brate rupte la take down

Daca ai incercat sa faci un arc si nu a mers...
Post Reply
User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda
brate rupte la take down

Post by otonel » 10 May 2011, 22:16

Cica din greseli invata omul! :) iar eu ca si constructor de arcuri incepator am gasit doua schiuri de lemn din care am confectionat niste brate si cu un maner central am facut un arc, dar la probe am rupt un brat, urmateoare brate le-am primit de la un prieten arcas, bratele fiind de pe un arc mai vechi deci rodate iar cand le-am montat pe arcul meu si am facut coarda am reusit sa fisurez usor un brat din nou.
Cauza dupa mine este faptul ca am mers drept cu zona unde se fixeaza bratele iar capetele le-am slefuit prea putin si rezultatul a fost un punct de sprijin unde s-au concentrat fortele cand am incordat arcul iar bratul din schiuri s-au intins in zona aia si a cedat.
Dupa aceea m-am uitat la manerul pe care au fost bratele si au rezistat destul de mult timp la tragere si am observat sa zona unde erau stranse era un pic curba spre capete, curbura care cred ca imprastia fortele
Daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi daca mai pot repara cumva bratul fisurat v-as fi recunoscator , nu stiu de la ce fel de schiuri au fost luate dar au mai multe straturi anume otel, aluminiu, lemn si ceva fibra sau plastic iar fisura este un zona de mijloc mai mult adica in lemn
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: brate rupte la take down

Post by otonel » 21 May 2011, 22:40

Am reparat bratul fisurat, nu stiu cat va tine dar deocamdata merge
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:265
Joined:15 Dec 2012, 20:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:34

Re: brate rupte la take down

Post by sspoll » 29 Jun 2011, 23:16

nashpa...pai sa te tina cat mai mult

Post Reply