Caut un anumit Arc Recurve- help!

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
Andu163
Vizitator
Vizitator
Posts:1
Joined:28 Dec 2016, 22:19
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:30
Caut un anumit Arc Recurve- help!

Post by Andu163 » 28 Dec 2016, 22:42

Salutare tuturor. Doresc sa imi achizitionez primul meu arc.M am documentat putin pe net si am gasit ce vreau dar din pacate modelul respectiv nu este de gasit in Romania. Este vorba despre modelul de la MARTIN ARCHERY "Martin Saber Recurve bow". In US vad ca e la pretul de 250$ . Intreb cunoscatorii.... un sfat unde as putea gasii acest model prin Europa?
Lenght: 64 inch
Bow weight: 3.4 lbs
Draw weight: 30,35,40,45,50,55 lbs
Takedown: yes
Brace height:6.75"-7.5"
AMO Lenght:64"

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Caut un anumit Arc Recurve- help!

Post by domide » 01 Jan 2017, 18:48

La Multi Ani!

Poate ca te ajuta, incearca sa-l contactezi pe Vali, arcurimagazin.ro
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Caut un anumit Arc Recurve- help!

Post by Sharpshooter » 02 Jan 2017, 14:16

Salut , din punctul meu de vedere e o alegere proasta . Este o struto camila unul dintre arcurile martin nereusite , care imperecheaza un maner de compound vechi si depasit cu niste brate scurte si brutale . Martin face arcuri excelente dar mai putin aceasta combinatie cu manare metalice . Daca iti doresti un arc cu maner metalic mergi catre Hoyt , acolo este o alta poveste manerele lor sunt gandite si studiate , bratele sunt ILF , geometria e diferita si performantele ca si banii pe masura . Cauta un Dorado sau Game master mai vechi s-ar putea sa gasesti cam pe la acelasi pret dar va fi un arc infinit mai bun . Daca vrei neaparat arcul asta vorbeste cu Vali si poate ti-l aduce desi pretul nu va fi ala pe care l-ai gasit tu , va include taxe si transport si o sa ajungi sa platesti cu bani multi un arc prost . Parerea mea
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

porolissum
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:33
Joined:22 Jul 2016, 20:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:63

Re: Caut un anumit Arc Recurve- help!

Post by porolissum » 02 Jan 2017, 18:32

E o idee buna sa-l consulti pe Vali. Iti aduce ce vrei tu, dar te si consiliaza. Trimite-i mp pe forum, ID "Deceneu", sau intra pe site-ul magazinului.
Si continuind ideea lui Sharpshooter, daca esti incepator si e primul tau arc de unde stii ca ala e ceea ce vrei? Ca-ti place cum arata? Eu ti-as recomanda un takedown pe crosa din lemn. Gasesti multe oferte si la preturi ceva mai mult de jumatate fata de pretul Martinului, insa mai potrivite pt. initiere si chiar pt. avansati. Zic si eu.

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: Caut un anumit Arc Recurve- help!

Post by deceneus » 19 Jan 2017, 08:15

Asa cum ti-am spus ,din cauza transportului si a TVA-ului produsele aduse direct din USA ajung la niste preturi destul de mari si nu se merita decat daca iti doresti intratat incat sa nu-ti mai pese de bani.
Nu de mult, OAK RIDGE, o firma mai noua pe piata ,a venit cu un arc cu crosa metalica, OAK RIDGE MYSTIC la un pret promotional, 450 de lei. Am testat arcul si isi merita toti banutii, de fapt dupa mine, pretul lui real ar fi pe undeva la 800-900 de lei.

http://www.arcurimagazin.ro/arcuri/arcu ... orest.html
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

porolissum
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:33
Joined:22 Jul 2016, 20:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:63

Re: Caut un anumit Arc Recurve- help!

Post by porolissum » 19 Jan 2017, 16:56

Lamele Oak Ridge sunt foarte bune si merita sa ai incredere in ele. Ca-s pe crosa metalica (precum Mystic) sau pe crosa din lemn, nu conteaza. Eu am un set de lame Oak de la Deceneu de vre-o jumatate de an, am tras de ele fara mila (vre-o 10 mii de sageti) si-s in continuare excelente. Daca crezi ca intr-un an jumate-doi vei depasi 45lbs iti recomand sa-ti cumperi o crosa din lemn, compatibila cu puteri mai mari, ca sa poti mari periodic puterea lamelor. Nu-i absoluta nevoie sa fie si crosa si lamele de aceasi marca. Poti merge pe un hibrid cu conditia ca cele doua componente sa fie compatibile. Mergi linistit pe mana lui Deceneu, daca (asa am inteles) l-ai contactat deja.

Post Reply