Intindere arc + lungime sageti

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
christian274343
Vizitator
Vizitator
Posts:1
Joined:18 Apr 2014, 15:33
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::timisoara
judet:timis
Varsta:28
Intindere arc + lungime sageti

Post by christian274343 » 25 Apr 2014, 00:34

Buna seara...
Sunt incepator si mi-am cumparat un arc Samick Red Fox 64" 30 lbs (asa mi-au recomandat cei de la magazin)
Am nevoie de putin ajutor...

1. Am cautat pe net dar nu am gasit nimic legat de cat se poate intinde acest arc. Vreau sa stiu pentru ca nu vreau sa se rupa sau sa crape daca il imprumut la cineva care intinde mai mult ca mine.
2. Pentru inceput, e bine sa folosesc sageti mai lungi sau trebuie sa fie exact cat pot eu sa intind?

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Intindere arc + lungime sageti

Post by Sharpshooter » 27 Apr 2014, 05:00

Salut , arcul masina si nevasta (nu neaparat in ordinea asts) NU SE IMPRUMUTA niciodata nimanui . Toate arcurile de fabrica daca nu sunt lucrate pe comanda sunt masurate sa se intinda 28 de inches adica arcul rau va avea 30 de livre la 28 de inches . Ideal ar fi sa nu folosesti sageti mai lungi decat intinderea ta . Trebuie sa-ti stabilesti intinderea cat de lunga trebuie sa fie sageata pentru tine . Daca spre exemplu intinderea ta este de 26 de inches ar trebui sa tai sagetile la 26 de inches , restul sagetii care ramane afara adica depaseste arcul este greutate adaugata care scade viteaza sagetii si modifica spina (cat de rigida sau flexibila e sageata ) Daca intinderea ta va fi mai mica de 28 atunci arcul tau va fi mai slab decat specificatia de fabrica . Deci este posibil la 27 de inci sa aiba in jur de 28 de livre la 26 in jur de 25 si asa mai departe fiecare arc se comporta diferit in fuunctie de design si materiale . Ar trebui sa folosesti un cantar ca sa vezi exact. Poti sa intinzi si mai mult de 28 dar nu este recomandat . Red fox este un arc de copii sau de incepatori. Daca vrei sa sti in centimetri ce inseamna toate astea inmulteste cifrele scrise de mine cu 2,54 si vei transforma inches in centimetri . Afla-ti lungimea de intindere , citeste aici pe forum cum se face asta.
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Jon111255
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:15
Joined:17 Nov 2013, 21:44
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:BUCURESTI

Re: Intindere arc + lungime sageti

Post by Jon111255 » 21 Jul 2014, 23:30

Salut Christian 274343.
Red Fox e un arc bun, o fi el ieftin dar face fata la o multime de incercari. Am tras cu asa ceva (unul de 40#) si am vazut ca suporta usor 30" intindere (unul dintre prieteni are o tehnica mai speciala :) )
Cineva a scris ca-i arc de copii...de copii mai mari probabil. E un arc bine echilibrat, solid si stabil. Nu poti sa faci cine stie ce performanta cu el dar cu siguranta e placut la tragere. E greu sa gasesti sageti de 22-24 grame dar poti sa-ti faci singur, satisfactia va fi mai mare.
Cat priveste ideea ca arcul e ca nevasta, eu n-as sustine ideea...imparte-l cu cat mai multi, ai sa-ti faci o multime de prieteni.
Bafta.

Post Reply