Lemne de gratar

Daca ai incercat sa faci un arc si nu a mers...
Post Reply
WhyNot
Membru al forumului
Membru al forumului
Lemne de gratar

Post by WhyNot » 23 Mar 2010, 22:00

Ma inscriu si eu la un gratar facut cu lemn de arc :) Adica dintr-un soi de frasin ...
Asta e fructul sau samanta care cade din pomul asta.
DSC_0022.jpg
Mai departe, asta este lemnul. Ideea e ca avea un canal pe mijloc, de care eu nu am stiut. Daca era ceva mai gros, probabil ca nu ramanea canalul, dar cum nu am avut...
DSC_0013.jpg

Acum, cam asta iesise nefinisat...
DSC_0004.jpg
Si asa a iesit dupa ce l-am incercat.
DSC_0018.jpg
Motivul este asta, si in plus nepriceperea mea... :(
DSC_0016.jpg
Deci, care te bagi cu mititeii, ca eu am lemnul ? :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Lemne de gratar

Post by Pisic » 25 Mar 2010, 10:23

la capete i-ai lasat manere sa il poti folosi pe post de bata? :))
faza.....:chestile alea de la capete nu au ce cauta acolo,pe portiunile alea arcul nu se poate indoi si nu e de bine,in plus mai aveai de lucru la arc pana sa il poti intinde macar unpic,inca o chestie ar fi lungimea arcului (care pare mica din poza,cam 160 cm) si reflexul ala urias;nici la un longbow nu ai putea baga reflex asa mare.....maduva copacului nu a avut de a face cu ruperea arcului,la primul meu arc tot asa era,si nu s-a rupt
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

andreih
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Lemne de gratar

Post by andreih » 25 Mar 2010, 16:24

servus
1. dupa samanta eu as zice ca nu e frasin ci artar.
2. @pisic. Whynot zice ca arcul era nefinist, deci s-ar mai fi redus din dimensiunile lui.
greseala cred ca a constat in intinderea arcului prematur (intinderea arcului prea mult fata de cat de nesubtiate erau bratele)
3. arata muuult mai bine decat primele mele arcuri, btw primul meu arc era tot din aceeasi esenta, s-a rupt fiindca i-am taiat inelele pe spate vrand sa fie "drept, neted, frumos"
4. de reflex mi se pare ok, poate intr-o poza arata mai accentuat decat era in realitate (poza aia cu bratul rupt)

concluzie: continua!
capetele cat mai subtiri, nu il intinzi in procesul de fabricatie decat cate putin si pt. timp scurt, mai subtiezi bratele, mai intinzi (cate putin! nu la full-draw, nu cat sageata, asa 10. cm, mai ciploesti, 15 cm.. etc, pana catre final) sa vezi cum lucreaza
nu descuraja,
continua!!!

PS. la mititei merge si o bere ;)

WhyNot
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Lemne de gratar

Post by WhyNot » 25 Mar 2010, 17:54

"Si ne iarta noua greselile noastre... "
Tot ceea ce scriu acum este pentru cei ca mine, adica nepriceputi. Sa ia aminte si sa nu pateasca asa.
Am gresit de mai multe ori la arcul asta. Nu dau vina pe arc, e vina mea... Arcul s-a rupt acolo unde a fost mai slab, adica la nod. Am taiat nodul pe fata arcului si asta l-a subtiat destul de mult, mai ales ca taietura s-a dus aiurea si eu am bagat raspila in el, sa-l indrept.
Faptul ca am incercat sa-l indoi nu cred ca se pune. In fapt l-am pus pe gresie in bucatarie si am impins in el, de cateva ori sa vad daca atinge gresia cu manerul. la primele incercari nu a cedat, dar dupa doua zile, umblasem la nodul de pe fata si nu a mai rezistat.
Cum ati observat si voi, arcul era foarte scurt. Avea doar 1.50m, si de fapt il faceam pentru a vedea daca sunt in stare sa lucrez asa ceva. Eu am 1.87m inaltime, asa ca nu aveam cum sa trag cu el :P.
Capetele sunt mai groase, dar la final nu ar fi aratat asa, pentru ca le mai subtiam si luam si din inaltime, sa-i dau o oarecare elasticitate. Am observat ca totusi lemnul era foarte usor. Asta inseamna ca nu e foarte dens, deci nu e chiar potrivit pentru arcuri. Rog pe cineva care se pricepe sa ma lamureasca in chestiunea asta.
De continuat o sa continui in mod sigur :) Deja am doua crengi de dud, despicate in doua fiecare, si la iau pe rand. O sa ma bag in subsol sa vad daca nu cumva s-au crapat. Oricum sunt noduroase ca dreaq si nici macar 10 cm diametru nu au. Am scos si eu ce am putut de la o curatare de copaci intr-o gradina de bloc :)

WhyNot
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Lemne de gratar

Post by WhyNot » 25 Mar 2010, 21:24

Mercic de sfat. Dupa cum spui tu, imi dau seama ca am facut inca o greseala :) Am luat ba de aici, ba de acolo... Nu am trasat nimic, pentru ca oricum era subtire creanga si m-am gandit ca nu e nevoie. Macar de acum incolo stiu ce am de facut. Intrebam insa si de esenta lemnului pe care l-am folosit. Mie mi s-a parut extrem de usor si am concluzionat ca nu e foarte dens. Adineauri insa am citit ca a facut cineva un arc din artar(posibil ca si asta sa fie tot din aceeasi specie) si e nemaipomenit.

Later edit: AndreiH, corect, la mititei merge si o bere :) Cine mananca mititei si nu-i stropeste cu ceva ? :) Cel mai probabil ca ne-om vedea in formatie mai mare candva. Nu-s rau de paguba, si ca sa citez un clasic in viata,"de la petrol in sus, orice se poate bea" :D
Last edited by WhyNot on 25 Mar 2010, 21:56, edited 1 time in total.
Reason: limbajul

WhyNot
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Lemne de gratar

Post by WhyNot » 25 Mar 2010, 22:13

Nu pun la indoiala ceea ce-mi spui. Probabil ca deja par idiot...
Ideea era ca in Bucuresti, e deosebit de greu sa fac rost de lemn bun. Soiul asta din care am pus eu aici poza cu samanta aia, se gasesc prin mai multe locuri. E cazul sa ma mai uit dupa o bucata de lemn din aceeasi esenta pe undeva, sau renunt la idee si caut alt gen ?

WhyNot
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Lemne de gratar

Post by WhyNot » 25 Mar 2010, 23:05

Asta vroiam sa aud :P Multumesc de sfat.

liviu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Lemne de gratar

Post by liviu » 25 Mar 2010, 23:38

Salut,

Legat de raportul dintre lungimea unui selfbow si inaltimea ta, intr-adevar la design-ul pe care-l doreai si o intindere "normala" nu era ok. Pe de alta parte, daca faci un alt design (ceva fara reflex si cu capete flexibile - fie compas, fie maner rigid, mai scurt, si brate mai late inspre maner) poti obtine un selfbow la 1,45m - 1,50m bun inaltimii tale. Tillering-ul sa fie cat mai "cinstit".
Este drept, daca-l faci mai lung iese mai rapid (il faci cu capete usoare si rigide si, exact cum spunea Florin intr-un post mai vechi, plusul dat de felul in care actioneaza forta si implicit de curba fortei este - cel putin pana la un punct - mai important ca minusul dat de cresterea masei).

WhyNot
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Lemne de gratar

Post by WhyNot » 26 Mar 2010, 00:00

Eh, amindoi stim ca ai dreptate. Eu ma gandisem ca nu va fi decat un arc de atarnat in perete, asa ca vroiam sa-i dau o forma cat mai fantasy. Chiar nu ma asteptam sa trag vreo sageata cu el, dar nu stiu de ce, il tot apasam pe gresie, sa-i verific elasticitatea.
Nu m-am suparat decat pentru ca deja ii gasisem un loc in sufragerie, si acum nu-l mai pot pune acolo.

ZBOINA
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Lemne de gratar

Post by ZBOINA » 28 Apr 2010, 11:12

Las' ca-l pui pe urmatorul :)...In ceea ce priveste problema lemnelor pentru cei din Bucuresti exista doua solutii:
1.Supermarketurile - Cauta parchet(Bambus), draperii (stejar), mana curenta(Fag, stejar) si chiar stalpi ornamentali de bambus (am gasit la H*****ch)
2.Padurile din jurul orasului. Cu un pic de rabdare poti gasi nuiele de alun, corn si ulm, dar si salcam sau stejar (la astea doua eu nu m-am bagat, ca trebuia sa omor copaci mari, si la cat de priceput sunt eu la facut arcuri era pacat ... )
Spor la treaba!

Post Reply