Flightshooting in noiembrie

Pe unde ne zboara sagetile si de ce...
liviu
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Flightshooting in noiembrie

Post by liviu » 25 Nov 2009, 01:50

Apropo de masa sagetilor din lemn...nu am incercat, dar cred ca putem obtine cu lemn un compromis foarte bun intre masa, rigiditate si aerodinamica daca facem sageata subtiata inspre ambele capete, cu grosimea maxima acolo unde este si centrul de greutate, putin dupa mijloc (inspre varf; daca centrul de greutate este la mijloc, pierdem la aerodinamica fiindca ii trebuie pene mai mari pentru stabilizare). In plus, o astfel de sageata o putem si cali, doar nitelus, la foc... Grosime maxima putin mai inspre varf fata de mijloc sacrifica putin din rigiditate, dar se castiga aerodinamica (atat prin dimensiunea penelor, cat si prin forma corpului sagetii). Acum depinde ce vrem sa obtinem: viteza maxima la desprinderea din coarda, sau distanta maxima...

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Flightshooting in noiembrie

Post by dady » 25 Nov 2009, 16:51

Salutare, deoarece vad ca se poate vorbi mult despre flightshooting va rog sa continuati discutiile deschizand topicuri separate despre calcule, masuratori, distante in categoria Trageri. Sa nu fiu inteles gresit, discutia nu e offtopic dar exista aceasta categorie care a fost creata recent tocmai pt asa ceva.

va multumesc

Post Reply