Tintirea: cu un ochi sau cu ambii?

Gap, instinctiv...
Post Reply
liviu
Membru al forumului
Membru al forumului
Tintirea: cu un ochi sau cu ambii?

Post by liviu » 17 Aug 2010, 23:34

Salut,

Am gasit undeva pe aici (acum nu mai reusesc sa dau de acel post si nu mai stiu cine spunea) ca tintirea corecta se face cu un ochi.
Am urmatoarea nelamurire: cu un singur ochi nu poti aprecia bine distanta. Cum poti ajusta atunci unghiul cand tintesti cu un ochi? Sau tintirea cu un singur ochi se foloseste doar la distante mici, cand ignori gravitatia?

Eu tintesc cu ambii ochi deschisi. Am incercat doar cu unul (stangul intai, ca sunt stangaci, am incercat apoi si cu dreptul) si nu m-am descurcat, chiar din cauza incapacitatii de a aprecia distanta: trageam fie deasupra, fie sub. Precizia laterala cred ca a ramas cam aceeasi ca in cazul folosirii ambilor ochi.

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Tintirea: cu un ochi sau cu ambii?

Post by Arthelad » 17 Aug 2010, 23:49

vezi postul asta ca s-a dezbatut despre gap si instinctiv
viewtopic.php?f=88&t=1383
cred ca fiecare trebuie sa traga cu ce ii place si merge bine.
Mi se pare ciudat ca ai probleme cu mai sus mai jos cand tragi cu un singur ochi, eu cu un singur ochi nu am probleme cu asta, dar in schimb am cu lateralele.
probabil depinde si de arc, la arc olimpic, compound si altele care au fereastra centrala e mult mai usor sa tragi cu un singur ochi, ai si aparate de ochire, duci si coarda la nas sau nasul la coarda, etc.
Last edited by IT_support on 23 Jan 2013, 20:37, edited 1 time in total.
Reason: fixed domain url

Gohan
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Tintirea: cu un ochi sau cu ambii?

Post by Gohan » 18 Aug 2010, 12:34

Salut , s-ar putea sa fie din cauza dominatie ochiului sting sau drept atunci cind tragi cu arcul , daca ochiul dominator este secundar atunci cind tragi , nu vei avea succes niciodata sa nimeresti in tinta ! Eu trag cu mina dreapta si ochiul drept imi este dominant , deci trag cu chiul drept deschis si cu stingul putin de tot ca sa fie inchis ! ca sa afli care ochi iti domina , trebuie sa te uiti la un obiect mic ce se afla prin casa (bancuta de cafea, pahar etc ..) la o distanta de 2-3 m cu ambii ochi deschisi , intinzi mina cu degetul aratator inainte astfel incit ca degetul sa acopere obiectul care ti l-ai ales , dupa ce ai asezat degetul in modul acesta inchizi ochiul drept , il deschizi si observi daca proiectia degetului se misca , apoi in inchizi pa cel sting si la fel observi daca proiectia degetului se muta intr-o parte . Daca in timpul cind ai inchis ochiul drept degetul s-a miscat intr-o parte de la obiect atunci ochiul sting este acel dominator , si invers ! Despre tot ce ti-am zis se incepe undeva la minuta 1:50 in videoul ( http://www.youtube.com/watch?v=j5mGUuIb ... re=channel ) ! Ca sa tragi bine trebuie sa tintesti cu ochiul dominator !
Cred ca am explicat bine :) !

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Tintirea: cu un ochi sau cu ambii?

Post by Dediu00ro » 06 Mar 2011, 18:53

If you keep both eyes open while shooting you need to shoot with the hand your eye is dominant on. Right eye , right hand , left eye , left hand.
Rick Welch
O intrebare dupa mai multe discutii despre ochiul dominant. Asta mi-a transmis el ,eu trag gap cu un ochi inchis pe directia ochiului dominant si merge bine. Cand trag instinctiv de fun trag cu ambii ochi deschisi si cate o data am rezultate foarte bune, dar din pacate nu mereu.
Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Tintirea: cu un ochi sau cu ambii?

Post by Dediu00ro » 06 Mar 2011, 19:46

Pai da trag asa, dar exact ca la gap folosesc varful sagetii pentru a tinti. Si daca tinta este foarte departe pun varful peste tinta, deci cam acelash lucru facut diferit. Mai fac cate o data schimbari de genu schimb punctul de agatare a corzii. Dar mai rar, mai am mult de invatat pana o sa am mai multe distante de ochire in cap. Inca invat :) , sunt unii care trag extrem de bine indiferent de distanta, asta e un mare avantaj pentru cei ce trag instictiv. Eu trebuie sa stiu elevatia pentru a nimeri, sau sa o ghicesc :d .
Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Tintirea: cu un ochi sau cu ambii?

Post by Dediu00ro » 11 Jun 2011, 16:41

Greuceanu Subscriu la ce ai spus. Spoken like a true marsksman! =D> =D> =D>
Show without showing what u know without knowing

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Tintirea: cu un ochi sau cu ambii?

Post by florinarnaut » 01 Jul 2011, 23:52

Greuceanu wrote: La urma-urmei, toate spusele si facutele au un singur tel: sa dobori tinta. Si s-au vazut multe cazuri de oameni care, punand prima data mina pe arma(orice arma) au folosit-o de parca era o prelungire a simturilor proprii. Cu stima, multumesc.
Asa este!
..O sageata doua,....dar in ritm de competitie cam greu sa ai bafta tot timpul :)
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Post Reply