arc dublu bambus turcesc

Daca ai incercat sa faci un arc si nu a mers...
Post Reply
User avatar
Andrey
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:95
Joined:09 Dec 2007, 19:07
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:Timisoara
arc dublu bambus turcesc

Post by Andrey » 01 Dec 2012, 21:07

Cam de 2 luni am tot mesterit sa indoi niste bambus pentru un arc recurve "turcesc " Recent am pus coarda pe arc si mai aveam putin de tilerit un brat prea tare cand a plesnit bambusul de pe spate chiar dupa panta manerului. Acuma eu nu sunt foarte suparat pentru ca a fost vina mea. Am decojit prea adanc bambusul fiind arcul prea tare "piatra" si nu a rezistat.

Image

Image

Image

Image

Image
Azi am scos manerul din arc si o iau de la inceput, si nu mai pun miez de lemn ca iasa arcul prea tare.

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: arc dublu bambus turcesc

Post by domide » 02 Dec 2012, 00:01

Mare curaj :)

Daca imi permiti un sfat. Daca stie cineva mai bine, poate sa explice sau sa ajute mai bine....

Bambusul de pe spate, sa nu-l mai "subtiezi" dinspre exterior. Poti finisa putin la noduri, dar ai nevoie de un bambus de foarte buna calitate, sa nu se despice in dreptul nodurilor. Fasia de pe spate, trebuie sa fie cat se poate de subtire - elasticitate sporita. Apoi calita atat cat trebuie: a se observa cum se comporta inainte de calire - "plastic" si dupa - "elastic".

Inca o idee: incearca fasiile nelipite la solicitarile dorite - aproximativ, sa vezi daca sunt suficient de elastice.

In prima poza, se vad doua "piese" spre capete, incearca sa le pui la interior, astfel nu mai esti nevoit sa te atingi de spatele fasiei de bambus..

Succes!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
Andrey
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:95
Joined:09 Dec 2007, 19:07
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:Timisoara

Re: arc dublu bambus turcesc

Post by Andrey » 02 Dec 2012, 00:08

Merci de sfaturi, problema nu era grosimea bambusului , problema era ca am adaugat un miez prea gros, acel lemn maro 2mm, acesta a facut arcul mult prea tare. Totusi bambusul de pe burta a rezistat si decojit . De rupt s-a dus la un inel de crestere taiat nu la nod.Asta este mai incercam.

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: arc dublu bambus turcesc

Post by domide » 02 Dec 2012, 00:23

Pe burta rezista cu nodurile taiate - este compresie, problema este la intinderea de pe spate. Oricum pe spate fasia TREBUIE sa fie subtire...
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: arc dublu bambus turcesc

Post by Dediu00ro » 21 Jan 2013, 20:07

Cred ca bambusul in general e mai bun in compresie decat in tensiune. Daca puneai tendon pe spatele arcului si bambus pe burta sanse mai mari de reusita. Pe langa asta daca te uiti la marii maestri arcari care construiesc arcuril de corn coreene, si cei care construiesc arcuri iumy aleg cu mare grija bambusul, si poate din o suta de trunchiuri aleg unu doua. Oricum o incercare care merita toate =D> =D> =D> .

Domide cat despre fasia de pe spate de bambus care trebuie sa fie foarte subtire iti spun sigur ca nu este asa, intre forta de tensiune si forta de compresie trebuie sa existe egalitate daca nu exista atunci miezul arcului va fi nevoit sa compeseze una din cele doua forte lipsa. Si atunci mari sanse sa cedeze.
De studiat arcurile coreene care au aceias grosime de tendon cat si corn. Asemenea si arcurile laminate cu fibra, miezul exista doar ca sa forteze fasiile de fibra sa lucreze mai mult.
Show without showing what u know without knowing

Post Reply