Permis de port-arma pentru arc!

Anunturi de tot felul....
Post Reply
ionutz
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Permis de port-arma pentru arc!

Post by ionutz » 20 Mar 2009, 01:22

Dady daca tu ai avut probleme in clasa a IX-a sau a V-a, te inteleg. Nu uita ca exista mai multe departamente in cadrul politiei, arme si munitii, rutier, rural etc. etc. Politia comunitara nu are treaba cu IPJ, ci de primarie, altii de consiliul judetean. Faci confuzii.
Eu am inteles unde vrei sa ajungi, dar esti subiectiv. Eu am cativa prieteni in cadrul politiei si chiar sunt baieti de treaba.

Stii ce-mi place la unul precum eduard? El a facut ce i s-a cerut, dar isi ia arcul si trage. Nu l-a impiedicat nimic sa-si continue hobby-ul. Asa as fi facut si eu.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Permis de port-arma pentru arc!

Post by dady » 20 Mar 2009, 03:08

intra 9-a a fost prima experienta, dar nu a fost singura, cat despre comunitari sa sti ca nu confund nimic dar reprezinta si ele o autoritate a statului, nu cred ca am zis undeva ca apartini politiei. Da toti avem prieteni la politie, si eu am si la fel le spun cat de incompetenta e politia, e incompetenta ca si structura si ca modalitati de lucru, nixci cei pe care ii cunosc nu sunt prosti dar regulile interioare si aplicarea legilor in mentalitatea aceste institutii ii fac sa fie astfel categorisiti.. poate numai de mine. cat despre impiedicat sa trag cu arcu... deocamdata e doar vremea :)

eduard, eu iti inteleg pozitia si nu am nimic sa-ti reprosez ca ti-ai procurat permis, e foarte bine, eu vb de ceilalti care se pare ca nu sunt obligati la asa ceva, ceilalti adica olimpicii. si aici sa nu se inteleaga ca am ceva cu olimpicii, nici gand, e atitudinea luata de organe... de ce tocmai Eduard e obligat sa aiba permis? sper ca ma intelegi. pt ca logic mi se parea ca in ziua in care sa aprobat acea lege sa fie anuntate toate cluburile si federatia care la randul lor ar avea obligatia sa anunte membri despre obligatia de a detine un permis la arc. Adica nu cred ca ar avea federatia vreun motiv sa-i devina peste noapte toti membrii infractori.

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Permis de port-arma pentru arc!

Post by eduardbilanin » 20 Mar 2009, 10:23

Pai tocmai din aceasta cauza s-a facut si acea petitie on-line,ca sa nu-i oblige pe sportivii de performanta la asemenea demersuri(permise,etc),si in primul rind ca sa incurajeze practicarea acestui sport.Nu poti face un sport daca ti se ingradeste dreptul de a-ti procura materialul necesar practicarii lui.Ce sa mai vorbim.....sa vedem ce-o mai fi pina la urma.

TresPasser
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Permis de port-arma pentru arc!

Post by TresPasser » 20 Mar 2009, 10:31

Si atunci care este solutia pt noi, cei care avem deja arcuri? Daca mergem sa le declaram la politie dam de probleme, deci mai bine ramanem in "ilegalitate"? Eu nu stiam de chestii de genul asta cand mi-am luat arcul, stiam ca doar compound-urile trebuie declarate :(

ionutz
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Permis de port-arma pentru arc!

Post by ionutz » 20 Mar 2009, 12:26

Eu am mai vorbit cu prieteni (e) sa semneze petitia. ;)
Va sugerez sa faceti acela lucru.

TresPasser
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Permis de port-arma pentru arc!

Post by TresPasser » 20 Mar 2009, 13:08

Toate persoanele cu care am reusit sa intru in contact au semnat petitia. Dar pana se ajunge la o finalitate cu petitia , ce ne facem?

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Permis de port-arma pentru arc!

Post by dady » 20 Mar 2009, 13:28

trebuie sa intelegem ca petitia respectiva nu garanteaza nimic, e adevarat ca poate influenta in cazul in care cei care fac legea sa nu o omit, nefiind ceva propus de ei. traim cu speranta. iar despre semnarea petitiei de catre prieteni (am pus si eu prietenii sa o faca) dar nu mi se pare cinstit sa se ajunga la asa ceva, acum cateva zile cineva imi cerea sa-i votez copilul pe un site cu nush ce concurs... e urat cand numai asa se poate ajunge la un rezultat dorit. dar astea sunt solutiile pe care le aplicam cu totii (inclusiv eu), toate astea din cauza cui? alora de nu-s in stare sa-si faca meseria. mai intreba cineva cate crime sau accidente au fost cauzate de arc in ultimii 5 ani, sau ultimii 10 ani sau 25 ? eu de cand ma stiu nu am auzit in zilele noastre sa fie omorat cineva cu arcu. dar cretinu tre sa ne inchida ochii ca face si el ceva si atunci ce face? d-astea face! ca la sfarsitu mandatului sa nu ii putem scoate ochii ca nu a facut nimic. tre sa o chemam pe bunica cu catelu si matusa din Togo sa ne semneze petitia!!! nu sar la tine ionutz, nu zic sa nu spuneti desi sfatul tau e cam tardiv, majoritatea au facut-o inca de la aparitia petitiei, si eu am pus pe altii sa semneze, dar nu mi se pare corect sa ne injosim atata.

ionutz
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Permis de port-arma pentru arc!

Post by ionutz » 20 Mar 2009, 20:19

TresPasser wrote:Toate persoanele cu care am reusit sa intru in contact au semnat petitia. Dar pana se ajunge la o finalitate cu petitia , ce ne facem?

Tragem cu arcul :D

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Permis de port-arma pentru arc!

Post by anasazzy » 22 Mar 2009, 01:29

organele comunitare sint pline de microbul coruptiei si al parvenirii,mie a incercat sa imi ia arcul si ma ameninta cu puscaria, am facut galagie mare la sediul comunitar de sa strins lumea ca la circ ,pina la urma organul respectiv voia ceva de pus pe perete la el acasa ,am aflat ulterior de la un amic din sectia de maidanezi .de atunci nu ii mai urmez deloc la sectie si mor de git cu ei daca incearca ceva. daca aveai respect din partea lor dadeai si tu dovada de respect , da astia se comporta de parca sint crescuti la tzarus .vorba lui dady ,cind sint in uniforma se cred stapinii lumii.si tu existi doar sa fii umilit si speriat de ce reprezinta ei. cind vom avea un politist care sa fie constient de datoria lui si mai ales de responsabilitatea in fata cetateanului atunci nu mai ocolim legea .pina atunci ce sa zic ,daca putem, nu strica un permis de port arc :d
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

baloghbela00_HD
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:265
Joined:23 Feb 2009, 20:30
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:38

Re: Permis de port-arma pentru arc!

Post by baloghbela00_HD » 22 Mar 2009, 21:48

pai daca avem nevoie de permis "port arc" , nu ar fii logic sa ne luam mai degraba permis de "port cutit" , ca avem destule prin casa , permis "port topor" etc. Sunt letale si nu exista stiri sa nu se omoare cu cutite sau topoare etc .Cu arcul nu au fost "evenimente " de acest fel.Este incredibil,prostie umana dusa la extrem . :-w
SANATATE MAXIMA SI SA NE VEDEM CU BINE
http://asociatiaordinularcasilorhunedoa ... venit.html

Post Reply