Arc de salcam rupt fain

Daca ai incercat sa faci un arc si nu a mers...
Post Reply
User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:
Arc de salcam rupt fain

Post by Neacsu Ionut » 17 Mar 2012, 14:05

Salut!
asta a fost una dintre rarele situatii cand am reusit sa rup un arc de salcam in tensiune...
lemnul era uscat bine....Maestro daca mai tii minte de 1 mai anul trecut m-ai ajutat sa ii punem ceva reflex cu lampa cu gaz...

totul a mers bine, dar totusi s-a rupt...l-am intins de mai multe ori la 68cm, si ma gandeam daca sa mai iau dinspre capete sau nu....

arcul nu avea cristale deloc, si am vrut sa las capetele mai rigide ca sa castig ceva viteza...profilul era relativ oval, arcul trebuia sa fie longbow dar cu timpul a ajuns mai scurt....la 68cm avea 55lbs...peste noduri am pus niste epoxi sa fie mai sigur desi curatasem inelul bine (adica nu am taiat aiurea nodul)...

prima data am auzit un sunet supect, si cum nu era nimeni in spate care sa rupa o crenguta :P , mi-am dat seama ca s-a ridicat ceva aschie....arcul a inceput sa se rupa de la un nod de pe mijlocul bratului de sus...era un nod care iesea pana pe burta, cu diametrul cam de 5mm....
cand am vazut ca e ratat, l-am si filmat, ca sa se vada mai bine cu se rupe... :))
Image
cam asa arata mort:
Image
este clar ruptura in tensiune, burta a ramas intreaga si nu a facut deloc cristale...
Image
asta e nodul criminal...nu pare foarte mare dar strapunge tot bratul...

deci pe scurt care cred eu ca ar fi motivele exploziei:
- nod care strapunge bratul
- tiller prost, arcul nu lucra suficient spre capete
- la puterea asta trebuia neaparat intarit nockul cu o placuta, exploxia a inceput totusi pentru ca s-a crapat nockul

daca matisam nodurile inainte sa trag atata de el, daca puneam corn de bivol la nockuri asa cum fac de obicei, si daca faceam un tiller mai circular cred ca arcul ar fi trait...

ce parere aveti?
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Arc de salcam rupt fain

Post by Dediu00ro » 17 Mar 2012, 19:09

Tilleru nu arata chiar asa criminal de rau incat sa fie cauza exploziei, eu zic ca nodul a fost principalul vinovat. Oricum faptu ca ai ajuns la un nivel in care stii cand se va rupe un arc e ceva, si foarte faina filmarea =D> :) .
Poate o matisare preventiva cu tendon la nod ar fi salvat arcul, dar chiar si asa cred era doar temporara reparatia.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Arc de salcam rupt fain

Post by Neacsu Ionut » 17 Mar 2012, 19:24

pai da, tillerul era bun, doar capetele mergeau sa se indoaie mai mult...daca erau greseli mari se vedea pe burta...
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Arc de salcam rupt fain

Post by Neacsu Ionut » 17 Mar 2012, 21:08

da, e foarte adevarat ce zici...nu prea am facut longbowuri pana acum si totusi trebuie sa invat....
eu am ramas cu ceva de la arcurile pe care le fac de obicei, in primul rand tillerul de holmy...

macar am invatat niste chestii din toate rupturile, si cred ca asa invatam cel mai mult.... :)

Maestro, care crezi ca ar fi latimea la maner si la mijlocul bratului pentru un longbow de 180cm si 55-60lbs?

o sa il masor exact si pe asta il latime....

la flat nu am avut aproape deloc probleme cu nodurile...
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Arc de salcam rupt fain

Post by Neacsu Ionut » 17 Mar 2012, 22:21

am inteles...acum imi dau seama ca am gresit si ca am rotunjit backul prea tare, eu am intrat cam 4mm in muchie....poate si deaia a plesnit spatele... :P
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

Post Reply