Barebow

Mediteraneana, asiatica....
Post Reply
User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:
Barebow

Post by Mugurbb » 16 Oct 2013, 10:22

Hoinarind pe net am dat de un pasaj care mi-a amintit de incercarile de a(-mi) explica de ce nu sunt pasionat de trasul cu arcul compound. Saracul zace intr-un ungher din apartament si este scos la aer doar de 2-3 ori pe an, cand i se mai face pofta vreunui coleg sa traga cu el.
Citez mai jos capitolele care ilustreaza cel mai bine ceea ce simt cand aleg un arc in defavoarea celuilalt:

"Left to my instincts, I'm an optimistic person. I think this attitude is essential if one hopes to shoot bows by the strength of his muscle, the force of his will and the purity of his desire. It's an essential premise, this optimistic, self-reliant faith upon which we loose an arrow while expecting it to hit the mark.

There are a peck of dangers in dividing the world into two camps. Liberal and conservative, hunter/gatherer and farmer, male and female, up and down, black and white, etcetera, and so on. Still, it serves a purpose, so I will risk it: Insofar as the world divides into optimists and pessimists, those with the dark view which focuses upon our inadequacies become mechanists. Their suspicions require them to seek out compensations for human shortcomings, inventing contrivances and devices that fill in where Man falls short physically or emotionally. Their solutions to the problems of human experience find technological expressions that smooth us out.

Nowhere in my life is this war of attitudes more apparent than in archery, which diverges like a fork in the road into traditionalists and mechanists. Plucking the string and getting erratic arrow flight when you loose an arrow? Is practice, to achieve a smooth loose, the answer? Or is the invention of a mechanical string release the solution? Upon such simple choices attitudes are firmed up, and from such attitudes a webwork grows and a coherent cosmos gets built. You end up with a stick and a string and a firm resolve, or a titanium/graphite riser for lightness and strength to compensate for a 3 pound stabilizer which absorbs the shock of cam actuated cables which allow for heavier drawing weights with limbs which, in turn, require ... because you didn't believe that you contained satisfactory solutions to shooting problems within yourself.

The purely mechanistic way must necessarily erode the spirit and the soul. No escaping it, is there? Its fundamental pessimism rests upon an assumption about inadequacy that corrodes the ethic of aspiration. It may place the risks for failure and the responsibilities that attach to them outside ourselves, but at the cost of depriving us of personal successes and the causes for celebrating triumphs, too. The mechanistic world becomes the construct of a resourceful brain that parts us off from our heart and muscle. We become divided and diminished in such a world, unlit puppeteers tugging at grandiose schemes which dance about in an increasingly complicated and rickety universe.

Instinctive archery is all about possibilities. Mechanist archery is all about alternatives."

Sursa: http://www.bowyersedge.com/elements.html

Multumesc!
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
morometeb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:316
Joined:29 Mar 2010, 12:28
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Turda
judet:Cluj
Varsta:32
Location:Turda
Contact:

Re: Barebow

Post by morometeb » 17 Oct 2013, 15:36

Salut!
Rezonez cu cele citite. Atat de mult mi-a placut incat am considerat ca e nevoie sa fac o traducere aproximativa, sa fiu de ajutor celor care nu inteleg limba. Vreau inainte sa subliniez ca nu-s doctor in Litere; nu m-am cramponat de traducerea fiecarui cuvant in parte ci am cautat sa pastrez intact mesajul textului.
Autorul spune:

"Daca ar fi sa ma iau dupa instincte, sunt o persoana optimista. Cred ca aceasta atitudine este fundamentala daca cineva doreste sa traga cu arcul bizuindu-se doar pe taria muschiului, pe vointa puternica si pe curatenia ravnei. Acea convingere increzatoare, optimista cu care eliberam sageata si ne asteptam ca ea sa loveasca tinta constituie o premisa esentiala.

Este destul de riscant sa imparti lumea in doua tabere. Sunt liberali si conservatori, vanatori si fermieri, barbati si femei, sus si jos, alb si negru, etc. Totusi voi risca, avand un anume scop: in masura in care lumea este impartita in optimisti si pesimisti, cei cu vederi sumbre care se concentreaza pe imperfectiunile noastre devin mecanicisti. Suspiciunile lor ii fac sa caute corective pentru metehnele Omului, inventand mecanisme si dispozitive care sa ajute Omul atunci cand acesta cedeaza, fizic sau emotional. Solutiile lor la problemele ridicate de experienta umana iau forme tehnologice care ne rectifica pana la perfectiune.

Niciunde in toata viata mea n-am vazut acest razboi al atitudinilor mai evident decat la arcasi, care se impart precum un drum la rascruce in traditionalisti si mecanicisti. Ce-i de facut dupa ce ai eliberat coarda si sageata ti-a zburat aiurea? Sa te antrenezi mereu pana ajungi la eliberarea perfecta? Sau sa inventezi un dispozitiv mecanic de eliberare a corzii? Astfel de alegeri simple evidentiaza atitudinile, atitudini care tes adevarate panze de paianjen si dau nastere unor universuri logice. In cele din urma ai de ales intre un bat cu o coarda si mergi pe calea grea, sau o crosa titanium/graphite a carei rezistenta si greutate redusa sa compenseze stabilizatorul de 3 lbs., care absoarbe socurile cablurilor actionate de came, care permit utilizarea arcurilor mai puternice, cu brate care, in schimb, trebuie sa....., doar pentru ca nu te-ai crezut capabil sa gasesti in tine solutii satisfacatoare la problemele de tragere.

Este musai ca metoda pur mecanicista sa macine spiritul si sufletul. N-ai scapare, nu-i asa? Pesimismul ei fundamental se bazeaza pe presupunerea ca imperfectiunile lezeaza etica aspiratiei. S-ar putea astfel sa ne protejam de riscurile esecului, cu responsabilitatile ce decurg din ele, insa cu pretul lipsirii noastre de succesele personale si in egala masura de prilejurile de a le sarbatori. Lumea mecanicista se rezuma la crearea unui creier ingenios care sa faca inutile inima si muschiul. Intr-o astfel de lume devenim dezbinati si slabi, papusari stersi care joaca scenarii grandioase intr-un univers tot mai complicat si mai subred.

Arcul instinctiv iti ofera posibilitati. Arcul mecanicist iti ofera alternative."

Daca articolul ar fi fost scris de J.F. Kennedy el ar fi fost numit "Ich bin ein traditionellen Bogenschütze". Ceea ce eu chiar sunt.
>:d<
A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!

Robert E. Howard - The Song of the Bossonian Archers
http://blogmoromete.blogspot.com

mihailescue
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Barebow

Post by mihailescue » 29 Dec 2013, 00:08

Un foarte interesant punct de vedere!
Eu consider ca si cu arcul compound se trage instinctiv intrucat nu poti sa fixezi punctul/fibra optica pe centrul tintei ca la pusca cu luneta pe trepied si sa tragi, greutatea arcului, respiratia si bataile inimii misca permanent mana si singurul lucrul pe care poti sa-l faci este sa anticipezi si asta tine de instinct momentul cand trebuie sa lansezi sageata pentru a ajunge in centrul tintei.
Este drept ca arcul compound te ajuta sa ajungi mai repede sa nimeresti galbenul tintei, dar ca sa ajungi sa tragi in centru e alta poveste si atunci sa te tii frustrare si lezare. :d

bogdanbz
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Barebow

Post by bogdanbz » 25 Jan 2014, 15:18

Ar mai fi o alta situatie... cand un recurver nu mai poate pune degetele pe coarda din cauza unei accidentari... reunta la tras cu arcul sau devine compounder? :)

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Barebow

Post by ArrowsMaker » 25 Jan 2014, 18:30

mihailescue wrote:Un foarte interesant punct de vedere!
Eu consider ca si cu arcul compound se trage instinctiv intrucat nu poti sa fixezi punctul/fibra optica pe centrul tintei ca la pusca cu luneta pe trepied si sa tragi, greutatea arcului, respiratia si bataile inimii misca permanent mana si singurul lucrul pe care poti sa-l faci este sa anticipezi si asta tine de instinct momentul cand trebuie sa lansezi sageata pentru a ajunge in centrul tintei.
Salut! Nu o spun din dorinta pura de a te contrazice, dar nu sunt de acord ca a trage ochit inseamna numai cu pusca cu luneta de pe trepied. Atrage cu o arma folosind metoda ochirii, inseamna sa ai materializat centrul tevii, respectiv directia de tragere a armei, printr-un punct pe care incerci sa il suprapui pe centrul tintei si apoi sa eliberezi proiectilul, fie el lovitura de cal. 152 mm exploziva de 42 kg sau o sageata de 25 gr. Minimizarea efectului greutatii armei, respiratiei, etc, tin de antrenament.
Daca ar fi sa fortez un pic o comparatie, as spune ca la tragerea ochita iti spune arma cand sa eliberezi proiectilul, pe cand la tragerea instinctiva, acest lucru ti-l spune mintea.

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Barebow

Post by Mugurbb » 25 Jan 2014, 23:03

Putin offtopic:
La tragerea cu sistem de ochire, arcasul suprapune imaginea pe care o vede cu imaginea ideala pe care o are memorata. Aceea in care pinul este in mijlocul tintei. Cand cele doua imagini corespund, va elibera sageata aproape inconstient. Sau subconstient, cum doriti sa-i spuneti. Ca dovada ca asa functioneaza creierul este celebra si ingrozitoarea tulburare cunoscuta ca "target panic".
Silence is golden and Duct Tape is silver.

oroborusgeorge
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:213
Joined:29 May 2011, 21:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::galati
judet:galati
Varsta:36
Location:galati
Contact:

Re: Barebow

Post by oroborusgeorge » 26 Jan 2014, 12:36

:) eu trag tintit , am un arc traditional cu care trag, multi stiu asta , si am tras asa cu mai multe arcuri olimpic ,recurv , asiatice etc toate fara sisteme de ochire , ma uit in lungul sagetii si apoi cred ca oarecum tine si de instinctiv , pe distante mici cca 20m nu prea ai cum sa ratezi dar la distante mai mari ca sa aibe eficienta trebuie sa alegi instinctiv puncte de reper in spatiu , adevarata provocare e cand ai 20 de sageti diferite si fiecare are personalitatea ei ..................asta fiinca nu prea vreau sa trag cu carboane . in concluzie chiar daca tintesti tot e posibil sa ratezi si de multe ori trebuie sa asculti si inima nu numai creierul de aceea se spune ca lucrul bine facut e acela facut cu iubire ................restul mai putin conteaza atata timp cat nimeresti tinta si cat cei de aici iubesc si fac cu atata pasiune acest sport >:d< >:d<

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: Barebow

Post by deceneus » 31 Jan 2014, 21:47

Scrisesem aici doua pagini despre trasul instinctiv si cand sa postez mi-a spus ca trebuie sa ma loghez sa pot posta. M-am mai logat odata si mi-a disparut tot ce scrisesem timp de o ora =)) Asa ca ma las pagubas si mai spun doar cateva vorbe: Si cu compoundul se trage instinctiv:



si la pescuit cu arcul compound tot instinctive se trage, dupa 6 luni de zile de pescut cu arculputeam sa iau un peste de 20 de cm la 20 de metri distanta,in clipul urmator insa sunt filmati doar pesti mari.

"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Barebow

Post by Dediu00ro » 31 Jan 2014, 21:55

Scrisesem aici doua pagini despre trasul instinctiv si cand sa postez mi-a spus ca trebuie sa ma loghez sa pot posta. M-am mai logat odata si mi-a disparut tot ce scrisesem timp de o ora
Been there done that! :((

Cu orice se poate trage instinctiv, cu cea mai mare pusca cu luneta se poate trage de la sold cu ea instinctiv.
Din punctu meu de vedere, un arcas/tragator trebuie sa stie sa traga si instinctiv la nevoie si tintit. Sunt situatii cind ambele metode de ochire sunt necesare, concursurile de 18 metri cer tinti, tintele zburatoare/miscatoare cer instinctiv.
Show without showing what u know without knowing

Post Reply