Arc salcam rupt

Daca ai incercat sa faci un arc si nu a mers...
Post Reply
Leito
Membru al forumului
Membru al forumului
Arc salcam rupt

Post by Leito » 07 Aug 2012, 21:49

Salutare... Doar de o saptamana l-am terminat si ieri... S-a intamplat inevitabilul. L-am incordat putin prea tare si a plesnit la bratul de sus la 1/3 chiar pe mijloc(am luat putin prea mult material... stiu asta).Lemnul era uscat dar m-am uitat unde a plesnit si era un praf fin si mici bule.Nu cred ca era afectat lemnul dar...cine stie. Am deja alt arc in constructie si nu am de ce sa fiu suparat sau ceva... Numai Bine!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Arc salcam rupt

Post by Dediu00ro » 08 Aug 2012, 23:13

Era o indoitura prea agresiva pentru lemn, cu alt material poate te-ar fi iertat, dar trebuie ca tillerul sa fie impartit macar 50% din brat pentru a evita ruperea completa(si asta e minim). Pentru un arc sanatos ai nevoie de cam 80% din el sa se indoaie uniform.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia

Re: Arc salcam rupt

Post by basty » 08 Aug 2012, 23:21

Salut,

nu cred ca a plesnit din cauza lemnului, eu cred ca sunt niste motive: primul care este foarte important este sa nu tai inelul de pe spatele arcului, trebuie sa fie un singur inel de la un capat la altul, daca e facut dintr o scandura groasa de 4-5 cm de stejar de exemplu, iar lemnul nu este mancat de carii sau lasat in ploaie ar putea iesii un arc din el, dar trebuie pe spate sa iei inelele taiate si sa lasi doar un singur inel, daca la i taiat ( ceea ce cred ca este si la arcul tau, doar cred) sun foarte multe sanse sa plesneasca, alt motiv ar fii tillerul care din nou este foarte important ( mai depinde si de lemn daca e salcam nu cred ca iarta o greseala la tiller, dar de ex frasinul este un lemn pe care poti invata si mai iarta si unele greseli) deci si tillerul e important. Un sfat fa arcul din frasin ca sa te inveti si fa l mai lung, cu cat e mai lung cu atat sunt mai multe sanse sa reziste.

Bafta !!!
Basty

Leito
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc salcam rupt

Post by Leito » 09 Aug 2012, 01:16

Multumesc de sfaturi si asa si este... am luat prea mult si doar 1/3 se indoia. Si... Basty crede-ma ca nu am umblat la partea de front a acului doar am finisat cu raspa 2 noduri care erau pe spate si nu am atins. Tot ce am luat a fost de pe partea de burta si nu s-a rupt din cauza ca as fi atins cumva partea de spate. Stiu ca s-ar fi rupt daca as fi facut asta... am invatat pe pielea mea. S-a rupt pentru ca am luat prea mult material... stiu asta.

User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia

Re: Arc salcam rupt

Post by basty » 09 Aug 2012, 13:37

Salut,

nu mai finisa nodurile, daca l ai finisat, e exact acelasi lucru ca si cum i ai fi taiat un inel de pe spate, nodurile trebuie lasata, chiar daca arata mai urat, dar trebuie lasate.

Bafta !!!
Basty

Post Reply