Recenzii

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24
Re: Recenzii

Post by Dediu00ro » 04 Dec 2013, 15:56

Recenzii in amanunt si competente gasesti aproape exclusiv pe forumurile sraine de profi

Vorbim de traditional sau de compound/olimpic ? Doar de curiozitate ai putea sa dai un exemplu cu unu din forumurile astea de profil, si daca sunt asa bune de ce nu le adaugi la lista de review-uri sa creasca cunoasterea?

Eu acuma ceva timp am facut o lista cu cele mai rapide arcuri traditionale/moderne din lume, singura lista de felul asta de pe internet. Am facuto pentru a acoperi un mare gol de cunoastere, si pentru a da posibiltiatea incepatorilor de a cumpara ceva care are o valoare mare contra cost.
Sunt incluse 55 de arcuri.
O enciclopedie de recenzii ar fi de dorit dar vezi ca forumul isi face treaba si asa
http://www.archers-review.com/bow-reviews
http://peteward.com/2003.TRADITIONAL.HTML
Enciclopedie de recenzii vizionare placuta.

Despre recenzii la arcuri in Romania nu am sa spun decat atat, oamenii vor recenzii dar spun la altii sa faca, si cind altii o fac tot nu e bine mereu exista ceva in neregula.
Show without showing what u know without knowing

Nittaku
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:37
Joined:25 Sep 2012, 21:16
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Slobozia
judet:Ialomita
Varsta:30

Re: Recenzii

Post by Nittaku » 04 Dec 2013, 17:09

Foarte bune linkurile de mai sus, dupa ele si dupa altele m-am ghidat si eu inainte sa imi iau primul arc.
In Romania este normal ca oamenii sa doreasca recenzii facute de altii, acesta este si scopul recenziilor si la noi si la altii, sa nu dai 30000 de euro pe 100 de arcuri ca sa vezi cum se comporta acestea. In ceea ce priveste parerile unora despre calitatea recenziilor, si de aici si de afara, se circumscriu subiectivismului omenesc si nu trebuie sa o iei personal daca cuiva nu-i place recenzia ta. Am vazut si afara atatea recenzii care se bat cap in cap, este ceva normal vorba unui slogan: Din fericire suntem toti diferiti!
Doar viata pe care o traim pentru altii este o viata ce merita sa fie traita. – Albert Enstein

Jon111255
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:15
Joined:17 Nov 2013, 21:44
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:BUCURESTI

Re: Recenzii

Post by Jon111255 » 04 Dec 2013, 22:34

Seara buna tuturor

@bogdans
Cred ca-i mai mult de la tarnacop dar e foarte posibil sa fie si de la arc, e unul din riscurile autodidacticii in materie, nu?
In general trag confortabil la 40-50#, comparand cu filmuletele de pe youtube am incercat sa-mi corectez postura, probabil mai am de lucru... Sigur mi-ar prinde bine niste sfaturi pe viu dar nu prea am avut ocazia sa le capat.
Samick e okay, Lightning-ul ala amintit anterior l-am luat pana la urma, trag de el de vreo doi ani cu sageti facute in casa, ne intelegem destul de bine avand in vedere calitatea cam primitiva a sagetilor. De curand am cumparat un flatbow Cartel (Klaus) de 45# care parca-i mai prietenos, n-am reusit inca sa-l ajustez cum trebuie dar am sa-l dovedesc incet-incet.
Am o oarecare inconsistenta pe care nu reusesc s-o depasesc: primele 10 sageti se grupeaza binisor de la 20-30m dupa care incercand sa le plasez mai bine le imparastii mai mult...Nu cred ca-i vorba de oboseala, e ceva ce-mi scapa, poate ca-i chestia aia straveche care zice 'mai binele e dusmanul binelui' ?

@Dediu00ro
Despre recenzii la arcuri in Romania nu am sa spun decat atat, oamenii vor recenzii dar spun la altii sa faca
Imi pare rau ca te-am necajit dar n-ar fi de tot rasul sa m-apuc eu sa scriu recenzii despre arcuri? Cui ar folosi?

Numai bine tuturor

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Recenzii

Post by Dediu00ro » 05 Dec 2013, 17:38

Am o oarecare inconsistenta pe care nu reusesc s-o depasesc: primele 10 sageti se grupeaza binisor de la 20-30m dupa care incercand sa le plasez mai bine le imparastii mai mult...Nu cred ca-i vorba de oboseala, e ceva ce-mi scapa, poate ca-i chestia aia straveche care zice 'mai binele e dusmanul binelui' ?
E posibil sa fie un sindrom pe care multi incercam sa il combatem, incercand sa le plasezi mai bine pierzi distractia si bucuria trasului cu arcu, pui presiune suplimentara pe tine care automat duce la o tragere mai imprecisa si la stres si nemultumire.
Cele mai bune trageri pe care le-am avut au fost atunci cind trageam de placerea trasului cu arcu nimic altceva nu conta. De fiecare data cind am cautat sa trag mai bine sa ma antrenez in mod activ pentru un concurs.... la concurs nu mai simteam acelas sentiment era o datorie in loc de o bucurie si la rezultate sa vazut diferenta.

In timp vor veni si rezultatele dar trebuie rabdare si zic eu sa nu te "antrenezi" ci sa te bucuri de arc cat mai mult. Pe cand daca te gandesti ma duc ma antrenez sa devin mai bun automat bucuria trasului cu arcu dispare si in locul eii vine altceva care te va plafona foarte rapid.

Asta nu o spun doar pentru tine ci pentru toti membri forumului. Trebuie sa invatam sa ne bucuram de arc cum ne-am bucurat prima data cind am pus mana pe el daca vrem sa evoluam.
Imi pare rau ca te-am necajit dar n-ar fi de tot rasul sa m-apuc eu sa scriu recenzii despre arcuri? Cui ar folosi?
Nu mai necajit doar ca asta e realitatea, nu cred ca ar fi de tot rasul sa faci o recenzie la arcul tau, eu am facut primu review cu un arc pe care l-am detinut doar 3 zile si 2 sageti care nu aveau nici o treaba cu arcu.
Avind in vedere ca deja ai niste asteptari de la review-urile de pe net automat ai niste standarde de calitate care daca le aplici in review-ul tau ar trebuii sa iese bine, nu ?

Nu exista aceasta persoana care sa aive arcuri multe si sa se apuce de recenzii pentru binele incepatorilor, cei care au arcuri multe nu au timpu nici interesu, tocmai din cauza ca foarte multi ar rade de munca lor dintr-un motiv sau altu, nu doar din cauza ca oamenii sunt diferiti, si foarte putini ar aprecia.
Numai daca toti punem osul la treaba, putem sa completam golul cunoasterii care exista, si in felul asta sunt sigur ca multi ar aprecia mult mai mult chiar si o tentativa mai nereusita de recenzie.

Sau varianta doi, continuam asa si daca suntem curiosi de vreun model, incepem un topic cu intrebari despre arcu care ne intreseaza in speranta ca cineva va povesti ceva despre el.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
bogdans
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:15
Joined:10 Oct 2013, 12:40
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::bucuresti
judet:bucuresti
Varsta:35

Re: Recenzii

Post by bogdans » 06 Dec 2013, 17:45

de acord cu tine Sorine,ai punctat excelent...as adauga doar atat:in teoria tirului cu arcul este o sectiune "target panic"..la inceput am ignorat-o,am crezut ca mie nu mi se poate intampla,pana cand...usor,usor,concurs,dupa concurs,mai ales in meciurile eliminatorii,am inteles ce inseamna cu adevarat.La unul din concursuri,am avut nefericita experienta sa am parte in meciurile eliminatorii de 2 shoot-off-uri,unul in semifinala si unul in finala...si nu mi-e rusine sa recunosc ca abia imi stapaneam genunchii din tremurat...si nu era din cauza frigului...poate ca daca as putea privi antrenamentele si concursurile ca pe o distractie,atat rezultatele vor fi mult mai bune,cat si starea de spirit.La Hunedoara,Fundata si Alba-Iulia,nu am avut nicio problema,am avut parte in echipa de oameni excelenti(Seba,Alin Andreica,Sven,etc...).Astept cu maxim interes calendarul pe anul viitor...

sven00ro
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:4
Joined:28 Mar 2013, 22:31
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::galati
judet:galati
Varsta:40

Re: Recenzii

Post by sven00ro » 06 Dec 2013, 21:50

DESPRE ARCURI
esti incepator si ai vrea un arc si nu stii de care sa cumperi mai bine este sa faci timp si sa vii la un concurs poti vedea si testa TU
pe linga multitudinea de arcuri poti primi si multe sfaturi privind "forme" si "stiluri" si alegi ce iti place , ideia e sa fii receptiv
marea problema nu este arcul ci sagetile multi incepatori nu au ideie de ce inseamna SPIN
am vazut multi care trageau cu sageti nepotrivite si nu intelegeau ce se intimpla gresit si odata ce schimbau sagetile si modificau putin la "forma"
rezultatele bune aparea imediat
DESPRE Recenzii
Recenziile = munca in cazul meu 3-4 ore si nu intodeauna sint multumit de ce am facut
multa lume intelege ca ce vad pe youtube e rezultatul unei combinati de evenimente si de multe ori nu merge bine
din ce am facut noi dea lungul timpului doar 10% au fost facute publice
DESPRE "antrenamente" placerea e totul

Jon111255
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:15
Joined:17 Nov 2013, 21:44
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:BUCURESTI

Re: Recenzii

Post by Jon111255 » 07 Dec 2013, 00:26

Seara buna

@Sven00ro
Ai dreptate, asa e cel mai bine, singura conditie e sa ai si timp. Eu scap cam doua ore pe saptamana ...A doua varianta e sa-ti cumperi un arc bazandu-te pe informatiile oferite de magazine, recenzii si forumuri. Recenzia nu trebuie sa aiba neaparat o abordare stiintifica dar nu poti scrie nici prostii. Daca mie imi vibreaza arcul in mana pentru ca sageata nu e potrivita si eu nu stiu asta? Public informatia ca arcul vibreaza si nu fac altceva decat sa induc confuzie.Pe cand un cunoscator... O prezentare ca cea facuta de Nimrod e un bun exemplu, afli si vezi destule ca sa te faca sa-ti doresti arcul ala...se vede ca lucreza in marketing :).

@bogdans
Nu cred ca-i 'target panic', asta-i o problema a campionilor :)

@dediu00ro
Sorine (daca-mi dai voie), cred ca am sa trec peste retinerea data de lipsa de experienta si am sa incerc sa public ceva despre arcurile mele, asa cum le simt eu. Poate ca vor urma si altii la fel de reticenti acum, cine stie?
Cat priveste bucuria trasului cu arcul, asta include si lovirea tintei, nu? Daca incepi sa ratezi, nu te enervezi? N-ar trebui, ca se duce placerea...Ca-mi trebuie mai multa practica e un adevar de netagaduit si cred ca ar trebui sa nu mai tot schimb sagetile, ce zici?

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Recenzii

Post by Dediu00ro » 07 Dec 2013, 02:02

Asta e foarte bine daca scrii orice despre ele, cum au venit finisate, cum se comporta, se formeaza o baza de date pentru toata lumea. Chiar si o mica prezentare e importanta mai ales daca nu exista pe net modelul respectiv.

Pentru sageti sfatu meu e sa le acepti asa cum sunt sa le folosesti, le pui pe perechi, rele, avioane, elicoptere, submarine... Asta este toti am trecut prin situatia asta. Eu de asta m-am apucat sa imi fac sageti singur.




Cat despre tras, acuma cind ma uit in urma imi dau seama cat de mult am gresit. Cu sageti noi exact exemplu tau, imi creez asteptari si cind nu pot sa realizez asteptarile placerea dispare, apare stresu, nemultumirea. Iar pe urma plafonarea.....cind vezi ca nu mai evoluezi te pui la ambitie si intri intr-un ciclu vicios fara de sfarsit. Asta ce fac eu in video asta, nu este antrenament e tortura mentala.


Imi aduc aminte de un timp in care trageam noaptea pe malul dunarii cu arcu, aveam o sticla alba de clor... nu se vedea de la 10 metri deloc. Si trageam 2-3 ore continu primele dati trageam 10 metri 15 metri 20 metri 25 si 30. Puneam plasele la pescuit si trebuia sa le pazesc sa nu mi-le fure alti pescari .... si ca sa treaca timpu trageam in fiecare noapte.

Primele zile nu nimeream nimic si ma stresam, cam in a 3 a noapte incep sa nimeresc cam pana la 20 de metri, dupa o saptamana trageam si auzeam poc de vazut nu vedeam absolut nimic si in felul asta nu aveam nici o asteptare de la mine nici un stres. Cind nu auzeam nimic nu simteam nici cea mai mica neplacere era doar o liniste. Si cind nimeream si auzeam poc la fel. Cred ca asta vroiau sa spuna aia de la zen archery, de fapt nu tragi ca sa nimeresti tinta ci tragi sa nimeresti un punct ascuns din mintea si sufletu tau.

Cind ajungi acolo in locu ala cu arcu in mana tragi la o tinta, si nici macar nu iti trece prin gand intrebarea daca o nimeresti sau nu, accepti si binele si raul, atunci se intampla ceva si doar stii ca e bine ce faci si culmea sageata se duce unde vrei tu.

Cred ca asta e natura sportului adevarat, daca practici doar sa devii mai bun pe miscarile respective, nu mai devii mai bun tu in interior.
Show without showing what u know without knowing

Post Reply