Despre Arcul Anului 2009

Aici se pun arcurile pt concurs...
Locked
dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34
Despre Arcul Anului 2009

Post by dady » 17 Aug 2009, 22:39

Salutare, sunt foarte surprins ca nu se participa la acest concurs, poate nu s-au inteles prea bine contitiile asa ca las acest topic deschis pt intrebari si sidcutii. Vreau sa va reamintesc ca se poate participa cu oricate arcuri facute anul asta, de la inceputul anului. d-aia ma miram pt ca sunt ceva arcuri facute anul asta si nu s-au inscris la concurs, nu conrteaza daca a fost postat sau nu arcul pe foprumul asta sau altundeva. nu inteleg ce va mai opreste?

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Despre Arcul Anului 2009

Post by dady » 19 Aug 2009, 09:16

am sters toate posturile ce nu aveau legatura cu subiectul. un raspuns am de dat din ce s-a discutat pina acuma desi e precizat: Da Razvan, poti participa cu orice arc facut de tine anul acesta.

@florinarnaut - tu nu erai implicat in discutie ;) dar postul avea legatura cu disputa, imi cer scuze ca ti-am sters si tie postul

cat despre restu, va rog nu va mai expuneti problemele personale pe forum, disputati-le in particular sau cel mai bine ar fi sa va duelati in arcuri... ca tot vb de un concurs fara reguli, aveti mana libera :)

daca nu aveti ce poata referitor la subiectul Arcul Anului 2009... nu o faceti :)

numa bine

User avatar
Ioana
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:104
Joined:27 Feb 2009, 11:48
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:30
Location:Cluj-Napoca

Re: Despre Arcul Anului 2009

Post by Ioana » 14 Dec 2009, 13:37

Saluti :) Eu astept sa votez arcul anului 2009. Multi dintre voi ati construit arcuri. De ce nu le inscrieti la concurs oare? ;;) Repet, astept.
Silence is golden unless you have children then silence is suspicious.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Despre Arcul Anului 2009

Post by dady » 14 Dec 2009, 14:57

conflict cu cine? daca asta e motivul pt care nu se pun propun sa se inchida topicu si cand vor fi oamenii destul de maturi sa se mai faca, daca nici un concurs fara restrictii, fara conditii nu intereseaza pe nimeni nu mai vad farmecul. e bine totusi ca ne batem in piept cu distante si viteze. sau poate e problema ca nu se ofera premii :|, sau se asteapta ca pe alte forumuri sa fie invitati personal sa participe, sau pur si simplu dezinteres fata de acest aspect al concursurilor.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Despre Arcul Anului 2009

Post by dady » 14 Dec 2009, 16:27

si 5 sa fie, la cati constructori sunt, sau cel putin oameni care fac macar un arc, puutini detot. o sa le pun si ale mele sa fie mai multe, macar sa nu se inchida topicu.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Despre Arcul Anului 2009

Post by akila » 27 Dec 2009, 15:42

Salut....am vazut ca s-a organizat treaba pentru arcul anului 2009, si as avea cateva lucruri de obiectat.....felicit initiativa lui Florin, si modul in care s-au pus arcurile pe categorii, etc....dar...as avea doar vreo 2 chestii de punctat....mi s-ar fi parut normal, ca membrii sa aiba posibilitatea sa aleaga daca sa participe sau nu la acest concurs...nu sa fie pusi acolo fara sa doreasca acest lucru...asa mi se pare normal....si o a doua chestie....sunt membri care la aceeasi sectiune participa cu cate 4 arcuri sau poate chiar mai multe...nu am stat sa le numar la fiecare...si acest fapt e un pic aiurea....e ca si cum persoana respectiva cocnureaza cu ea insasi....si e pacat...poate era mai bine daca fiecare membru alegea el singur arcul care sa participe la acest concurs...aici oricum e mai mult de preferinte...adica daca eu am 4 arcuri facute...din alea 4 aleg unu care consider eu ca merita sa participe la concurs..in felul asta cei care voteaza se pot concentra pe un singur arc, si persoana p respectiva poate obtine mai multe voturi...asa daca ai 4 arcuri si fiecare iti voteaza cate unu din cele 4 arcuri e cam aiurea...
NU vreau sa se inteleaga altceva din ce am postat eu aici...nu mi-e frica sau rusine sa particip cu arcurile facute de mine in 2009 la acest concurs...dar...fiecare dintre noi avem un anumit standard, si fiecare stie mai bine, daca un arc merita sau nu sa participe intr-un concurs....indiferent ca suntem in Romania, sau pe un forum din afara.... daca as fi dorit sa particip la acest concurs, as fi dat o mai mare atentie anumitor detalii.....din respect pentru cat s-a construit in acest an, voi accepta ca arcurile mele sa fie lasate in concurs....cred ca e primul an cand s-a contruit asa de mult pe forum, si nu vreau sa se creada altceva....dar ma repet..asa ar fi fost corect sa se procedeze.....

PS>...marea mea rugaminte ar fi urmatoarea....sa nu imi votati sub nici o forma ARCUL ASIATIC LAMINAT CU FIBRA DE STICLA....cel de la sectiunea arcuri laminate cu fibra de sticla....acel arc nu e un arc functionabil si deci nu are ce cauta in acest concurs......asa ca va rog nu irositi voturile pe ceva care nu functioneaza...votul meu a fost dat altcuiva la aceasta sectiune... si nu numai la aceasta sectiune ....dar o las asa...nu mai comentez nimic....numai bine la toti...

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Despre Arcul Anului 2009

Post by akila » 27 Dec 2009, 17:16

Florin nu vreau sa intram in discutii inutile....a fost un an la mijloc in care ne puteam hotara...din moment ce nu am postat nici un arc la "arcuri concurs", era de la sine inteles ca nu doream sa particip....dar...din moment ce s-au adunat atatea arcuri, si din moment ce nimeni , in afara de mine nu a avut nimic de obiectat la initiativa ta, nu voi retrage arcurile din concurs, mai putin cel de care am zis.....acel arc nu poate fi considerat nici macar un arc functionabil, cu toate ca daca pun coarda pe el pot trage cu el....dar sa fim seriosi....arcul a fost un esec total...si nu are rost sa stea intre arcurile voastre, si doamne fereste sa-l mai si voteze careva....ca nah..poate sunt membri mai noi, care nu stiu ce-i cu arcu ala de fapt....si chiar nu are ce cauta acolo.....in rest nu mai comentez nimic.... ma refer aici la arcul asiatic laminat cu fibra....
Ca sa nu se inteleaga altceva.....nu doream sa particip la concurs, nu datorita ultimelor discutii care au fost pe forum sau mai stiu eu....chestia asta e mai veche la mine...si tine de acu un an sau 2...nu mai stiu exact....cand am propus sa se organizeze si la noi , "arcul lunii", sau "arcul anului", si am muncit de nebun o luna la un arc cu tendon, ca sa descopar ca de fapt sunt singurul participant....mi=am zis mie de atunci , ca nu mai particip si nu mai fac arcuri pentru concurs pe acest forum....nah...asa am avut eu o suparare atunci, si asa mi-am propus....am povestit treaba asta, ca sa nu se inteleaga alte chestii....nu am nimic cu nimeni, si ma bucur ca s-au construit atatea arcuri in anul 2009....chiar a fost o surpriza placuta sa descopar ca de fapt s-au facut atat de multe arcuri la noi pe forum....de asta am si zis ca felicit initiativa ta.....
in felul asta s-a putut vedea cate arcuri s-au facut cu adevarat in anul 2009....e un salt foarte mare fata de acum 2 ani de ex...felicitari tuturor.... =D>

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Despre Arcul Anului 2009

Post by dady » 27 Dec 2009, 18:44

singura chestie ccu care nu sunt deacord e cu numarul de arcuri de la o categorie. Cipri, ai zis ca nu e k sa fie mai multe arcuri a aceleiasi persoane, dar ideea e sa se voteze arcul nu persoana ;), si teoretic nu ar tre luate in considerare voturile celor ce-si voteaza arcurile :D, in fine, astea-s detalii, eu le urez multa bafta tuturor.

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: Despre Arcul Anului 2009

Post by rotariu nicolae » 27 Dec 2009, 18:50

salut am si eu o intrebare :care sint criteriile de evaluare ?aspect,performante,tip de arc traditional? sau toate astea la un loc?

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Despre Arcul Anului 2009

Post by akila » 27 Dec 2009, 20:13

singura chestie ccu care nu sunt deacord e cu numarul de arcuri de la o categorie
Adica??? :d ...

Cu chestia cu numarul arcurilor ai dreptate...eu ma gandisem la alt aspect...daca de ex. iti plac la fel de mult 2 arcuri ale aceluiasi constructor, ce te faci??? nu e pacat ca pe unul sa nu-l poti vota?...acuma intr-un fel s-a rezolvat cu chestia asta ca se pot vota pana la 3 arcuri...
Fiecare cred ca are dreptul sa-si voteze propriul sau arc....asa cum si politicienii se pot vota singuri :d ...acuma cu concursul asta o sa se vada de fapt cati membri sunt activi, sau macar cati citesc postarile de pe acest forum...si cati or sa voteze..
Criteriile si le stabileste fiecare...toate sunt importante...performante, tiller, desing, finisaje, etc...oricum ar fi , toata treaba are o doza destul de mare de subiectivism....
Am observat ca votul se poate schimba.....astazi la un moment dat, nu se mai putea reveni asupra votului...normal mi s-ar parea sa nu mai poti reveni asupra votului, sa-l modifici....

Locked