posta romana...nu tocmai sigura

Anunturi de tot felul....
Post Reply
User avatar
soimu`
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:54
Joined:24 Sep 2007, 10:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::arad dar e prea scurt
Location:Arad
posta romana...nu tocmai sigura

Post by soimu` » 20 Dec 2011, 18:57

am primit o comanda pentru un cutit de la cineva ...telefonic
a insistat sa il trimit cu posta romana...ca ar fi intr-o localitate unde nu e sediu fun curier (loc. Ion Creanga din neamt)
am trimis coletul...dupa 2 saptamani a venit inapoi ...destinatar necunoscut
pun mana pe plic (era plic cu burduf) si simt instant ca e ceva dubios cu el
il desfac pe pult la posta
in locul cutitului era pus un robinet vechi, o pensula veche si un holsurb
gramaj aproape identic... sunt sigur ca rechizitele sunt luate cu imprumut din oficiul postal din neamt... si potrivite sa dea aproape ca gramaj
acum am facut plangere...dar rambursul nu cred ca il mai vad oricum
problema a fost sesizata si pe forumul de cutite si tclipa a spsus ca si el a primit de la aceeasi persoana comanda si i sa intors coletul tot pentru ca destinar era necunoscut...dar cutitul era in colet
se pare ca a comandat mai multe si a inlocuit numai unul...probabil cel cu ramburs mai mare sau poate o fi fost primul ajuns...

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: posta romana...nu tocmai sigura

Post by Dediu00ro » 20 Dec 2011, 20:08

Cumva ai scris pe rambus ca in interior este cutit? Am patito si eu trimis o plasa de pescuit noua cuiva el a trimis alta veche :d . Si ca sa fie mai comic am folosit plasa aia si am prins o gramada de peste =)) . Lucrurile astea se mai fac prin posta romana poate fi chiar unu de la posta sau un prieten al angajatului.
La 620 lei pe luna sau cat iau aia crezi ca le este frica ca isi pierd locul de munca? =)).
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: posta romana...nu tocmai sigura

Post by Mugurbb » 21 Dec 2011, 10:12

Mare porcarie ai patit "soimu".

Si eu trimit colete destul de des si prefer un serviciu de curierat "privat". Sa va spun si de ce.
Am fost solicitat sa trimit o coarda prin posta romana cu plata ramburs. A trebuit sa completez trei formulare cu aceleasi date scrise de 5 ori. Bineinteles ca am gresit si am rescris unul si am si enervat-o pe tanti care se răstea la mine. Toata treaba, de cand am intrat in posta si pana am iesit, a durat 40 minute. Banii mi-au ajuns dupa 2 saptamani.
Cand fac aceeasi trimitere cu serviciul privat de curierat dureaza 2 minute si banii imi ajung in 3-5 zile.
E adevarat ca diferenta de tarif e substantiala dar si timpul si nervii mei costa...
Last edited by Anonymous on 21 Dec 2011, 11:49, edited 1 time in total.
Reason: fara politica - vezi regulament
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: posta romana...nu tocmai sigura

Post by rotariu nicolae » 21 Dec 2011, 18:39

salut !am primit si eu recent un colet trimis din timisoara cu un corn de cerb ,cind mam uitat la el era gaurit se vedea continutul ,se pare ca nu la interesat pe respectivul lucrator postal cornul ,asa ca l-am primit!

mrbigpd
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: posta romana...nu tocmai sigura

Post by mrbigpd » 21 Dec 2011, 23:35

m-au gaurit si pe mine de vreo 2 ori, am fost usurat de niste pachete. Am fost intr-una din zilele trecute sa ridic un colet de la posta si, din intamplare, o duba de posta tocmai sosise. era plina de colete. Probabil ca soferul se grabea tare ca.... a deschis usile din spate, s-a urcat peste colete, si-a facut loc in spatele lor si numa' ca n-avea lopata ca le-a basculat la propriu pe toate in curte..

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: posta romana...nu tocmai sigura

Post by Pisic » 23 Dec 2011, 00:48

chestia asta cu posta e bine-cunoscuta;dar nu e numai cu posta,sau nu numai cu posta si transporturile noastre-se intampla si la cele private,si si in alte tari-la orice transport e un anumit risc,de aia e bine sa le impachetezi cat mai compact

de cate ori am folosit posta,sau alt curierat,toate au venit in ordine,cu posta am primit si lampi electronice (chestii din sticla,vidate,fragile),aparate foto,obiective foto,mufe metalice,difuzoare,de toate,si toate au fost ok

aacuma depinde si de noroc...... :)
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: posta romana...nu tocmai sigura

Post by Mugurbb » 23 Dec 2011, 15:48

Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: posta romana...nu tocmai sigura

Post by anasazzy » 23 Dec 2011, 18:16

eee lasa ca nici fan curieru nu e mai breaz ....am trimis marti 21 -12- 2011 un pachet la cluj si dupa o zi de dat telefoanesi una de stres a ajuns azi dimineata[vineri 23 ...]
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: posta romana...nu tocmai sigura

Post by florinarnaut » 23 Dec 2011, 19:14

anasazzy wrote:eee lasa ca nici fan curieru nu e mai breaz ....am trimis marti 21 -12- 2011 un pachet la cluj si dupa o zi de dat telefoanesi una de stres a ajuns azi dimineata[vineri 23 ...]
Salut ,
totusi e mare diferenta intre cele doua societati.
Daca ai pus coletul dupa ora 17.00 pleaca a doua zi (daca nu ma insel) altfel nu se explica intarzierea de o zi! sau daca destinatarul nu raspunde la telefon pt a confirma prezenta la adresa respectiva , coletul ramane in cel mai apropiat sediu F.C.
Apoi poti afla AVB-ul si poti monitoriza on line cu precizie de 1-3 ore cind ajunge coletul la destinatie, sau ora la care a plecat dintr-o anumita locatie aflata pe traseu etc.
Apropo! nu sant fan Fan Curier! :)
Numai bine!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

topliner
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:38
Joined:30 Jan 2013, 18:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::TarguJiu
judet:Gorj
Varsta:35

Re: posta romana...nu tocmai sigura

Post by topliner » 06 Feb 2012, 22:55

Aceiasi problema am intampinat-o si eu.
Astazi am ridicat de la Posta Romana un colet trimis de Florin(shafturi) si la unul din capete scotch-ul era deslipit si hartia rupta- mare dezamagire cand o fi vazut ca sunt doar niste bete. Oricum la cum era ambalat coletul este clar ca doar interventia voita putea provoca ruptura de genul acela.
Asa ca mare ATENTIE!!!!

Post Reply