asiatic laminat

Aici sunt pastrate arcurile mai deosebite construite de membrii forumului...
Locked
User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:
Re: asiatic laminat

Post by cristiflorin » 27 Jan 2009, 21:31

Felicitari. Ai facut o treaba fantastica. =D>

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: asiatic laminat

Post by dady » 27 Jan 2009, 22:17

mersi mult dar... de ce ti-e frica nu scapi :-w #-o

Image
Image
Image
Image

am incercat cu inel si cred ca am tras cam mult, asta e, macar asa am motive sa fac altu "mai trainic si mai frumos" :-?

ma bucur ca am apucat sa trag cu el si tragea ffff frumos... deci merita lucru si merita sa incerc altul.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: asiatic laminat

Post by Pisic » 27 Jan 2009, 22:42

pacat ca s-a rupt,nu prea am vazut ca fibra sa se rupa asa,si mai ales intr-o zona in care nu prea parea stresata,cred ca a ,,alunecat'' fibra de pe arc din cauza zonei de langa maner,care e foarte reflexata si s-a compimat in zona care a cedat,acuma eu nu stiu,nu ma pricep,ma dau doar cu parerea :) ,oricum,arcul era foarte fain,la cat mai multe,si la cat mai putine rupte
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

nightride
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: asiatic laminat

Post by nightride » 27 Jan 2009, 22:55

:d deci urmeaza sa ne manjim din nou cu rasina. tot ce n-a fost bine la asta va fi bine la urmatorul. imi pare rau ca s-a rupt, dar cum zici si tu: urmatorul va fi "mai trainic si mai frumos"

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: asiatic laminat

Post by akila » 28 Jan 2009, 13:11

:( ....imi pare foarte rau ...sincer....cunosc senzatia.....dupa atata munca.... :( .....

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: asiatic laminat

Post by cristian_iepure » 29 Jan 2009, 05:49

Scuze de intrebare, s-a rupt bratul care se torsiona? e oare matrita pe care l-ai lipit de vina?

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: asiatic laminat

Post by dady » 29 Jan 2009, 10:11

Scuze de intrebare

lol, de ce sa te scuzi

da se poate sa fie si de la matrita cum poate fi de la multe altele, bratul respectiv era putin deviat, se si torsiona putin la intindere, in zona resperctiva pe o parte era putin mai multa rasina, era singura zona unde avea 4,8mm si in rest arcul era de 4,5mm, tot in zona aia era o fisura de vo 2cm decand am desfacut arcul si am scos o fasie de lemn... deci sunt multe care ar fi putut duce, dar eu tot cred ca daca nu-l fortqm cu inelu ar fi fost intreg si acuma pentru ca trasesem cu el deja cam 100 de sageti in pivnita si nu prezenta nici o intentie de a ceda. Acum am lipit dinnou zona respectiva si dupa uscare voi matisa poate bratele peste tot si sper ca va mai avea sanse, si daca va mai avea nu-l voi mai intinde decat pina la coltul gurii cum is obisnuit. Si pe principiul "daca nu Shpitz, atunci cine" - "daca nu el, atunci urmatorul" ;). am inceput sa apreciez tot mai mult horsebow-rile, pt mine sunt cele mai elegante.

numa bine

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: asiatic laminat

Post by dady » 31 Jan 2009, 20:01

:d >:)
Image
Image
Image


he, se pare ca merge dinnou, sper sa si tina de data asta, daca nu asta e, am tras vo 30 de sageti si merge la fel de bine ca inainte, dar nu voi mai trage cu inel cu arcu asta pt ca, parerea mea e ca e prea scrurt pt asa intindere, urmatorul, cand va fi va fi mai lung cam 135-140cm, asta are cam 122. Asa ca astept dinnou sa trag cu el afara la distanta mai mare de 6m ;))

Am matisat complet bratele si poate va ajuta mult la rezistenta. O alta parte buna e ca sin din esecu asta am invatat multe. Sper sa nu se mai repete episodu ;))

numa bine

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: asiatic laminat

Post by dady » 01 Feb 2009, 19:42

acuma l-am testat afara, imi place mult cum merge desi inca trag cu frica :(... am facut si cateva filmulete, poate le postez mai incolo

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: asiatic laminat

Post by akila » 02 Feb 2009, 21:09

Super.....speram sa tina.....si na...nu-l mai forta... :d

Locked