A doua iesire...update la distante...

Pe unde ne zboara sagetile si de ce...
Post Reply
akila
Membru al forumului
Membru al forumului
A doua iesire...update la distante...

Post by akila » 28 Nov 2009, 16:25

:|
Last edited by akila on 06 Jan 2010, 20:24, edited 1 time in total.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: A doua iesire...update la distante...

Post by akila » 28 Nov 2009, 20:22

Salut ...mai sincer acuma...ca puteam sa nu zic de vant astazi, dar mi s-a parut corect sa zic ca totusi a batut putin vantul.....acuma nu stiu ce sa zic...sapt. trecuta am tras 152m...astazi cu acelasi arc, aceeasi coarda, sageata, etc...am tras cu 20m mai mult...Marius la fel....ai vazut parca is identice arcurile...tot 172m....daca am lua in considerare faptul, ca atunci cand am tras contra vantului, cu arcul meu am tras 135-140,,,am tras vreo 4 sageti si unele au cazut la 135, si una parca a fost la 140m...atunci logic ni s-ar parea sa zicem ca e o diferenta de 10m nu??...nu stiu cat de corecta e logica asta a mea sincer.....habar n-am...oricum chiar si cu 10m in minus....totusi astazi am reusit sa tragem mai bine...a contat cred faptul ca nu ne-am mai invartit in jurul cozii cu unghiul de tragere,,,,am avut un echer si am tras din prima corect...arcurile odihnite, etc...sapt. trecuta, am tras si noi corect, abia la final, dupa 2-3 ore de tras...cand arcurile isi mai pierd un pic din eficienta...astazi a fost mult mai frig...ma gandesc ca si asta ar putea fi un factor...lemnul poate mai rigid....nush...zic si eu...nu prea am experienta cu trasul in frig, asa ca nu stiu...concluzia ar fi ca vantul poate ne-a ajutat cu vreo 10m in plus la distante...acuma...apropo de capete...sa luam arcul cu tendon....cea mai buna distanta azi a fost 170m...daca scadem 10m, raman 160m....sapt. trecuta cea mai buna distanta a fost 145m...deci tot ar fi 15m castigati prin reducerea masei la capete...daca as avea si o coarda ca lumea...probabil ca as mai castiga vreo 10m in mod sigur...coarda e foaaaarte groasa...are vreo 4mm grosime....matisajul e gros..din canepa la bucle... si per total e foarte grea....ti-am zis...vreo 10 grame...si e pacat ...aseara am vrut sa fac 2 corzi si m-am si apucat de una...si chiar cand am terminat-o s-a rupt de la mijloc pur si simplu....m-am enervat asa tare ca nu am mai avut chef sa fac altele...cred ca am atins-o din greseala cu un bisturiu pe care il folosesc sa tai ata de matisat....s-a rupt perfect...curat...asta e...poate data viitoare am sa trag si cu co coarda ca lumea...
Arcul de carpen in schimb a avut o coarda ca oamenii datorita lui Marius...a adus el o coarda cu el si am reusit sa o potrivim pe arc....arcul de carpen mi se pare surpriza pe ziua de azi....si mor de ciuda ca nu am mi-a avut sagetile de 22 grame...DAniele te strang de gat.. :d ....el nu a mai venit azi si sagetile i le-am dat lui...oricum daca cu sageata de 20 grame am tras 192m....ma gandesc ca o sageata de 22 grame ar fi atins 175 m macar...e doar o speculatie, dar cred ca e aproape de adevar...daca ne gandim ca sageata de 28grame a zburat 158m...se poate face o medie cred...deci...din cei 175m, virtuali :d , daca scadem cei 10m in plus datorati vantului, ar ramane totusi vreo 165m.....de la 135 la 165m, e totusi o diferenta destul de marisoara as zice eu....la arcul de carpen am castigat doar 13 grame prin ingustarea capetelor...alea erau deja un pic mai subtiri...... 30m e ceva...nu stiu daca e mult, sau putin, dar sunt totusi 30m castigati...arcul cu tendon ramane in continuare un arc ineficient din punctul meu de vedere, dar a fost placut sa vedem ceva diferente...tendonul il ingreuneaza prea mult , si arcul datorita unor greseli de tiller, de acu 2 ani...greseli de incepator de altfel, are set cam 4 cm....arcul imi aduc aminte, il tineam incordat pe tillering stick, si ma dadeam inapoi sa fac poze...pfff...saracu cate a indurat...oricum am dorit doar sa vad ceva diferente....cele mai spectaculoase sunt la arcul de carpen...care de altfel nici nu prea are set....doar un brat are cam 2cm de set....
Dupa tragerea de astazi, cred ca ne putem astepta de la un long bow simplu, sa traga undeva in jurul distantei de 170m..adica poate sa fie si mai mult, sau mai putin....trebuie avut grija la toate detalile, capete usoare, coarda sa fie facuta cum trebuie, sagetile iarasi sunt extraordinar de importante...dupa cum vedeti nu intotdeauna o sageata usoara zboara mai departe decat una mai grea.....modul in care tragi....azi imi inghetasera degetele la un moment dat...era chiar nasol de tras...Marius a si renuntat la manusa la un moment dat pentru a avea un release cat mai curat....toate aceste aspecte, influenteaza distanta finala...ar mai fi de discutat niste chestii legate de desing...dar nu cred ca aici e locul...poate o sa deschid alt topic...dar ar mai trebui sa mai fac niste arcuri sa le testez..... :) ....daca mai aveti intrebari , o sa va raspund cu placere...poate am mai uitat cate ceva...numai bine....

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: A doua iesire...update la distante...

Post by akila » 28 Nov 2009, 20:44

Ai postat in acelasi timp cu mine.....pff...greu de zis...cate secunde statea sageata in zbor.... :( ...incercam acuma sa imi aduc aminte cam cat ne uitam dupa ea...in prima faza zboara foarte repede.....am incercat asa acuma cu cronometru in mana, sa incerc sa-mi aduc aminte senzatia....as zice ca vreo 4-5 secunde...nu cred ca mai mult de atat....\
Sagetile sunt importante...eu am fost nevoit sa trag cu carboane, pentru ca nu aveam cum cu altceva...sageata din lemn de 20grame, iti dai seama ca e greu de facut.... dar ca sa fac totusi o clasificare... pe primul loc ar fi carboanele in mod sigur, pe urma am tras cu sageti normale de pin, 8mm diametru, penaj de ala cum are si florin, nock de plastic, rezultatele le vedeti in lista...si pe urma am mai tras cu sageti bambus...astea s-au dus cel mai prost....sageata facuta de Marius..22 grame...ii multumesc pe aceasta cale...mi-a ramas sageata amintire.. :d ...a zburat slab...si nu din vina lui Marius..sageata era cu diametru cam mare...cam 10mm..., si pur si simplu nu vroia sa zboare mai mult...am tras de asemeni cu o sageata de bambus facute de mine...diametru 8mm... tot la fel....zbura slab...dar asta avea 28grame... cel mai bine s-a dus sageata aia de pin...28grame...cu arcul de 16 kg...158m...sageti de aluminiu nu am avut....interesant e, ca la arcul cu tendon, am folosit sageti si un pic mai usoare...35 de grame in loc de 38 grame....aia de 38 grame a zburat mai mult...iti ziceam eu Maestro...ca sageata aia are centrul de greutate mai inspre in fata...are varful mai greu...eii aia zboara cel mai fain...astea de 35 grame, sunt sageti normale, cum are si florin...varf field, penajul ala clasic, etc... nu stiu cu vantu asta cum a fost treaba....stii cum e..erau momente cand nu-l mai simteai deloc, erau momenta cand il simteai un pic mai tare....si uneori era constant...nah...imi pare rau ca nu a fost vremea de sapt. trecuta...atunci nici nu adia frate...asta e...oricum o sa mai vedem si la alte iesiri......distantele astea au fost masurate cu ruleta...nu exista nici un dubiu.. + - 5 m...singurul dubiu e vantul...acolo nu stiu cat a influentat...doamne ajuta sa aveti si voi vant din spate maine.... :d ...si nah vedem ce iese....in rest s-a masurat la fiecare metru...cred ca cel mai fain ar fi, sa avem sageti care sa cantreasca cu cate un gram in plus...sa se plece de la o limita inferioara, si sa se creasca greutatea sagetii cu cate 1 gram....si sa vedem ce si cum...ar fi super fain....pe urma iarasi ar fi fain de incercat sageti al caror centru de greutate sa-l poti muta....eu cred ca cele care au centrul de greutate mai spre fata zboara mai fain....e doar o parere personala..si din ce am putut observa pe camp...alte sageti nu am avut...sunt tot felul de shaf-turi...groase spre varf, inguste spre coada, sau groase la mijloc, si subtiri spre coada si spre varf...ar fi fain sa putem testa si astfel de sageti...
Asteptam si alte rezultate....dar va rog...nu masurate cu pasu... :d ....hai bafta...si zbor lung..

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: A doua iesire...update la distante...

Post by akila » 28 Nov 2009, 21:03

Te rog Florin........imi tot sta pe creier vantu ala...pe de alta parte avem reversu medaliei....sgaetile trase contra vantului....cum ziceam... au cazut intre 135 si 140m...asta cu arcul meu de bambus...deci cred ca se poate considera o medie de vreo 12m, in plus....oricum astazi a fost un plus de distanta...si datorita faptului ca nu am mai tras pe bajbaite...iar dupa tuning-ul facut la arcuri...unul a crescut mai mult iar altu mai putin.....unul cu vreo 15m, iar celalalt cu vreo 25m....nu as putea face estimari in fps...te-as ruga si pe tine forin sa nu intram iar in discutii de genu asta...prefer sa astept si rezultate de la alti arcasi...rezultate cu distante..etc...si sa spuna daca a fost vant, cat de tare cat de moale...pentru ca dupa cate se poate vedea vantul are si el un cuvant de spus in treaba asta... :) ....numai bine..

PS...florin mi-am amintit ce ai zis...ca ai fi vrut sa vezi cum trage arcul facut de tine contra vantului...Marius nu l-a mai adus astazi sa traga cu el....bietu om..s-o fi gandit ca sa nu ne mai certam iar din cauza arcului... :d

liviu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: A doua iesire...update la distante...

Post by liviu » 28 Nov 2009, 21:40

Salut,

Cred ca distantele medii (adica din distantele obtinute la tragerea in sens cu vantul, scazut un 10 m) sunt foarte aproape de limita arcurilor din lemn, pentru 10 grains/lb (acum nu stiu exact cat de mult influenteaza aerul, banuiesc ca la 150 fps distanta este cam 0,75 din cea teoretica in vid, cu niste sageti bune, la viteze mai mari evident raportul distanta reala/ distanta in vid scade). Impresionanta mai ales distanta obtinuta de arcul salcam-bambus, daca ati tras la doar 26 intindere (inteleg ca-i intinderea maxima...).

liviu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: A doua iesire...update la distante...

Post by liviu » 28 Nov 2009, 21:51

Florin, am postat chiar in acelasi timp cu tine...acum vad ca, probabil, vantul a influentat mai mult decat credeam eu. Se mai poate ca tragerile recente sa fi castigat cativa metri si de pe urma unghiului optimizat, si poate de pe urma duratei mici de incordare (cu cat tragem mai mult flight, cu atat ne invatam sa facem miscarea cat mai rapid, vazand ca lemnul lucreaza mai eficient cand este tinut incordat mai putin).

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: A doua iesire...update la distante...

Post by akila » 28 Nov 2009, 22:32

:|
Last edited by akila on 06 Jan 2010, 20:25, edited 1 time in total.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: A doua iesire...update la distante...

Post by akila » 28 Nov 2009, 22:36

liviu wrote:Salut,

Cred ca distantele medii (adica din distantele obtinute la tragerea in sens cu vantul, scazut un 10 m) sunt foarte aproape de limita arcurilor din lemn, pentru 10 grains/lb (acum nu stiu exact cat de mult influenteaza aerul, banuiesc ca la 150 fps distanta este cam 0,75 din cea teoretica in vid, cu niste sageti bune, la viteze mai mari evident raportul distanta reala/ distanta in vid scade). Impresionanta mai ales distanta obtinuta de arcul salcam-bambus, daca ati tras la doar 26 intindere (inteleg ca-i intinderea maxima...).
Pai e intiderea care o are omu...26" intidere, cu arc de 21kg forta in caz ca nu s-a inteles din ce am scris eu acolo.....adica la 26" arcul are o forta de 21kg....sper ca s-a inteles acu...sageti 10grain pe pound, adica 30 grame....

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: A doua iesire...update la distante...

Post by akila » 28 Nov 2009, 22:56

:|
Last edited by akila on 06 Jan 2010, 20:26, edited 1 time in total.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: A doua iesire...update la distante...

Post by akila » 28 Nov 2009, 23:56

:|
Last edited by akila on 06 Jan 2010, 20:26, edited 1 time in total.

Post Reply