locuri de tras pe linga Bucuresti

Locked
dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34
Re: locuri de tras pe linga Bucuresti

Post by dady » 21 Apr 2009, 09:47

faina iesire si faine poze, numai sa le pui mai mici ca unii s-ar putea sa nu le vada intregi. La ce dist au mers sagetile? e mare dif intre carboane si lemn? la ce ati facut voi intreb ca stiu ca e dif intre ele, dar prefer lemnu ;)

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: locuri de tras pe linga Bucuresti

Post by cristian_iepure » 21 Apr 2009, 13:06

aproape 200m se duc, si cele din aluminiu si cele din lemn. Am niste Beman carboane, nu am tras cu ele in pozele de mai sus, alea s-ar fi dus cu 30m mai mult ca celelalte. Conteaza mult si de unde bate vantul, acum citeva saptamini am tras dinspre Loganul parcat spre camp, apoi am mers, le-am strins, am mai mers vreo 40m si am tras inapoi. 3 carboane trecusera peste masina si se infipsesera in pamint. Nici una n-a lovit masina. Daca in pamint intra aproape 10cm, sigur stricam tabla masinii. De la faza aia avem mai mare grija la directia vantului.

Cred ca longbow-ul laminat al lui Stef trage mai mult cu citiva metri cu sageti de lemn decit recurvele meu cu sageti de aluminiu, dar dupa ce vine fibra, rezolvam problema :)

black
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: locuri de tras pe linga Bucuresti

Post by black » 21 Apr 2009, 20:55

adica week-endul 25-26.04.2009 , cupa Aktiv , Bucuresti .
Participa careva ? Sau distantza Bucuresti-Bucuresti este prea mare , trezitul la ora 9 e prea devreme , taxa de participare zero e prea scumpa si neobligativitatea activarii in cadrul unui club e o conditzie prea restrictiva ?
Deci ... participa careva ?

ps : la traditzional , orice arc inclusiv selfbow-urile , inclusiv arcurile cu fibra , dar sagetzi numai de lemn .

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: locuri de tras pe linga Bucuresti

Post by cristian_iepure » 10 May 2009, 09:01

Ieri am iesit cu Razvan, Petru si Stef, prietene, cumnate, copii etc, am tras la tinta si flight shooting. Iesirea a fost la km 36, pe linga Arges in locul indicat pe forum in postarile de mai sus. Toate faine si bune pina la un mic accident, minerul takedownului facut de mine a cedat de la jumate, unul din brate lovindu-l pe Razvan peste sold (Razvan tragea cu el, se vedea foarte bine conturata urma de nock). Explicatia ar fi ca desi a fost lucrat in lungul fibrei, minerul a cedat deoarece lemnul era foarte vechi, foarte uscat. Am sa ma si apuc cit de repede de un alt maner, dar am sa iau un lemn uscat de 1-2 ani, sper sa se comporte altfel.

Image

Image

Image

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: locuri de tras pe linga Bucuresti

Post by dady » 10 May 2009, 10:37

imi pare rau ca ti s-a rupt :(, eventual incearca unu laminat cel putin din 2 bucati

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: locuri de tras pe linga Bucuresti

Post by cristian_iepure » 10 May 2009, 19:55

va multumesc mult pentru sfaturi, bineinteles ca viitorul maner va fi unul laminat, fasiile vor fi suprapuse in constructie de la stinga la dreapta (asta ii va da ceva extrarezistenta zic eu), nu dinspre back spre belly, o sa iasa ceva de exceptie (pina ma apuc de Dream Catcher :)) ). Si voi folosi numai ulm, poate salcam si sigur cires.

kradro
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: locuri de tras pe linga Bucuresti

Post by kradro » 19 May 2009, 00:16

langa piata Ramnicu Sarat este un singur loc, poligonul Olimpia.

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: locuri de tras pe linga Bucuresti

Post by cristian_iepure » 19 May 2009, 04:13

kradro wrote:langa piata Ramnicu Sarat este un singur loc, poligonul Olimpia.

si stii cumva cind se poate merge acolo la tras? am inteles ca tintele alea nu stau tot timpul imprastiate acolo...daca auzi ceva despre vre-un program in week-end sau chiar in timpul saptaminii spune-mi si mie te rog.

kradro
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: locuri de tras pe linga Bucuresti

Post by kradro » 19 May 2009, 10:03

pai sunt 2 panouri de carton care nu se misca din loc, pe alea poti sa vii sa tragi cand doresti, 24 din 24. daca vrei sa tragi pe panourile mobile din spuma trebuie sa vb cu antrenorul meu, domnul Aurel Robu. il gasesti pe olimpia martea si joia dupa 18 si sambata/duminica dupa 11.

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: locuri de tras pe linga Bucuresti

Post by cristian_iepure » 20 May 2009, 04:06

Multumesc de informatie, kradro, am sa vin zilele astea pe la Olympia sa trag niste sageti.

Pentru sfarsitul acesta de saptamina se preconizeaza o iesire la tras impreuna cu Paulush, Razvan si cine-o mai vrea sa vina :). Daca aveti idei referitoare la locatie ( noi ne gandeam sa mergem pe undeva pe la Vacaresti) spuneti. Daca vrea cineva sa mearga, cu mare placere, doar anuntati sa vedem cum ne intilnim.

Locked