asiatic laminat

Aici sunt pastrate arcurile mai deosebite construite de membrii forumului...
Locked
User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:
Re: asiatic laminat

Post by Sharpshooter » 12 Jan 2009, 12:05

Foarte frumos , felicitari , daca pot sa fac o sugestie aceasta ar fi sa rotunjesti muchiile manerului sa nu mai fie ascutite , arcul pare sa aiba ceva forta si o sa aiba te loveasca in palma la fiecare declansare , este destul de neplacut , eu a incerca sa il rotunjesc o idee pe margini si i-as pune un manson din piele groasa ceva , dar cum arcul nu e finisat banuiesc ca te-ai gandit si tu la asta .... Imi place sper a traga bine si sa tina. Felicitari
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: asiatic laminat

Post by dady » 12 Jan 2009, 12:14

eu zic sa nu te mai chinui sa-l finisezi...pacat de munca...zau asa..
de ce e pacat de munca? ca se rupe finisat? macar il vad cum ar fi putut sa fie ;)... si oricum nu-mi pare rau dupa munca depusa... deloc


manerul inca nu e finisat deloc dar va fi, nu cred ca voi pune piele pe el dar il voi rotunji la muchii

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: asiatic laminat

Post by Sharpshooter » 12 Jan 2009, 12:35

Eu acum am vazut arcul asta are fereastra ... sa vedem ce iese pana la urma
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: asiatic laminat

Post by akila » 12 Jan 2009, 21:19

da Andrei la asta ma refeream....mai e un pic de lucru la el si na...in caz de ceva, sa nu fie durerea prea mare.. :-s

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: asiatic laminat

Post by florinarnaut » 13 Jan 2009, 20:49

Mie ami place arcul asiatic! Dar acesta e frumos din mai m.p.d.vedere ! idee , constructie ,prezentare , o sa tina !
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: asiatic laminat

Post by dady » 13 Jan 2009, 22:40

:(( nu m-am mai putut abtine si am zis ca as putea linistit sa-l indoi macar cat ar fi cu coarda, caci daca se rupe la atat apoi sigur nu rezista nici la halfdraw :d si am pus o coarda mai lunga si nu am reusit sa-l indoi atata. Asta din mai multe cauze, una pt ca e foarte tare (am mai tras si de un arc de 30-40kgf si nu mi-a fost greu), si in al 2-lea rand nu-mi statea pe batu de tillerign pt ca aluneca maneru si scapau bratele si sarea, sarea de nu-l mai puteam prinde :)) pe bune, in schimb, partea buna e ca e intreg.am incercat si cu mainile cu maneru pus in plex dar fara rezultate prea bune, am incercat sa trag de coarda ca si cum as trage cu el, poate l-am adus asa in pozitia cum ar fi cu coarda dar eram singur si nu vedeam din lateral ;)... cam asta a fost cu incercatul. Ma gandesc ca oricum ar fi mult prea tare si sigur s-ar rupe la un moment dat chiar daca as reusi sa trag de el mai mult. Si ma gandesc sa incerc sa-l desfac sa recuperez fibra si sa pun o fasie de 2,2mm sau sa fac 2 fasii de 1,2-1,3mm. Ar mai tre sa refac manerul, de data asta sa respect ce mi-a indicat Eduard si poate ar iesi ceva. Sa refac matrita ca asta nu e chiar perfecta...s.a.m.d O alta parte buna e ca am invatat multe din cate am facut la el.

si o poza cat am reusit sa fac inainte sa zboare arcu prin pivnita;)
Image

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: asiatic laminat

Post by cristian_iepure » 14 Jan 2009, 05:54

deci s-a rupt sau doar a decolat de pe tillering tree?

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: asiatic laminat

Post by dady » 14 Jan 2009, 11:27

doar a decolat, dar la cat a decolat cred ca a si invatat sa zboare :)

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: asiatic laminat

Post by Sharpshooter » 14 Jan 2009, 13:26

Din toata afacerea au am inteles ca arcul a iesit ata de tare incat iti e imposibil sa il incorzi.... Eu sincer as incerca cumva un sistem de scripeti macar sa il cantaresc sa vad ce am reusit sa fac...... poate il vrea EDI, el cu siguranta ar fi in stare sa-l incoarde ....nu e pacat de munca sa-l desfaci? Oricum tu stii mai bine ce ai de facut . Sper sa reusesti pana la urma...
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: asiatic laminat

Post by dady » 16 Jan 2009, 23:34

Deoarece nu am reusit sa-l indoi am zis ca pe post de bibelou nu-l tin asa ca m-am hotarat sa-l desfac cu speranta ca voi recupera fasiile de fibra. Dupa ce am dat jos matisajul, la insistentele lui Florin am mai incercat sa-l mai indoi odata, de data asta punandu-l pe genunchi si trageam cu mainile de brate, degeaba, adevaru e ca am facut un arc f incapatanat ;) A doua zi am inceput "distrugerea", am inceput cu o fasie de fibra si cu un cutit am crapat un strat de lemn langa un syah. Am crapat cam 5-10 cm dupa care am inceput sa trag de fasie si s-a desfacut pina in capatul celalalt si am reusit sa recuperez fasia de fibra aproape intreaga (aproape pt ca in unele locuri s-au desfacut cateva fire de fibra fara sa se rupa) Vazand ca fibra se poate recupera, greu dar se poate, si avand inca arcul cu o fasie de fibra si una de lemn intreaga am hotarat sa curat fasia de lemn distrusa atat de pe fibra cat si de pe cealalta fasie de lemn si sa lipesc fibra la loc. Asta insemnand ca din 7mm cat avea initial sa scot acea fibra de lemn de 2.2mm si sa ramana undeva pina in 5mm (4.8 mai exact) Si uite arcu dinnou la uscat:)... enjoy

ImageImage
ImageImage
Image

Locked