cronograf ...din camera digitala.

Pe unde ne zboara sagetile si de ce...
Post Reply
pisica
Membru al forumului
Membru al forumului
cronograf ...din camera digitala.

Post by pisica » 25 Feb 2010, 00:49

cronograf ...din camera digitala ...nu este o gluma,nici o idee noua nu este;camerele video de mare viteza asta fac...problema acestora..sunt rare ..sunt scumpe.totusi o camera banala si un calculator pot suplini un cronograf, pt a masura viteza unei sageti....sa trec la teorie..viteza este spatiul strabatut de un obiect intr-un anumit timp;problema o constituie timpul..care e foarte scurt ..deci greu de masurat.(un cronograf asta masoara ..timpul dintre doua semnale corespunzatore intrarii si iesirii sagetii in si din cronograf..viteza afisata este invers proportionala cu acest timp ) ..... ce face o camera video ?..face poze..mai exact 25 sau 30 fotografii intr-o secunda pe care retina din cauza inertiei le percepe ca pe o miscare continuua..la 25 cadre pe secunda intre doua cadre e un spatiu de 40ms..(o secunda are 1000ms)..o sageata cu viteza de 40m/s ,parcurge 4m in 100ms ,respectiv 1,6m in 40 ms..filmata in zbor sageata va fi pozata din 1,6 in 1;6m daca intre arcas si tinta sunt 16m,filmul unei trageri va contine exact 10 cadre.invers daca de la plecarea din arc pana la tinta se numara 5 cadre ,la 16m corespunde o viteza de 80m/s.cum se procedeaza practic ?se filmeaza din spate arcasul sa se vada atat arcul cit si tinta...distanta dintre arcas si tinta se masoara (ex 16m)..se fac cateva trageri ..apoi filmul respectiv se copie pe calculator ,se deruleaza cadru cu cadru secventa in care sageata pleaca din arc pina ajunge la tinta..se numara cate cadre incap in acea secventa, se calculeaza viteza .. celor neicrezatori le recomand sa experimenteze ..vor fi surprinsi sa vada in unele cadre chiar sageata pe traiectoria sa ...este tarziu, sper ca aceasta idee sa va foloseasca , daca e nevoie revin cu detalii

metzger
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: cronograf ...din camera digitala.

Post by metzger » 25 Feb 2010, 14:09

ai incercat asta ? chiar merge? eu am incercat si nu prea merge am arc compund si o camera destul de buna am filmat niste sageti in zbor (am filmat pe unde treceau ele) ca pe film nu se vedeau sau daca le prindeam erau in ceata si nu puteam masura bine...bine acum sa ma laud arcul meu e destul de rapid la distante sub 30 de m nu pot urmari sageata in drumul ei catre tinta, poate merge cu un arc traditioanl dar si asa nu e prea perfect iti trebuie mai mult de 30 de f.p.s. ca sa poti calcula cit de cit sunt de parere ca ar fi deajuns macar 60-100 de f.p.s.

pisica
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: cronograf ...din camera digitala.

Post by pisica » 25 Feb 2010, 16:38

da,merge...eu am experimentat cu o arbaleta ...viteza sagetii ..50m/s ..este adevarat sageata apare neclar dar nu asta te intereseaza sa vezi pe film ... daca pui camera in spatele tau sa prinzi si arcul si tinta o sa poti vedea foarte clar momentul cand sageata pleaca din arc (intr-un cadru vei avea arcul incordat..,in cadrul urmator arcul va fi destins ,vei vedea sageata plecand..)..la fel cand atinge tinta se poate vedea foarte bine (e de preferat o tinta mobila se poate vedea mult mai usor contactul cu sageata..)..intre aceste doua momente (destinderea arcului si miscarea tintei mobile ) trebuie sa numeri cate cadre sunt..cunoscand distanta de la arc la tinta si timpul necesar sagetii sa o parcurga (timpul il afli inmultind nr de cadre...sau cate clicuri dai pe derulare pas cu pas..cu timpul dintre doua cadre (40ms pt 25 fps sau 33,3ms pentru 30 fps) ..pentru o precizie mai mare poti mari distanta dar nu vei mai avea viteza initiala ci pe cea medie ..eu am folosit un nokia n 95 pe post de camera (are 30 fps ) ...oricat de performant e arcul tau sigur merge folosita metoda . succes ..

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: cronograf ...din camera digitala.

Post by domide » 03 Apr 2010, 10:47

Buna,

Vreau sa incerc metoda, Am filmuletele, ce soft sa folosesc pentru a derula secventele? se pot da si alte detalii?
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: cronograf ...din camera digitala.

Post by domide » 03 Apr 2010, 12:20

Am reusit cu Windows media player, trebuie sa fac alte filme cu imagini mai clare la lovirea tintei.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Post Reply