard care faceau cinste oricarui vinator.Asta era.....atunci.

viezure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat,Howard Hill style de 200 livre la 32"

Post by viezure » 17 Jun 2008, 17:18

ai dreptate asa era "la moda" oricum abia astept sa vad arcul si tutorialul gata si mi-ar placea (dc legea ar permite) sa il vad la vanatoare in fond :P

numai bine,

Locked