Turnirul Campionilor la Cluj 26-27 Aprilie 2014

Anunturi de tot felul....
Post Reply
User avatar
calientesistems
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:81
Joined:24 Mar 2014, 21:51
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cugir
judet:Alba
Varsta:28
Location:Cugir
Contact:
Turnirul Campionilor la Cluj 26-27 Aprilie 2014

Post by calientesistems » 26 Mar 2014, 17:14

Salutare ,

vreau doar sa anunt celor care nu au aflat deja si amatorilor de senzatii tari care vor sa participe sau sa priveasca

Turnirul Campionilor la Cluj 26-27 Aprilie 2014

mai multe info aici https://www.facebook.com/events/611448078932635/

[-o<

Historical Medieval Battle (HMB), un sport iubit pe întreg cuprinsul globului, care leagă competiţiile full-contact de reconstituirea istorică, îşi face intrarea inca o data în România, în inima Transilvaniei, în data de 26 aprilie!
Evenimentul, organizat de Ordinul Dragonului - Compania Draco Nigrus, va avea loc pe 26-27 aprilie 2014, cu începere de la ora 11:00, în Parcul Sportiv Iuliu Haţeganu, Sala "Gheorghe Roman".

Evenimentul „Turnirul Campionilor”, ce se va desfăşura pe 26-27 aprilie 2014, cu sprijinul Ezüstsólyom, al Universităţii Babeş-Bolyai, al Primariei Municipiului Cluj Napoca, al Muzeului Etnografic al Transilvaniei si al Asociatiei Patrimonium Transsylvanicum, îşi propune să fie cea de-a doua editie a primului campionat de HMB din tara si inceputul unei traditii clujene. Competitia alătură probele standard HMB la cele de luptă pe punctaj de până acum. O arena de 100 mp, aproximativ 40 de luptători din România, Ungaria, Republica Moldova si Serbia, nominalizaţi în cinci probe competiţionale, premiate cu piese de armură fidel reprodusă, o competitie de tir cu arcul istoric, corturi şi ateliere medievale şi membrii a trei asociaţii de reconstituire istorică vor contura atmosfera unui eveniment sportiv ce va ţine audienţa cu sufletul la gură, într-un cadru cultural ce reînvie viaţa Transilvaniei de acum 600 de ani. Totodata, publicul va avea ocazia sa priveasca, in premiera, in cea dintai zi a competitiei, si un antrenament live al echipei “Silver Hawk – Transsylvania”, ce va reprezenta luptatorii ardeleni la monumentala batalie a slavilor si vikingilor, in luna iulie, la Wolin, pe coasta poloneza a Balticii. In afara de acest antrenament,de competitia in sine si de premii, organizatorii doresc sa includa in proiect si cazarea participantilor, oferirea mesei prin catering, un tur ghidat al Clujului medieval, pentru cei doritori, o petrecere de ramas bun, in centrul istoric, prezenta unui punct de Cruce Rosie la locul campionatului, o sonorizare dupa standarde contemporane, un host dintre artistii cunoscuti ai Clujului si o demonstratie a unui club local de arte martial, din alt domeniu decat HMB. Acoperirea mediatica a evenimentului va fi nationala.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
calientesistems
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:81
Joined:24 Mar 2014, 21:51
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cugir
judet:Alba
Varsta:28
Location:Cugir
Contact:

Re: Turnirul Campionilor la Cluj 26-27 Aprilie 2014

Post by calientesistems » 27 Apr 2014, 20:09

Salutare ,

Pentru cei care nu au stiut ,a avut loc a doua editie Turnirul Campionilor de la Cluj .
M-am decis sa fac o vizita sa vad cu ce se papa luptele cavaleresti .
Lupta a fost epuizanta cu toate greutatile de pe luptatori,scantei si zdranganituri de sabii.
Agilitatea,constitutia,rezistenta si antrenamentele s-au dovedit dupa parerea mea punctele cheie pentru a castiga o lupta.
Doua sabii rupte si cateva mici accidentari din cauza armurilor incomplete ,mainii umflate si julituri , nimic grav.
Au fost 4 standuri de articole artizanale ,unul cu piele si 3 cu inele,cercei alama si cupru.

-Oamenii astia se lupta cu pasiune si majoritatea echipamentelor sunt facute de ei ,
mi-am scaldat ochii si am pus ochii pe multe lucruri frumoase ,
o sabie si un scut de antrenament cred ca va veni in curand in lista mea de inventar.

- A fost concurs de tir cu arcul traditional si au fost doar doi concurenti,
ei se luptau amandoi pentru locul 1 ca locul 2 era deja asigurat .
Distanta de tragere a fost undeva la 8-10 metri maxim
(este ok pentru un concurs traditional distanta asta?)
La anul poate o sa particip si eu daca o sa ma simt in stare .

-Armurile le protejau cam 65 % din corp iar intr-o situatia cu doi luptatori cel care
a dat cu sabia s-a oprit in ultima secunda de gatul adversarului ca si-a dat seama ca daca il loveste il va accidenta .

-Tin sa precizez ca sabiile nu sunt ascutite ,sunt gen platbanda .

-Mi-am scos ``armura`` ~in ghilimele ~la plimbare umpic .
Armura mea este strict ornamentala si nu are nici o legatura cu protectia .

-S-a ascultat muzica rock si medievala

-atmosfera a fost calumea si recomand la oricine are ocazia sa nu rateze asa ceva ,
fenomenul este doar la inceput dar sunt convins ca va lua amploare cu trecerea timpului .

Stima si respecte la toti arcasii !!!

Ionut



mai multe foto si un video aici
http://citynews.ro/eveniment/lupte-medi ... eo-1263843
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Succesul este o insiruire metodica si sistematica a unor decizii corecte

http://s1068.photobucket.com/user/calie ... t=3&page=1

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Turnirul Campionilor la Cluj 26-27 Aprilie 2014

Post by domide » 28 Apr 2014, 15:05

"- A fost concurs de tir cu arcul traditional si au fost doar doi concurenti "

Restul arcasilor au fost la intalnirea de la Somesul Rece :))
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Turnirul Campionilor la Cluj 26-27 Aprilie 2014

Post by Mugurbb » 29 Apr 2014, 07:42

Daca nu ne suprapuneam programul si am fi fost invitati, am fi participat cu drag
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
calientesistems
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:81
Joined:24 Mar 2014, 21:51
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cugir
judet:Alba
Varsta:28
Location:Cugir
Contact:

Re: Turnirul Campionilor la Cluj 26-27 Aprilie 2014

Post by calientesistems » 29 Apr 2014, 09:02

Mugurbb wrote:Daca nu ne suprapuneam programul si am fi fost invitati, am fi participat cu drag

Am pus anuntul cu evenimentul in 26 Mar 2014, 17:14 , nu ati ratat nimic stati linistiti
atractia pricipala a organizatorului cred ca a vrut sa fie partea cu luptele .
Altfel cauta in lung si in lat mai mult de doi arcasi... resurse sa caute arcasi avea din cata publicitate a
facut la eveniment dar cine stie , poate la anul vor fi mai mult de doi arcasi ,macar acum stie
toata lumea si poate sa se organizeze din timp ,si organizatorul vorba ta daca nu suprapunea si cauta cu adevarat arcasi
avea mult mai multa lume ,nu au fost mai mult de 60 de persoane maxim cu tot cu media ,staff ,luptatori si spectatori.

<):)
Succesul este o insiruire metodica si sistematica a unor decizii corecte

http://s1068.photobucket.com/user/calie ... t=3&page=1

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Turnirul Campionilor la Cluj 26-27 Aprilie 2014

Post by domide » 29 Apr 2014, 15:57

"Am pus anuntul cu evenimentul in 26 Mar 2014,"

Intalnirile pe forum, de obicei se stabilesc din timp. Asa a fost si intalnirea de la Somesul Rece. Se mai intampla sa fie intamplari nefericite...
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Post Reply