poze caprioare

Fotografierea animalelor salbatice...
User avatar
carcalete
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:122
Joined:18 Jan 2011, 13:07
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Alba-Iulia
judet:alba
Varsta:38
Location:Alba-Iulia
Re: poze caprioare

Post by carcalete » 10 Jan 2012, 11:37

Binoclul meu are posibilitatea corectarii dioptriilor la ocular, scrie si in ghidul lui cum se face. Trebuie sa aiba asa ceva si al tau.

obe22
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:100
Joined:27 Dec 2012, 18:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Hunedoara
judet:Hunedoara

Re: poze caprioare

Post by obe22 » 10 Jan 2012, 12:42

Ca sa vezi un cerc pliaza-l. Daca nu vezi imaginea completa la margini misca-l putin stanga-dreapta si modifica distanta dintre ochi si ocular. Corectarea dioptriilor o folosesti daca vezi mai neclar cu un ochi.

supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: poze caprioare

Post by supernova » 10 Jan 2012, 20:11

pai l-am pliat maxim, are reglaj central si la ochiul drept reglaj de dioptrie. in manual scrie ca prima data reglezi de la centru uitandute doar cu ochiul stang. apoi reglezi de la dreptul dioptria uitandute doar cu ochiul drept, am incercat tot felu de combinatii, nu stiu poate is eu "defect" :)) in rest se vede bine, clar, nu am de ce sa ma plang :D

sanatate

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: poze caprioare

Post by Pisic » 10 Jan 2012, 22:39

acuma o idee pe tema topiculu,dar pe langa discutia de benoacle....

daca vreti sa faceti poze la wildlife,de ce nu folositi un aparat de fotografiat cu un obiectiv adecvat?
spre exemplu,un obiectiv de 300-500mm,cu un teleconvertor de 2x (adica dubeza focala,dar si scade din sharpness) care ajunga la 1000 mm e sufiecient sa faceti poze la luna si sa vedeti toate cratere si cu tot ce e in ele;la animale e poate unpic prea bine :))

chestia cu fotografia la animale e identica cu vanatoarea,iei aparatu,iti iei un camuflaj si stai asa doua ore pana reusesti sa momesti ceva-iti trebuie rabdare si si rezistenta daca vremea nu e foarte placuta

partea naspa e ca un digital cu obiectiv de genu e scump, iar folosirea unui slr (ala costa 200 de lei,si obiectivul intre 200 si oricat [exista si bodyuri cu 40 de lei spre exemplu si obiectiv cu 250]) necesita rabdare,ceva cunostinte de fotografie si timp si alti bani la cumparatu filmelor ,developarii si scanarii.......daaar...calitatea face diferenta :d
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: poze caprioare

Post by supernova » 18 Jan 2012, 20:42

Greuceanu wrote: Nu, nu...mai intai ca nu se lipeste oq' de cauciuc...apropie-te progresiv pina in centru vezi clar(chiar daca pe margini, nu inca).
ACUM il pliezi usor, pina ti se acordeaza cu distanta dintre ochi si vezi un singur cerc(nu ca in filmele nasoale cu spioni, unde ii totdeauna un "8" rasturnat si cu scale! =)) ).Urmeaza pasul trei, acordarea dioptriilor si abia apoi il focalizezi.Hmmm...simplu, nu?
Daca tat nu mere, ia o 'dubla" de vinars inainte si sa vezi rezultate-brici! =)) Perseverenta ii cheia!
Acuma nu stiu ce sa zic, am observat o singura chestie, daca ma uit cu ochiu drept si fixez binoclul pe o anumita cladire de exemplu, centrez pe dreptul, iar apoi ma uit doar cu stangul observ ca imaginea este mai in dreapta obiectivului fixat de dreptul. Nu stiu daca ati inteles, poate nam explicat bine, e ciudat oricum sa fie defect. DAR perseverez, poate nu e reglat bine! :)

Image

obe22
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:100
Joined:27 Dec 2012, 18:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Hunedoara
judet:Hunedoara

Re: poze caprioare

Post by obe22 » 19 Jan 2012, 10:01

Nu e nici o problema, era defect daca nu se intampla asta :) . La fel e si fara binoclu, in creier imaginile diferite se suprapun si vezi 3D .

Post Reply