Flightshooting in noiembrie

Pe unde ne zboara sagetile si de ce...
Post Reply
User avatar
Vreascu
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:93
Joined:01 Jul 2014, 08:24
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Iasi
judet:Iasi
Varsta:35
Location:Iasi
Flightshooting in noiembrie

Post by Vreascu » 23 Nov 2009, 12:37

Samabata la Iasi a fost o zi excelenta pentru diferite activitati outdoor....Am reusit sa ne adunam o mana de oameni sa aruncam ceva sageti pe un camp de langa oras. Am fost eu, Akila, Metzger si Gastros...Scopul iesirii a fost unul simplu...sa ne bucuram de vremea buna si de trasul cu arcul...dar sa facem si niste masuratori...
Ajunsi pe camp am masurat si pus jaloane din 50 in 50 m pana la 200 dar dupa cum s-a dovedit ...greu am ajuns la 150m

Ciprian a testat 3 arcuri si cam astea sunt rezultatele ...
Longbow cu tendon..........................57 lbs/28 inch...sageata de 36-37g....145m
Longbow carpen.............................36 lbs/28 inch...sageata de 22g ........135m
Reflex-Deflex bambus /masaranduba.....44 lbs/28inch...sageata de 28g ........152m
sageata carbon 22g...165m
sageata bambus 11g...149m
Inafara de ultimele doua sageti restul sagetilor se incadreaza la 10 grains per pound. Distantele sunt masurate cu ruleta...dar pot totusi fi + (-) un metru pentru ca sagetile au mai cazut si stanga dreapta fata de linia cu jaloanele.

Eu am testat 5 arcuri...cu sagetile imperecheate tot la 10 grains per pound.
FlatBow salcam cu rawhide baking......36 lbs/27 inch...sageata 23g........120m
FlatBow stejar.............................39lbs/27 inch....sageata 25g........115m
ShorBow corn..............................55lbs/27inch....sageata 36g........138m
Longbow frasin (arc facut de Florin)....50lbs/27 inch....sageata 32g........143m
Laminat bambus/salcam.................46lbs/27 inch....sageata 30g........152m (cand a tras Ciprian cu el...cand am tras eu a scos 148m...eu am un release mai defectuos cred)

Cam asta e...greu sa treci de 150 metri cu arcu si sageata din lemn...
La inceput aproximam la ochi unghiu la care sa tragem...apoi Dan(Metzger) a venit cu un instrument "hightech" sa verificam "elevatia" si surprinzator distanta parcursa de sageata a crescut cu 10-20 m.
Iaca si pozili:
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Dupa cele masurate ...is multumit de arcul de salcam si de cel cu bambsu...usor surprins negativ de shortbow-ul de corn...care credeam ca poate mai mult...si nemultumit de arcul de stejar

Daca am gresit vreo cifra sau am uitat ceva din cele masurate rog pe colegii de suferinta de sambata sa ma corecteze sau completeze.
Daca mai tine vrema o sa repetam isprava...oricum a ramas ca zona tre sa o vizitam si pe zapada ...cand o cadea...
Last edited by Anonymous on 07 Dec 2009, 23:54, edited 1 time in total.
Reason: edita

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Flightshooting in noiembrie

Post by akila » 23 Nov 2009, 13:36

Salut....a fost o zi superba de flight....nici nu batea vantul....afara a fost o temperatura excelenta de tras...nici prea cald nici prea frig, tereneul excelent.....iarba tunsa de oi.... voie buna, 4 prieteni, arcuri si sageti....tot tacamu....o singura corectie as avea....pentru arcul tendonat, am gasit cu greu sageti la 38 de grame...asa ca in prima faza am tras si cu vreo 2 sageti la 36 grame bucata, oricum am tras prost, ca nu reusisem decat vreo 130m...pe urma ultimele trageri le-am facut cu o sageata care avea chiar 38 grame....am mai cantarit-o odata cand am ajuns acasa....ce nu mai tin eu minte e acea distanta de 145m....aveam impresia ca am tras 140 nu 145....oricum MArius le-a notat pe toate intr-un tabel....si iarasi ma surprinde acea distanta de 135m...cu long-bow-ul de carpen....iarasi aveam senzatia ca am tras cam 125-130m.
La mine surpriza cea mai mare a fost long-bow-ul cu tendon, arc care acuma vreo 2 ani cand am fost la florin de 1 mai, a scos pe crono, doar 38m pe secunda....iata ca pe camp a scos 145m....si are niste capete late ca niste lopeti... :d , si tendonul vine pana in capat, adaugand ceva masa in plus capetelor. ( e printre primele acuri facute de mine...cred ca al doilea)....am fost foarte placut surprins sa vad ca trage 140m....sincer nu ma asteptam...probabil ca daca as mai ingusta un pic capetele, ar scoate un pic mai bine....cred ca o sa si fac lucru asta, e interesant de observat cat de mult se poate imbunatati performanta unui arc, daca se umbla un pic pe ici pe colo si se mai retuseaza unele chestii....una peste alta o iesire reusita....sper sa mai facem o iesire de genu asta cat de curand...
De observat faptul, ca in camp, e cu totul alta mancare de peste, cand te apuci si masori distantele cu ruleta....la primele trageri ne-am cam pus mainile in cap....110, 115 m, 120m....nu stiam ce se intampla...pe urma ne-am mai facut mana un pic si am inceput sa tragem mai bine....in final nu cred ca se puteau scoate distante mai bune cu arcurile astea...poate 2-3 metri in plus...dar mai mult nu cred....

PS...nu am avut ocazia sa-mi masor arcurile ca si viteza, dar acum cred ca se poate face o comparatie...Marius are cateva arcuri, la care stie viteza.....bafta

User avatar
Vreascu
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:93
Joined:01 Jul 2014, 08:24
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Iasi
judet:Iasi
Varsta:35
Location:Iasi

Re: Flightshooting in noiembrie

Post by Vreascu » 23 Nov 2009, 14:44

Salut Ciprian...pai uite la arcul cu tendon masuratorile notate sunt: 110m, 135m, 137m, 142m si 145m iar la arcul de carpen: 115m, 122m, 125m si 135m. Acu dupa cum am zis...nu is foarte foarte exacte aceste masuratori....dar data viitoare putem pune jaloane de control din 10 in 10 m de la 100 m si atunci putem fi si mai siguri.
Si eu is curios ce poate sa faca arcul tendonat dupa ce ii vei modifica varfurile...ba mai mult, mai am o curiozitate...cat castiga daca ai trage cu un pic de overdrawn adica in loc de 28 inch...cu 29 inch...Teoria zice ca puterea ar creste cu 2 lbs...adica de la 57 la 59(dar vedem la cantar ce zice)....deci si sageata sa fie in loc de 37g ..38,3g...Arcul cred ca ar rezista sa il mai "stresezi" un inch ca e si lung si are si tendon.....dar nah..tu decizi...
:d

pe data aviatoare....

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Flightshooting in noiembrie

Post by dady » 23 Nov 2009, 15:37

Salutare, am vb in particular cu Marius despre iesirea asta, mi-a aratat rezultatele, oricum frumoasa iesire si va doresc cat mai multe, mai ales ca vad ca se inmultesc arcasii din Iesi dar vreau sa pun o intrebare cu riscul de a intra in offtopic. As vrea sa va intreb ce parere aveti fiecare despre performante? multumiti sau nu, e adevarat ca intotdeauna se poate mai bine, dar fiind arcurile facute de voi sunt curios ce emana ;)

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Flightshooting in noiembrie

Post by Mugurbb » 23 Nov 2009, 16:13

:d >: >:d<
Silence is golden and Duct Tape is silver.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Flightshooting in noiembrie

Post by akila » 23 Nov 2009, 19:51

Marius cu siguranta pana la urmatoarea iesire modific un pic tendonatul...nu=mi fac probleme ca arcul nu ar rezista....eu oricum intind 72cm....29" ar fi 1,5cm in plus...nu e problema...sageata de 38grame am..asa ca.. :d
Acuma referitor la performante ce sa zic...nu ma asteptam sa trag 200 m in nici un caz....Arcul cu bambus stiam ca duce cam 150 si ceva de m...acest lucru s-a confirmat....arcul de carpen ce sa zic...si la el se mai poate lucra un pic....a scos 135m...am tras cu niste sageti de carbon, care nu erau chiar potrivite pentru arc...mai lungi cu vrei 5 cm decat ar fi trebuit, in schimb aveqau greutatea care o doream..22grame....dar ca si spin, e discutabil...penajul era si el cam varza asa....de la arcul ala ma asteptam la mai mult un pic....in poligon cand trageam cu el il simteam foarte rapid....V-am zis, cu ruleta lucrurile se schimba, acuma nu suntem noi mari maestri ai arcurilor, dar nici nu se poate spune ca nu ne pricepem chiar deloc, si uite ca mai mult de 150m, nu prea am reusit sa scoatem....oricum cu masuratorile astea m-am cam lamurit....pana la urma cred ca testul de flight e cel mai aproape de adevar....la un moment dat poti ajunge sa-ti formezi o tehnica de tragere destul de precisa, spre finalul sedintei de tragere, am mai vrut sa mai trag odata cu arcul R/D, si am tras din prima 150m....deja se formase reflexul, si unghiul era corect....la fel si cu arcul lui Marius...l-am armat am tras si s-a dus sageta fix la 150m....acuma vorbeam si cu Marius sa facem arcuri sa depasim aceasta distanta....cred ca se poate imbunatati distanta , dar sincer nu cu foarte mult....nu vreau iar sa mi se sara in cap si sa mi se spuna ca daca eu nu pot nu inseamna ca altii nu o vor face...m-as bucura sincer sa vad ca se poate depasi distanta de 180, si de ce nu si 200 m, cu arc din lemn, dar nu stiu vom vedea...o sa refac arcul cu tendon si o sa va zic cu cat s-a imbunatatit distanta....sunt si eu super curios...oricum a fost foarte fain si distractiv, si interesant in acelasi timp...
O alta chestie interesanta...nu stiu daca a-ti observat...Marius a mai trecut 2 distante cu 2 sageti diferite...am tras cu arcul meu, cu o carboana mai usoara...22 de grame...am tras cam 165m.....si faza interesanta e ca am tras cu o sageta usoara, facuta de Marius...avea 11 grame....varful ce-i drept era cam usor...totusi centrul de greutate al sagetii era un pic spre varf...buba a fost ca nu era de 28" lungime sageata...era mai scurta cu vreo 2,5cm decat ar fi trebuit..asta inseamna ca arcul nu a putut fi intins la forta lui totala...ci undeva pe la 17kg forta....fata de cei 20kg ai arcului...oricum...sageata a zburat doar 150m....deci o sageata mult mai usoara nu va zbura mai mult...exista si aici un raport optim, greutate sageata forta arc ca sa se obtina maximum de distanta...noi ne gandeam ca o sa zboare sageata aia de nu o sa o mai vedem...cand colo...150m.. :d ....o sa mai revenim cu date, dupa urmatoarea iesire...numai bine..

Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Flightshooting in noiembrie

Post by Sharpshooter » 23 Nov 2009, 23:12

Foarte frumos domnilor... va felicit si sper sa o tineti tot asa.

Sorin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Flightshooting in noiembrie

Post by Sorin » 25 Nov 2009, 01:00

Eu nu inteleg de ce folositi regula 10gr/lbs la flight. Din cate stiu eu, este o valoare recomandata pentru ca sageata sa penetreze cat mai mult, nu pentru maximizarea distantei. Distanta depinde in cea mai mare masura de viteza, care la randul ei este determinata de masa sagetii.
Aceeasi regula mi se pare si mai inutila la tragerea la tinta. Acolo conteaza cu totul altceva, nu forta de penetrare, si la fel ca la flight viteza e cea mai importanta. A se vedea sagetile celor de la recurve olimpic. Precizia creste odata cu viteza, curba balistica fiind mai plata.

Daca chiar vreti sa testati care arc e mai eficient, faceti un set de sageti incepand de la 25 pana la 50 de grame si trageti cu ambele arcuri cu toate sagetile la distanta sau prin cronograf, sau folositi ambele metode. Apoi comparati rezultatele. Sagetile fiind indentice se pot trage concluzii mult mai exacte. Nu numai greutatea sagetii conteaza la flight. Penele, diametrul sunt si ele foarte importante.

Testul asta e bun si pentru un singur arc pentru trasul la tinta. Se poate afla care sageata ofera cele mai multe avantaje (distanta vs precizie)

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Flightshooting in noiembrie

Post by akila » 25 Nov 2009, 01:07

Asa e Sorin....acuma nah...se merge cu regula asta, ca sa fie cumva egalitate pentru toti...sa avem niste repere clare, sa nu ne incurcam in cifre...ca si eficienta, exact cum am spus si intr-unul din posturile mele...cand am tras cu sageata de 11 grame, aceasta a zburat la fel cat cea de 28grame...in schimb cea de 22 grame a zburat cu 15m mai mult...cred ca ar fi zburat mai mult daca era chiar un pic mai usoara...poate 18-20 grame....dar pana una alta mergem cu 10grain per lbs...asa ne-am invatat, asa testam sa nu ne complicam....plus ca uneori e chiar greu sa faci sageti usoare din lemn....de ex. sageata de 22 grame era o carboana, ca nu am avut sageata asa usoara, nici astea de pin, nu ies asa de usoare...doar din cedru se pot face asa mai usoare, numai ca cedru e mai complicat de gasit...e destul de scump...

liviu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Flightshooting in noiembrie

Post by liviu » 25 Nov 2009, 01:16

Salut, weekend-ul trecut, nefiind vant in zona Bucurestiului, am re-testat distanta de tragere a ultimelor 2 arcuri, din dud (primele arcuri din dud reusite :) ). Masuratorile nu sunt absolut exacte, dar indraznesc sa vin cu urmatoarele valori:

Arc dud combo longbow primitiv - holmegaard (un arc cu maner semirigid, cu spate rotunjit si burta plata, ceva mai lat ca un longbow clasic, capetele inguste, grosute si rigide): intre 150 si 160 m cu sageti de aluminiu, 22,5 g, pene inguste. Arcul are intre 18 si 18,5 kgf la 70 cm (atat cat am si intins), deci undeva intre 1,21 si 1,25 g/kgf la o intindere putin sub "norma" (la "standardul" de 1,42g/kgf nu am testat; sagetile sunt, cred, performante fata de unele din lemn, prin aerodinamica si rigiditatea lor). Arcul acesta are deja cam mult stringfollow, este solicitat la limita, dar pare foarte usor pentru taria lui.

Arc dud longbow primitiv, usor asimetric: intre 154 si 165 m cu aceleasi sageti, la 73 cm intindere, unde arcul are in jur de 18,5 kgf (deci 1,21 g/kgf). Arcul nu capata stringfollow aproape deloc, in schimb are o usoara rasucire a bratelor (cat l-am indreptat eu la abur, apoi cu caldura uscata, ca initial era stramb tare...). Este mai lung si ceva mai greu ca primul arc.

Cum am masurat: pasi mari, "fortati", pe care i-am putut in prealabil masura (sper ca apoi sa fi mers la fel... :) ). Valorile estimate nu cred sa fie sub realitate, am ajuns la ele dupa ce am mai scazut ceva presupunand ca terenul nu este perfect plat, cu toate ca el asa arata, si presupunand ca nu am mers perfect drept.

Post Reply