Finisaj arc

detalii care conteaza
Post Reply
User avatar
popaoandrei
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:21
Joined:21 Feb 2013, 22:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Cluj
judet:Cluj
Varsta:24
Location:Medias/Cluj-Napoca
Finisaj arc

Post by popaoandrei » 06 Dec 2013, 01:48

As avea o intrebare pentru constructorii de arcuri...si anume...ce finisaj folositi pentru arcuri? Lac?Ceara?Ulei
Si anume de care si ce mai exact? :)
It's the job that's never started as takes longest to finish.

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Finisaj arc

Post by domide » 06 Dec 2013, 10:39

Salutare,

O intrebare foarte buna. Cu greu se gasesc "unsori" pentru arcuri. Acestea ar trebui sa aiba proprietati speciale, pentru a rezista la soare si umezeala atmosferica, la temperaturi scazute, sa fie elastice, s.a.m.d. ( Sa poata iesi Dediu din Dunare cu ele =)) )

Am auzit ca cele mai bune ar fi lacurile epoxidice (daca exista asa ceva si nu fac o confuzie). Eu am folosit doua tipuri de lacuri - doar pe arcuri din lemn, fara fibra: nitrolac (nu se mai gaseste) si lac spray. Nitrolac-ul este foarte bun, spray-ul este naspa - de la picaturi de apa se albeste instantaneu.... Acum am cumparat doua modele de lac incolor, unul cu solventi celalat pe baza de apa. Cel pe baza de solventi, se usuca foarte greu: 24-48 ore, sau chiar si mai mult.... incercat pe cutitul lui fiului meu si dupa o saptamana se putea tine in mana fara senzatia de lipicios. Inca nu am probat lacul pe baza de apa, dar am sa va spun ce si cum.

Este un link pe forum (Arthelad) cu lacuri naturale, retete foarte bune, pentru cine gaseste ingredientele. Eu am mai folosit la inceputuri ulei de in sicativat, unii au spus ca nu este bun ca distruge lemnul, materialul dintre inele, eu nu am patit asa ceva. Ultimul arc l-am finisat cu o solutie din otet (o parte) si ulei de masline (trei parti). Mai multe straturi, apoi lustruit bine, arata si se comporta OK.

Am incercat si cu ceara, dar este multa munca, si trebuie ceara lichida intr-o cantitate mare, sa poti scufunda un brat, sau ceva asemanator.

Pentru arcuri din fibra, nu stiu ce sa spun, poate ne da cineva indicatii mai bune.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
popaoandrei
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:21
Joined:21 Feb 2013, 22:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Cluj
judet:Cluj
Varsta:24
Location:Medias/Cluj-Napoca

Re: Finisaj arc

Post by popaoandrei » 06 Dec 2013, 10:52

Multumesc de raspuns, din cate am citit cei de peste hotare folosesc mult ulei de Tung , si intradevar ulei de in fiert impreuna cu ceara de albine.
Eu personal am acces la multa ceara deoarece am stupi.As prefera sa folosesc un lac fata de ulei/ceara etc deoarece este de lunga durata( si nu intra prea mult in stratul de lemn ca si ulei ar spune unii). Lacuri recomandate am citit ca ar fi cel acrilic si/sau poliuretanic dar nu cel nitrocelulozic.
It's the job that's never started as takes longest to finish.

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Finisaj arc

Post by Sharpshooter » 06 Dec 2013, 15:40

Salut , scuze de offtopic mi-ar trebui si mie vreo 3-4 kile de ceara curata de albine la un pret cat mai mic posibil .
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Finisaj arc

Post by Dediu00ro » 06 Dec 2013, 16:18

Salut eu pana acuma am folosit ulei de in la arcurile de lemn cu rezultate multumitoarea dar nu excelent, si ceara am folosit dar aceias poveste.

Si la capitolul lacuri am folosit lac yacht cu rezultate foarte multumitoare finishu nu este super lucios dar eu pun accent pe functie mai mult decat pe aspect. Nitro lac face un finish excelent, dar apa automat il inalbeste si strica toata munca anterioara nu recomand decat daca feresti permanent arcu de umezeala nush exact cum se poate realiza chestia asta ...


Daca e vorba de un arc traditional de lemn, se poate folosi ulei de in sau alt ulei mineral cu propietati antibacteriene. Uleiul are doua functii opreste rehidratarea lemnului, si opreste procesele bacteriene care in timp distrug lemnu. Trebuie aplicat in general o data la 6 luni daca arcu e folosit sau la un an daca arcu nu e asa folosit.
Dar exista un pret pentru chestia asta, orice ulei care rehidrateaza lemnu ii slabeste din caracteristile mecanice. Cu aproximativ 12-15% .... am observat cateva arcuri care nu mai aveau acelas zvac dupa ce le-am dat cu ulei si cumva se simtea lemnu mai elastic. Dupa ce mam documentat am aflat si de ce.

Ceara nu fura din perfomanta dar trebuie aplicata destul de des.

Anumite tipuri de lemn accepta ulei/ceara mai bine decat altelea si se poate realiza un luciu superior fata de lac sau alt finish.

Daca e vorba de arcuri laminate fibra lemn, se folosesc lacuri epoxidice, poliuretanice, nu se folosesc alte tipuri de lac deoarece se pot zgaria/ciobi foarte usor de pe fibra de sticla. E posibil sa ma insel si sa mai existe si alte tipuri de lac care sa fie bune doar ca nu le stiu.


Acuma ceva ce am observat la arcurile take down de la hoyt, martin, bratele take down pe margini nu sunt lacuite deloc, marginile de la fibra sunt lasate ascutite si miezurile expuse. Trebuie neaparat lacuite marginile si rotunjite foarte putin colturile ascutite, orice lovitura laterala pe un colt ascutit de fibra poate ridica o ascie mare..... si daca intra apa la miez si el se unfla automa o sa cedeze bratu.
La firme cu renumele lor, si la preturile care le cer pe modelele respective nu este acceptabil asa ceva. Daca are cineva un asa model neaparat macar lacuiti marginile de la brate.
Show without showing what u know without knowing

administrator
Site Admin
Site Admin
Posts:29
Joined:07 Dec 2012, 11:27

Re: Finisaj arc

Post by administrator » 06 Dec 2013, 16:26

Sharpshooter wrote:Salut , scuze de offtopic mi-ar trebui si mie vreo 3-4 kile de ceara curata de albine la un pret cat mai mic posibil .
Trecem cu vederea derapajul. Continuarea tranzactiei continua la Bursa sau pe privat.
<):)

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Finisaj arc

Post by domide » 06 Dec 2013, 18:09

" Nitro lac face un finish excelent, dar apa automat il inalbeste si strica toata munca anterioara nu recomand decat daca feresti permanent arcu de umezeala nush exact cum se poate realiza chestia asta ..."

Sorine, mai ales la Dunare, este greu sa feresti arcul de umezeala =))

Eu cu nitrolac diluat foarte mult, si dat 4 straturi, NU a patit nimic de la ploaia de la Cluj din primavara, cine a fost acolo, stie despre ce vorbesc.

Toate cele bune!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
cipri
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:257
Joined:17 Feb 2013, 13:33
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::santander
judet:cantabria
Varsta:36

Re: Finisaj arc

Post by cipri » 06 Dec 2013, 20:40

Din propie experienta chiar daca mica ,lacul epoxi e sfint si elastic si tine la ultraviolete si dur ca sticla cind sa uscat .

User avatar
popaoandrei
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:21
Joined:21 Feb 2013, 22:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Cluj
judet:Cluj
Varsta:24
Location:Medias/Cluj-Napoca

Re: Finisaj arc

Post by popaoandrei » 07 Dec 2013, 02:36

Multumesc de raspunsuri, am sa fac un test comparativ intre lac de yacht( acesta il am la mine momentan) si lac epoxi.
It's the job that's never started as takes longest to finish.

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Finisaj arc

Post by domide » 07 Dec 2013, 22:28

.........................
Unde gasiti lac epoxi?
.........................
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Post Reply