FEDERATIA ROMANA DE TIR CU ARCUL TRADITIONAL SI FIELD

Anunturi de tot felul....
Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24
Re: FEDERATIA ROMANA DE TIR CU ARCUL TRADITIONAL SI FIELD

Post by Dediu00ro » 12 Apr 2012, 19:50

Eu le-am vazut tragea si el prin gradina, un flight, lucruri din astea normale. Pai daca gasesc astia de la FRTA canalul meu de youtube....sunt mancat =)) =)) =)).
Show without showing what u know without knowing

baloghbela00_HD
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:265
Joined:23 Feb 2009, 20:30
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:38

Re: FEDERATIA ROMANA DE TIR CU ARCUL TRADITIONAL SI FIELD

Post by baloghbela00_HD » 12 Apr 2012, 20:24

Asa da Mitule ,Arcasii hunedoarei se pare ca incep sa impulsioneze prin a da elan pt a ne dezvolta sa avem intilniri din ce in ce mai reusite si mai numeroase .Asa te vreu Mitule .Si sper ca si altii sa se impulsioneze si sa apara si alte organizatii de profil .
SANATATE MAXIMA SI SA NE VEDEM CU BINE
http://asociatiaordinularcasilorhunedoa ... venit.html

pavellupu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: FEDERATIA ROMANA DE TIR CU ARCUL TRADITIONAL SI FIELD

Post by pavellupu » 13 Apr 2012, 10:44

Salutare,

Departe de speculatii si opinii personale, eu unul observ un lucru. Aparitia acestei noi federatii a dus la sporirea numarului de concursuri de traditional si 3D. Ceea ce pentru un simplu arcas care nu este implicat si nu il intereseaza dedesupturile sau discutiile devia(n)te de la subiect este chiar bine. Poti opta pentru ce competitie vrei din calendarul afisat de catre federatii, iar ce este si mai bine, si incurajator, este faptul ca FRTAF nu conditioneaza participarea la concursurile sale de afilierea la vre-un club, ceea ce este chiar extraordinar. Iar acest lucru il vad ca pe o incurajare pentru a "scoate capul" mai multa lume.
Personal, aceste discutii nu fac decat sa invenineze si mai mult ceva ce nu ar trebui de fapt inveninat. Ca simplu om care are un microb incurabil, nu m-ar interesa decat atat: alternativele propuse de catre organizatori. Iar unele sunt chiar tentante. Un alt lucru bun pe care-l observ este ca aparitia acestei alternative a impus, a nevoit FRTA sa ia mai mult in considerare comunitatea arcasilor traditionali. Etapele de concurs sunt mai multe si mai diverse decat in anii precedenti si abordarea mai serioasa. Sigur, vor fi voci care vor pune la indoiala calitatea organizarii si a organizatorilor acestor competitii. Pe mine personal nu ma intereseaza. Ma intereseaza sa vad daca ceea ce va oferi FRTA si ca alternativa si FRATF. Nu umblu dupa rezultate si titluri ci doar ca sa fiu mai bun si nu in ultimul rand, sa ma intaresc si psihic, caci ma cam doboara uneori emotiile de concurs. Si nu in ultimul rand, aceste concursuri (atat oficiale cat si atat blamatele "neoficiale) au oferit intotdeauna posibilitatea de a se intalni prieteni din diferite colturi ale tarii, ceea ce este alt lucru pozitiv. Daca tragi un pic o linie si elimini "zazaniile" "si racile', cam asta ramane. Sa tragi cu arcul in conditii cat mai diferite, sa fie spectaculos, captivant, care sa-ti ofere o experienta placuta, de neuitat. Nimic nu e perfect, dar poate fi imbunatatit si fiecare are ce si de unde sa aleaga.
Si profit de ocazie, ca tot e Vinerea Mare, sa urez si eu tuturor o sarbatoare de Paste plina de lumina in suflet si in cuget, sa fim mai buni si ingaduitori.

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: FEDERATIA ROMANA DE TIR CU ARCUL TRADITIONAL SI FIELD

Post by Mugurbb » 13 Apr 2012, 14:12

@pavellupu sunt de acord cu tine ca trebuie sa iei ce-i mai bun din aceste manifestari si sa nu te intereseze prea mult "dedesupturile sau discutiile devia(n)te de la subiect". E bine si sanatos pentru tine ca poti sa stai deasupra acestora. Dar eu nu pot fi naiv si sa cred in povestile frumoase spuse de unii care simultan isi bat joc si injura alti arcasi.

"Si nu in ultimul rand, aceste concursuri (atat oficiale cat si atat blamatele "neoficiale) au oferit intotdeauna posibilitatea de a se intalni prieteni din diferite colturi ale tarii, ceea ce este alt lucru pozitiv. Daca tragi un pic o linie si elimini "zazaniile" "si racile', cam asta ramane. Sa tragi cu arcul in conditii cat mai diferite, sa fie spectaculos, captivant, care sa-ti ofere o experienta placuta, de neuitat. Nimic nu e perfect, dar poate fi imbunatatit si fiecare are ce si de unde sa aleaga."

Te invit sincer cu drag la o intalnire arcasi.ro ca sa poti face comparatie. La intalnirile acestea nu a existat nimic care sa trebuiasca sa elimini.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

baloghbela00_HD
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:265
Joined:23 Feb 2009, 20:30
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:38

Re: FEDERATIA ROMANA DE TIR CU ARCUL TRADITIONAL SI FIELD

Post by baloghbela00_HD » 13 Apr 2012, 20:15

Mare dreptate ai grait Mugur . Arcasi.ro au aparut din nevoia de a se aduna cei care iubesc trasul cu arcul traditional .Cei care doresc o competitie prieteneasca ,captivanta ,cu intilniri care se lasa cu ceva amintiri placute . Toate acestea sau intimplat cind acesti oameni nu erau doriti in forurile oficiale (FRTA), (arcasi traditionali ? HA? isi fac arcuri singuri ? din parchet ? esti nebun? ne fac de rusine !!!).
Cu asemenea ganduri despre noi , va mirati ca am ales alta cale? Va mirati ca orice atac asupra membrilor forumului duce la intarirea acestei comunitati ? Cind dai in unu ,dai in toti !!! Asta nu au inteles unii "lideri" si rau au facut .
Sper ca ,cu aparitia mai multor cluburi ,asociatii , arcasii din Romania sa aiba de cistigat .sa aiba mai multe variante si sa poata sa aleaga ce le place m-au mult , sa mearga la competitiile ,intilnirile organizate de diverse cluburi ,asociatii .Iar la urma cel mai bun sa castige .
SANATATE MAXIMA SI SA NE VEDEM CU BINE
http://asociatiaordinularcasilorhunedoa ... venit.html

baloghbela00_HD
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:265
Joined:23 Feb 2009, 20:30
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:38

Re: FEDERATIA ROMANA DE TIR CU ARCUL TRADITIONAL SI FIELD

Post by baloghbela00_HD » 13 Apr 2012, 20:49

' Pai cine sa va contacteze daca motto-ul vostru este ca va repugna tot ce e oficial? ' scrie Decenius .
PAi ,cei care au hotarit sa faca o noua federatie pt ca cea veche nu oferea arcasilor traditionali cea ce isi doreau acestia .
Pentru ca impotriva lor avem si noi resentimente.
'Nu o sa vina nimeni sa va ia de manuta si sa va duca la vreun concurs' scrie Decenius
Vreu sa te anunt ca membrii acestui forum au tot participat la concursuri oficiale si sau intors cu un gust amar . Deci o noua participare hmmm ,de gindit . Cind mergi pe banii tai, echipamentul tau si esti luat peste picior tu ai mai merge la o asemenea intrunire ?
"era sa uit...cat despre programarea concursurilor....cineva zicea ca au suprapus concursurile cu intalnirile "scrie Decenius.
Tot eu eram cu afirmatia . Daca te uiti ,intilnirile arcasilor.ro deja se repeta de citiva ani in aceasi data . Deci se stie . Anul trecut Mitu a modificat de 2 ori data intilnirii de la Dumbraveni sa nu cada impreuna cu cel de la Ampoita (daca nu gresesc) Sibiu , si la urma ghinion TOT IN ACEASI DATA A FOST . Si au fost citiva care chiar au vrut sa mearga si la una si la alta ,dar daca au trebuit sa aleaga au ales evenimentul unde s-au simtit bine intotdeauna .
Asta e , asta sunt fapte concluziile le tragi tu , dar e bine sa stii cit mai multe amanunte inainte de a lua o hotarire .
No asta e Vali ,daca ne vom intilnii vreodata o sa povestim mai multe ,la o bere si un gulas pina atunci vom tasta argumente si contra argumente la nesfirsit (Asa prieteneste). vei vedea si cum ne vom organiza .......dar sa lasam timpul sa isi faca treaba....
SANATATE MAXIMA SI SA NE VEDEM CU BINE
http://asociatiaordinularcasilorhunedoa ... venit.html

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: FEDERATIA ROMANA DE TIR CU ARCUL TRADITIONAL SI FIELD

Post by deceneus » 13 Apr 2012, 21:16

sper sa apuc si eu sa-mi las bicicleta acasa si sa vin "pe jos" la o intalnire :)
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: FEDERATIA ROMANA DE TIR CU ARCUL TRADITIONAL SI FIELD

Post by deceneus » 14 Apr 2012, 20:13

Multumesc din suflet pentru invitatii! Daca totul merge bine si suntem sanatosi o sa ne intalnim probabil la Dumbraveni. :)
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

Post Reply